Bývanie v panelových či bytových domoch môže byť občas skúškou nervov – hlučné dieťa zhora, amatérsky hudobník zospodu a ďalšie nežiaduce ruchy zo všetkých strán. Aj napriek nariadenému nočnému pokoju a nepísanému pravidlu harmonického spolužitia nejde všetko vždy hladko a hlavne potichu, preto odborník z Hornbachu prináša tipy, ako izolovať svoj byt proti nežiaducemu hluku.
Pekne od podlahy a všetko
V prípade izolácie len jednej časti, či už podlahy, steny alebo stropu, nemožno očakávať dobré výsledky. Tieto kompaktné materiály sú totiž lepším zvukovým vodičom než samotný vzduch. Jednoducho povedané, z jednej izolovanej časti by sa zvuk preniesol do druhej, ktorá izolovaná nie je. Nemožno tiež počítať s variantom, že by sa byt úplne odhlučnil – celkom nepriepustné materiály sú veľmi ťažké a náklady na ne veľmi vysoké. Ak sa však izolácia miestnosti či celého bytu urobí správne, možno počítať s odhlučnením okolo 70 percent.
Podlaha
„Ak bývate v panelovom dome, kde sú nové podlahy, mala by byť pod samotnou podlahou aj kročajová izolácia, čo je špeciálny typ zvukovej izolácie podlahy proti hluku vznikajúcemu napríklad pri chôdzi, dupote alebo posúvaní stoličiek. Zamedzuje prílišnému prenosu zvuku nielen pod vami, ale aj v miestnostiach, ktoré susedia s tou, ktorú riešite," hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektovom markete Hornbach. V prípade, že je táto izolácia nedostačujúca, môže dôjsť k zvýšeniu podlahy a ideálne k odhlučneniu stropu pod danou podlahou.
Pri pokladaní novej podlahy je potrebné myslieť na to, že musí mať niekoľko vrstiev. „Základom je pevná vrstva, čiže pevný podklad, najčastejšie z betónu. Prvou vrstvou podlahy sú drevovláknité dosky alebo dosky z minerálnej vlny, ďalej dosky na správny prenos tlaku, ktoré sa pokojne môžu pokladať v dvoch vrstvách krížom na seba, kročajová izolácia a samotná podlaha,“ uvádza Klička.
TIP: Izolačná doska Isover vhodná do interiéru disponuje nehorľavosťou, rozmerovou stabilitou pri zmenách teploty, dlhou životnosťou, odolnosťou proti drevokazným škodcom, hlodavcom aj hmyzu a ľahko sa opracováva. Má veľmi dobré tepelnoizolačné schopnosti a akustické vlastnosti z hľadiska zvukovej pohltivosti. Materiál je hydrofobizovaný, ekologicky a hygienicky neškodný.
Dôraz by sa mal klásť aj na dvere. Ak sú nízko, mali by k nim byť aj menšie prierezy a systém kročajového tlmenia, ktorý umožňuje vynechanie drevovláknitej alebo OSB dosky (druh dosky vytvorenej lisovaním veľkých drevených štiepok alebo hoblín v troch až štyroch vrstvách).
Pre tých, ktorí bývajú v starších bytoch, kde sa pri budovaní podlahy na zvukovú izoláciu príliš nemyslelo, môže byť riešením položenie koberca. Prednosti v podobe množstva vzorov a farieb, materiálov i hrúbky sú dôvodom, prečo koberce zostávajú obľúbenou podlahovou krytinou. Napriek tomu, že sa mnohokrát pokladajú priamo na betón, možno nimi prikryť aj linoleum, parkety či plávajúce podlahy. Týmto spôsobom je teda možné dosiahnuť istú mieru odhlučnenia bez akýchkoľvek stavebných úprav.
Steny
„Najčastejšie voleným variantom je stavba sadrokartónovej priečky približne 5 až 10 centimetrov od múrov a vyplnenie vzniknutého priestoru minerálnou vatou,“ komentuje Richard Klička z Hornbachu. V tomto prípade je dôležité myslieť na to, že sa výrazne zmenší priestor, v ktorom je úprava vykonávaná. Za podmienky, že spomínané zmenšenie priestoru je problém, možno k stenám postaviť nábytok, ktorý – i keď rozhodne v menšej miere než predošlý variant – utlmí hluk tiež. Posledným, ale najmenej vzhľadným variantom je nalepenie kobercov na steny.
Strop
„Jednou z možností sú akustické dosky, ktoré stačí špeciálnym lepidlom pripevniť k stropu a podľa návodu ich podoprieť, aby lepidlo stuhlo a dosky následne držali na svojom mieste. Keď sa vám dosky vzhľadovo nepáčia, môžete na ne pridať stropnice podľa svojho vkusu,“ radí Richard Klička z projektového marketu Hornbach. Druhou z možností, ako strop izolovať od hluku, je vytvorenie priestoru s hrúbkou 5 až 10 centimetrov, ktorý sa vyplní vhodným materiálom. Na rozdiel od stien, kde sa priestor vypĺňa spomínanou minerálnou vatou, pri strope sa odporúča použiť akustickú penu.
Amatér versus profesionál
Napriek tomu, že izolácia musí byť naozaj kvalitne urobená, nie je nutné ihneď volať odborníka. Dostatočné odhlučnenie možno ľahko dosiahnuť aj svojpomocne. Náklady na profesionála totiž mnohonásobne prevyšujú čiastku za zakúpený materiál. Rozhodne by sa však na materiáli šetriť nemalo. Všeobecne známe kartónové obaly od vajec síce výrazne znížia rozpočet, ale hluku sa nezbavíte – zlepšia iba akustiku, preto ich môžete vidieť napríklad v skúšobniach muzikantov.
Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.
Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.