Pri výbere vchodových dverí by ste mali zvážiť niekoľko hľadísk. Dôležitý je predovšetkým dizajn, pretože vstupné dvere do domu dotvárajú jeho celkový vzhľad. Individuálnymi požiadavkami môžu byť následne nároky na tepelno- alebo zvukovoizolačné vlastnosti. Obísť by ste však nemali ani bezpečnosť.
3 základné požiadavky pre správny výber vchodových dverí:
Až 70 % vlámaní nie je uskutočnených cez vchodové dvere, ale cez dvere balkónové či terasové, prípadne cez pivnicu. Preto je nevyhnutné, aby ste bezpečnosti venovali pozornosť nielen pri vchodových dverách, ale celkovo pri všetkých oknách a dverách v dome. Posudzovaním bezpečnosti jednotlivých prvkov otvorových výplní sa venuje hneď niekoľko noriem. Jedna z nich (STN EN 1627) stanovuje triedy bezpečnosti podľa odolnosti proti vlámaniu. Pri dverách sa rozlišuje šesť bezpečnostných tried, pričom platí, že čím vyššie číslo, tým vyšší stupeň ochrany. Podľa noriem Európskej únie sú v závislosti od bezpečnostnej triedy dvere "zdolateľné" za tri minúty jednoduchým náradím (v prvej triede), ale až za viac ako 20 minút elektrickým náradím (v šiestej triede). Šikovný zlodej dokáže obyčajné dvere vypáčiť za niekoľko sekúnd. Ak sú však prekážkou kvalitné bezpečnostné dvere, neuspeje. Alebo sa aspoň, v závislosti od triedy kvality bezpečnostných dverí, riadne zapotí. Zásadné pritom je opýtať sa dodávateľa či deklarovanú triedu bezpečnosti spĺňa celý výrobok (okno/dvere), alebo len niektorý z prvkov (profil, sklo, kovanie). „Ideálne je, pokiaľ aj výmenu okien či dverí konzultujeme s projektantom. Ak je v projekte jasne stanovené, akú bezpečnostnú triedu majú otvorové výplne spĺňať, je potom pre dodávateľa omnoho ľahšie daný výrobok odporučiť,“ radí Petr Sýs, technický a produktový manažér spoločnosti Inoutic.
Zľava na poistení domácnosti
Za „bezpečnostné dvere“, tj. dvere so zvýšenou odolnosťou proti vlámaniu, min. v bezpečnostnej triede RC2, a za zabezpečené okná, minimálne v rovnakej triede, nielenže znížite riziko vlámania, ale tiež zvýšite šance získať lacnejšie poistenie domácnosti. Treba však počítať s tým, že za takéto dvere si musíte priplatiť, často i niekoľkonásobok ceny výrobkov, ktoré žiadnu vyššiu bezpečnostnú triedu nespĺňajú. Čo presne znamená trieda bezpečnosti RC2? Pre každú bezpečnostnú triedu je stanovené, akému náporu, s akým vybavením páchateľa a za aký dlhý čas musí daný výrobok odolať. Dvere triedy RC2 by mali odolať zlodejovi, ktorý bude vybavený dlhým skrutkovačom, malým hasákom, plastovými alebo drevenými klinmi, pílkou či polmetrovou oceľovou rúrkou (pákou) pre použitie na mreže. Takýmito dverami by sa nemal dostať dovnútra ani po 3 minútach usilovného snaženia. Dá sa pritom predpokladať, že zlodej nechce urobiť hluk a že pokiaľ sa do domu či bytu rýchlo nedostane, radšej skúsi svoje šťastie inde.
Vstupné dvere určujú celkový dojem domu. Dizajn u vchodových dverí je daný predovšetkým zvolenou výplňou – môže ňou byť sklo, sklolaminát, plast, hliník a pod. Dodávatelia dverí sa vždy snažia mať čo najširší výber výplní a ponuka býva dosť podobná. Vhodnú kombináciu výplní by mal odporučiť predajca podľa požiadaviek zákazníka na vzhľad a tepelnoizolačné vlastnosti dverí. Pri vchodových dverách si možno zvoliť z veľkého množstva farieb, dekorov či fólií. Vstupné dvere s PVC profilmi sú napríklad bežne dostupné v klasickom variante, tj. s rovným krídlom. Existuje však i dizajnovo pokročilejší variant dverí s tzv. prekrývajúcou výplňou. Tá zodpovedá súčasnému trendu pohľadovo hladkých plôch bez odskokov. „Ako názov napovedá, výplň prekrýva na vonkajšej strane dverí profil. Vonkajšia strana dverí je vďaka tomu hladká a hrúbka výplne je širšia. Pokiaľ vyberieme výplň s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, budú mať takéto dvere aj menšie energetické straty,“ vysvetľuje P. Sýs.
Minimálna hodnota súčiniteľa tepelnej priestupnosti Ud by pri vchodových dverách mala byť 1,7 W/m2K, odporúčaná hodnota pre dvere oddeľujúce vykurovaný priestor od vonkajšieho je 1,2 a dvere pasívnych domov sa musia vojsť do hodnoty 0,9 W/m2K. Pokiaľ plánujeme stavbu v pasívnom štandarde, musíme uprednostniť vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Tie sú ale do určitej miery proti zvukovoizolačným schopnostiam dverí (zatiaľ čo teplotu izolujú vzduchové „kapsy“ medzi sklami, hluk naopak izoluje silné sklo). „U vchodových dverí sa však nepredpokladá, že by mali oddeľovať často používaný obytný priestor od vonkajšieho – obvykle vedú do predsiene alebo na chodbu, takže štandardný hlukový útlm by mal byť vo väčšine prípadov úplne dostatočný,“ konštatuje Petr Sýs. Výnimky samozrejme môžu existovať, ale pokiaľ budeme chcieť od vchodových dverí nadštandardnú nepriezvučnosť, musíme sa zmieriť s horšími tepelnoizolačnými vlastnosťami.
Produktový tip
Vysokú mieru bezpečnosti pre domácnosť dokážu zaistiť 5-komorové dverové profily Eforte. Sú spevnené oceľovou výstužou a odolnosť rohov zvyšuje zosilnená výstuž zo zinkových odliatkov. Vďaka týmto prvkom spolu s dvojpätkovou zasklievacou lištou sú dvere odolné proti vlámaniu a mechanickému poškodeniu. Dverové profily Eforte majú vynikajúce izolačné vlastnosti. Sú vybavené špeciálnym tesnením, ktoré bráni úniku tepla a je odolné proti prívalovým dažďom. Súčiniteľ prestupu tepla rámom (Uf) je 1,3 W/m2K, pri celých dverách (Ud) až 0,6 W/m2K podľa typu výplne. Do profilov Eforte sa hodia výplne z hliníka, lisovaných syntetických živíc i skla, pričom výplň dverí môže byť aj v jednej línii s krídlom – prekrývacia výplň. Zákazník tak získa elegantné a dizajnové dvere. Keďže Inoutic ponúka až 40 farieb a dekorov, profily budú ladiť s každou výplňou. Eforte sú vhodné pre všetky typy dverí: jednokrídlové aj dvojkrídlové, s falošným i pevným stĺpikom, s otváraním dovnútra i von. Uplatnia sa všade tam, kde je úspora energie na prvom mieste, optimálne sú najmä pre pasívne domy.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.