Výmena kuchynskej linky, pracovnej dosky a kuchynských spotrebičov sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc eur. Rekonštrukcia kuchyne ale vôbec nemusí stáť toľko, ako nová kuchyňa. S trochou kreativity, chute do práce a niekoľkými radami zrenovujete kuchyňu aj svojpomocne.

Pracovná doska

Pracovná doska je základom každej kuchyne. Aby sa vám v kuchyni pohodlne pracovalo, mala by byť umiestnená vo výške približne 90 cm. Optimálna výška pracovnej dosky ale závisí aj od výšky užívateľov. „Ak je vaša pôvodná pracovná doska už príliš stará alebo poškodená, neostáva vám nič iné ako ju vymeniť za novú. Voľba vhodného materiálu je zodpovedným rozhodnutím. Všetko závisí od náročnosti a požiadaviek užívateľov,“ hovorí Adéla Kadlečíková, odborníčka z oddelenia kuchyne v projektových marketoch Hornbach.

  • Laminátová pracovná doska

Laminátová pracovná doska je vytvorená z tenkej vrstvy plastového laminátu prilepeného na jadro z drevotrieskovej dosky. Hoci sa laminát kedysi považoval za „čiernu ovcu“ materiálov na kuchynské dosky, v súčasnosti zaznamenáva veľký návrat. Je to aj vďaka mimoriadne širokej ponuke farieb a prevedení, a priaznivej obstarávacej cene. Laminátové dosky sú teplovzdorné a odolné voči vode. Nevýhodou je ale relatívne nízka odolnosť voči škrabancom.  

  • Žulová pracovná doska

Spomedzi prírodných kameňov sú najobľúbenejšie žulové dosky, a to z dobrého dôvodu. Sú veľmi pevné, odolné voči škrabancom, antibakteriálne a teplovzdorné.  Ich jedinečnosť dodá každej kuchyni individuálny charakter. Údržba a čistenie sú mimoriadne jednoduché – postačí vám trochu vody s mydlom. Vysoká kvalita a životnosť pracovnej dosky zo žuly ale ide ruka v ruke s vysokou cenou.

  • Mramorová pracovná doska

Ďalšou veľmi obľúbenou možnosťou kamennej pracovnej dosky je mramor. Jedinečný vzhľad so žilnatými vzormi robí z mramoru najatraktívnejší prírodný kameň, avšak je nutné povedať že má obmedzenia, ktoré treba pri používaní zohľadniť. „V porovnaní so žulou je o niečo mäkší, no zásadným rozdielom je pórovitosť. Ak je mramor použitý na pracovnú dosku, musí sa pravidelne ošetrovať penetračným náterom, pretože je chúlostivý na vznik škvŕn. V prípade nehody sa snažte povrch hneď utrieť. Vyhýbajte sa ale silným čistiacim prostriedkom, citrónovej šťave a octu. Tie môžu povrch mramoru poleptať a natrvalo poškodiť,“ upozorňuje odborníčka z Hornbachu.

  • Drevená pracovná doska

Drevené kuchynské dosky zostávajú stále veľmi obľúbené. Drevo ponúka prirodzenú krásu, ktorá vytvorí útulné a teplé miesto. Drevené dosky však majú aj svoje nevýhody. Keďže drevo je mäkšie ako kameň či kov, môže sa ľahšie poškodiť. Okrem mechanického poškodenia údermi alebo poškrabaním, je drevo náchylné aj na vysoké teploty, ktoré často znamenajú nenávratné poškodenie. Aj samotná údržba drevenej pracovnej dosky si vyžaduje väčšie úsilie. Potrebné sú špeciálne nátery na ochranu pred poškriabaním a vodou. Výhodou dreva je ale možnosť dosku v prípade poškodenia obrúsiť a nanovo ošetriť.

(Takmer) nové obklady

Je vaša kuchyňa v technicky dobrom stave ale vyzerá zastaralo? Zvyčajne sú na vine nevkusné staré obklady. Výmena kuchynských obkladov a dlažby zahŕňa odstránenie existujúcich obkladov, a vyrovnanie steny na hladký povrch. Aby nový obklad dlho vydržal, je potrebné v miesta, kde dochádza k styku s vodou zabezpečiť proti vode hydroizolačnou stierkou. Množstvo práce v kombinácii s nákladmi na nové obklady robí z tejto renovácie nákladnú záležitosť. Dobrou správou je, že nato, aby ste svojej kuchyni dodali moderný šmrnc, nemusíte obklady odstrániť. „Špeciálne farby na obklady predstavujú jednoduchý a nákladovo výhodný spôsob, ako oživiť starú kuchyňu bez rozbíjania, množstva prachu a hluku. Rovnako ako pri maľovaní iných povrchov je základom čistý podklad. Poškodené miesta je potrebné najskôr ošetriť vhodným tmelom. Pred prvým náterom odporúčam obklady zľahka obrúsiť a následne dôkladne odstrániť prach. Farbu môžete nanášať plochým štetcom, pri veľkých plochách môžete použiť valček,“ radí Adéla Kadlečíková.

Renovácia kuchynskej linky

Aj staršia kuchynská linka môže vyzerať ako nová bez toho, aby ste do jej výmeny investovali tisíce eur. Postačí vymaľovať kuchynské dvierka a zásuvky. Určite sa ale pýtate, či je možné premaľovať každú kuchynskú linku. So správnymi farbami je možné zrenovovať nielen drevenú, ale tiež drevotrieskovú či dokonca laminátovú linku. Pri renovácii je samozrejme potrebné dodržať niekoľko krokov. „Každú skrinku najskôr označte číslom alebo písmenom. Následne odmontujte všetky zásuvky a dvierka, ktoré označte prislúchajúcim číslom skrinky.  Týmto spôsobom namontujete už hotové dvierka na pôvodnú skrinku. Povrch dvierok dôkladne očistite od mastnoty. Ak plánujete meniť kuchynské úchytky za nové, bude potrebné zatmeliť všetky dierky po skrutkách či iné poškodenia. Povrch dvierok následne jemne obrúste brúsnym papierom, a dôkladne odstráňte prach,“ radí odborníčka.

Po dôkladnej príprave povrchu nasleduje zábavná časť. V závislosti od materiálu linky a zvolenej farby použitie ako prvý izolačný základný náter, po ktorom nasleduje nanášanie farby. „Vybranú farbu je potrebné nanášať vo dvoch vrstvách. Prvá vrstva prekryje pôvodný vzor alebo farbu, a druhá vrstva schová posledné nedostatky. Na maľovanie odporúčam použiť kriedové farby, ktoré dokážu odpustiť aj nepresné ťahy štetcom. Výborné skúsenosti máme s kriedovými farbami Style Color, ktoré ponúkajú skutočne široký sortiment farieb. Po nanesení dvoch vrstiev farby nezabudnite aplikovať ochrannú vrstvu vosku alebo laku, ktorý zabezpečí odolnosť povrchu kuchynskej linky,“ dodáva Adéla Kadlečíková.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 366

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby