Cena vodného a stočného z roka na rok rastie, preto je zber dažďovej vody počas zavlažovacej sezóny vítanou pomocou. Ako ju optimálne zachytávať, aké čerpadlo zvoliť a aké možnosti dotácií ponúka v tejto oblasti štát?

Na závlahu trávnika s veľkosťou 200 m2 sa priemerne spotrebuje približne 850 litrov vody. Takéto množstvo počas horúcich letných dní miniete minimálne trikrát týždenne, ak ide o úžitkovú záhradu oveľa častejšie. Aj preto sa preto sa čoraz viac záhradkárov púšťa do zberu dažďovej vody. Bežne na to využívajú sudy alebo IBC kontajnery, optimálnym riešením sú však retenčné nádrže umiestnené pod zemou.

„Pri voľbe veľkosti retenčnej nádrže treba vychádzať z veľkosti plochy strechy, z ktorej budeme vodu zberať. Priemerné množstvo výdatných zrážok sa pohybuje okolo 30 litrov na meter štvorcový, ale treba vždy vychádzať zo zrážkových hodnôt v lokalite, kde nádrž inštalujeme. Pokiaľ máme plochu strechy napríklad 200 m2, volíme retenčnú nádrž s veľkosťou zhruba 5 m3. Nesmieme tiež zabudnúť, že pri prívalových dažďoch môže spadnúť aj dvakrát viac vody, a je potrebné zaistiť prepad z retenčnej nádrže,“ radí Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá sa predajom, servisom a montážou vodných čerpadiel i nádrží zaoberá viac ako 30 rokov .

Na čerpadle záleží

Čerpadlo voľte podľa objemu vody, ktorý bude prečerpávať. Na čerpanie vody z malých hĺbok poslúžia tzv. sudové čerpadlá. Čerpadlo je ponorené a nad hladinu vyčnieva teleskopická trubica s kohútikom na plnenie kanví. K trubici je tiež možné rýchlospojkou pripojiť hadicu. Sud s čerpadlom umiestnite čo najbližšie k miestu, ktoré bude zalievané, pričom čerpadlo by malo byť v sude uložené na podstavci (kvôli možným usadeninám na dne, ktoré by mohli pri nasatí zariadenia poškodiť). Väčšina majiteľov záhrad využíva sudové čerpadlá s prietokom do 4 000 l/hod.

Ďalším variantom sú automatické ponorné čerpadlá. Tie sú určené na čerpanie väčších objemov a na dlhšie vzdialenosti – napríklad na prečerpávanie čistej vody do zavlažovacích systémov z nádrží na dažďovú vodu. Čerpadlo je umiestnené priamo v nádrži a jeho automatický chod zabezpečuje plynulú prevádzku bez nutnosti zapínania/vypínania. Čerpadlo je osadené plavákovým spínačom, ktorý pri nedostatku vody čerpadlo automaticky vypne a zabráni jeho poškodeniu.

Čerpadlo PUMPA PMC1004PA  je ponorné automatické čerpadlo vhodné na čerpanie dažďovej vody z retenčnej nádrže a následné zavlažovanie. „Ide o univerzálne viacstupňové ponorné čerpadlo, ktoré disponuje nerezovým plášťom, zabudovaným automatickým riadením, výkonom 1 000 W a maximálnym prietokom šesť kubíkov za hodinu. Čerpadlo je navyše schopné čerpať vodu aj 50 mm od dna,“ hovorí Martin Křapa.

Ďalším riešením je povrchové čerpadlo umiestnené vedľa nádrže. Tieto typy čerpadla majú jednoduchšiu konštrukciu, a preto sú väčšinou aj lacnejšie. Ich používanie má však niekoľko obmedzení. Celkový odpor sacieho potrubia nesmie presiahnuť väčšinou (podľa typu čerpadla) šesť metrov. Úroveň hluku je vyššia a pre optimálny chod by malo byť satie vybavené plávacím sacím košom so spätnou klapkou zaisťujúcou čerpanie najkvalitnejšej vody v nádrži (cca 10 cm pod hladinou).

Dažďové prečerpávače sú komplexným riešením, sú prispôsobené pre technológie využitia dažďovej vody. Sú vybavené nielen vhodnými čerpadlami, ale aj rôzne veľkými bezpečnostnými nádržami a riadiacou automatikou, vrátane ochrany prevádzky. Bezpečnostné nádrže nenahradia nádrže na dažďovú vodu, ale umožňujú efektívne pripojenie na vodovodnú sieť v prípade sucha.

Rozhodujúcimi faktormi pre výber zariadenia je účel použitia, požadovaný prietok, výtlak a konečný tlak, napríklad pre postrek na záhrade.

Znížte náklady na zálievku

Zachytávanie dažďovej vody môže výrazne znížiť vaše náklady na zálievku a celkovú spotrebu vody. Na závlahu záhrady ju môžete využiť nielen ručným postrekom, ale aj závlahovým systémom. Pokiaľ sa rozhodnete pre profesionálny systém, je nutné zaistiť dodávku vody do nádrže pre prípadné obdobia sucha. Pri nedostatku zrážok môžete nádrž dopúšťať zo studne alebo vrtu. „Určite tiež odporúčam investovať do zostavy na dopúšťanie, ktorá zaistí, že v nádrži bude dosť vody aj v období sucha. Zostavu je možné jednoducho zapojiť do zásuvky 230 V. Obsahuje plavák so závažím, elektromagnetický ventil a desaťmetrový kábel,“ dopĺňa Martin Křapa.

Nezabudnite využiť dotácie

Rozhodli ste sa zaobstarať si akumulačnú nádrž na dažďovú vodu? Nezabudnite, že pri kúpe môžete požiadať o dotácie z programu Obnov dom. Jedným z oprávnených výdavkov v rámci zelenej obnovy domov je aj budovanie akumulačných nádrží na zadržiavanie dažďovej vody, vrátane zaobstarania čerpadla. Na projekty obnovy rodinných domov sú poskytované dotácie až do výšky 22 800 eur.

Viac informácií o programe obnovy domov nájdete na www.obnovdom.sk

Zobrazenia: 9

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby