Kompozitné materiály (WPC), ktoré sú krížencami dreva a plastu, sa u nás udomácnili vďaka svojej vysokej odolnosti, nízkym nárokom na údržbu a dlhej životnosti. Najčastejšie sa používajú na stavbu terás alebo ako obklad bazénov. Trh však zaplavilo množstvo nekvalitných napodobenín, ktoré namiesto očakávaných vlastností prinášajú zvýšené náklady a starosti s opravou.
Ponuka kompozitných materiálov pre vonkajšie pochôdzne plochy je až prekvapivo široká. Okrem prvotriednych produktov od renomovaných výrobcov je však na trhu veľké množstvo menej kvalitných, avšak cenovo zdanlivo výhodnejších materiálov.
„Zákazník sa ľahko nechá zlákať vidinou nižšej ceny za štvorcový meter drevoplastového materiálu. Nemôže však tušiť, že lacná konkurencia sa kvôli svojim horším vlastnostiam musí kotviť v kratších rozostupoch (30 až 40 cm), takže sa zas spotrebuje viac spojovacieho a podkladového materiálu. Kvalitné materiály stačí kotviť po 50 cm,“ hovorí Petr Klaban, produktový manažér spoločnosti Inoutic, výrobcu certifikovaného kompozitného materiálu Twinson.
Horšia kvalita niektorých kompozitných materiálov vedie aj k tomu, že sa vzápätí môžu objaviť prvé chyby. Stačí, aby sa návšteva na vašej párty pustila do divokejšieho tanca...
Ak si chcete vybrať správne, musíte sa dobre pozerať a porovnávať. Kompozitné materiály vznikajú z drevenej múčky, jemných pilín či celulózovej kaše (tá sa môže získavať napríklad z ryžových šupiek či dokonca rozomletého papiera), ktoré sa zmiešajú s polymerizovaným plastom. Vhodný pomer dreva a plastu v kvalitných kompozitných materiáloch je zhruba 50:50.
Ak je obsah drevenej zložky dosky výrazne nižší, materiál má neprirodzený plastový vzhľad a celá terasa potom pôsobí trochu „lacným“ dojmom, navyše sa môže aj dosť šmýkať. Naopak, ak vidíme, že sa materiál ľahko drobí, je v ňom pravdepodobne vysoký podiel spomínanej celulózovej kaše, čo zase vedie k jeho menšej odolnosti.
Kvalitnejšie kompozitné materiály vznikajú zo zmesí s polyvinylchloridom (PVC), ktorý je odolnejší a ponúka väčší výber farebných možností ako iné polyméry, napr. tvrdený polyetylén (HDPE), polypropylén (PP), prípadne polymér kyseliny mliečnej (PLLA), ktoré sú podstatne mäkšie. Preto je výsledný materiál menej pevný a odolný proti nárazom padajúcich predmetov, posúvaniu nábytku či chôdzi na vysokých podpätkoch.
„Plastová zložka chráni terasu z kompozitného materiálu pred rozkladným pôsobením vody, pred vysokou prevádzkovou záťažou spôsobenú chôdzou, ale aj pred vznikom plesní. Lacnejšie materiály môžu mať výrazne väčšiu tepelnú rozťažnosť, nasiakavosť vody a pod. Pokiaľ terasový systém nemá tiež dobre vyriešenú minimalizáciu rozpínania dosiek, tie sa pôsobením vlhkosti alebo tepla začnú krútiť, vyskakovať zo spojok alebo dokonca praskať," upozorňuje na možné úskalia Petr Klaban z Inoutic.
Zvolený plast určuje aj ďalšie vlastnosti materiálu, akou je napr. Jeho ohňovzdornosť. Zmes PVC a dreva je samozhášavá. Keď vám pri grilovaní spadne na terasu žeravý uhlík, alebo aj keby sa nedopatrením prevrhol celý gril, nie je to dôvod na obavy.
Kdejaký predajca kompozitných systémov upozorňuje na vlastnosti materiálu, akými sú odolnosť proti vode, ohňu, nárazu, hygienická nezávadnosť, ekologickosť, ale aj mechanické vlastnosti, ako pružnosť, rozťažnosť, nehorľavosť atď. Máloktorý predajca je však schopný tieto sľuby doložiť skutočnými argumentmi, výsledkami testov, certifikátmi alebo hygienickými atestmi.
Nebojte sa opýtať predajcu, ako bola dotyčná vlastnosť testovaná a ako možno deklarované vlastnosti preukázať. Seriózni výrobcovia sú schopní všetko doložiť certifikátmi alebo aspoň hodnotovými tabuľkami a nemajú problém so zárukou predĺženou napríklad aj na niekoľko desiatok rokov!
Zásadným faktorom, ktorý ovplyvní životnosť terasy, je aj jej montážny systém. Terasa bude pôsobiť ako kompaktný celok len vtedy, ak bude kvalitný materiál montovaný na kvalitný inštalačný systém. Zaujímajte sa aj o to, ako možno vymeniť prasknutú dosku. Ak musíte kvôli jednej doske rozobrať pol terasy, nie je asi niečo v poriadku.
Dôležitý je aj výber podkladových profilov. Nie každý podkladový profil je vhodný pre umiestnenie na akejkoľvek ploche. Najvhodnejšie sú hliníkové podkladové profily. Sú síce o niečo drahšie ako bežné profily z plastu, vyznačujú sa však lepšou nosnosťou. Možno ich preto inštalovať na rôzne povrchy alebo sa dajú dokonca použiť ako samonosná konštrukcia na strechy či balkóny.
Najmenej vhodné pre konštrukciu terasy z kompozitných materiálov sú drevené podkladové profily. Bez priebežnej starostlivosti môžu totiž čoskoro začať plesnivieť alebo sa krútiť, takže už po pár rokoch budete musieť kompletne vymeniť drevený podkladový profil pod terasou z kompozitných materiálov. A na čo je vám trvanlivá terasa, keď jej rošt nič nevydrží?
Jednou z najdôležitejších ekologických výhod kvalitných kompozitných materiálov je ich recyklovateľnosť, ktorá umožňuje využiť materiál nanovo bez straty kvality. Z hľadiska dlhodobo udržateľného stavebníctva je však tiež dôležité sledovať aj ďalšie „zelené parametre“. Pri kompozitných materiáloch by ste sa mali zaujímať o to, z akého dreva sa vyrábajú. Najlepšie produkty získavajú medzinárodne uznávanú certifikáciu PEFC. Táto certifikácia zaručuje, že počet vyťažených stromov v lese certifikovanom organizáciou PEFC nepresiahne počet znova vysadených stromov. Medzinárodná nezisková organizácia PEFC dôkladne sleduje všetky kroky výrobného procesu, od vysadenia stromu až po konečný výrobok. Certifikáciu udeľuje iba tým materiálom, ktoré podporujú zachovanie biodiverzity.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.