Príprava domu na zimu možno teraz nie je na prvom mieste vášho zoznamu úloh. Koniec koncov, väčšina z nás by najradšej trávila voľný čas inak ako vykonávaním úloh spojených s údržbou domu. Realita je však iná. Ak chcete pripraviť váš dom a záhradu na zimné živly, nemôžete otáľať.

Aby dom ostal v dobrej kondícii

Každoročná kontrola domu pred zimou je dôležitá nielen z krátkodobého hľadiska, ale aj z toho dlhodobého. „Uistite sa, či je celý dom utesnený a funkčný. Dôkladnou a pravidelnou kontrolou predídete skrytým poškodeniam a nechceným finančným nákladom,“ hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia záhrad v marketových predajniach Hornbach.

  • Strecha

Asi najdôležitejšou časťou domu, ktorú je potrebné skontrolovať pred príchodom zlého počasia je strecha. Pri strechách z pálenej krytiny hľadajte uvoľnené, poškodené alebo chýbajúce škridle. Dôkladne skontrolujte aj tesnenie okolo komína či iných strešných doplnkov. Nezabúdajte ani na kontrolu protisnehových prvkov, odkvapov a zvodov.

Pri kontrole povrchu plechovej strechy si všímajte praskliny, olupovanie povrchovej vrstvy či zdureniny. Mimoriadnu pozornosť venujte hranám strechy. Ploché strechy sú náchylné na zatekanie, a preto pravidelne kontrolujte chrliče, žľaby, izolácie prestupov a klampiarske prvky. Včasná oprava menších poškodení zabráni vzniku rozsiahlejších a nákladných porúch.

  • Dvere

Skvelý spôsob ako zazimovať dvere, je pomocou tesniacich líšt pod dvere," hovorí odborník a dodáva, "tie môžu výrazne zabrániť vniknutiu prievanu, chladu a prachu do domu. Ak už máte tesniace lišty nainštalované, každú jeseň a jar skontrolujte, či nie sú opotrebované alebo či v nich nie sú medzery, a v prípade potreby ich vymeňte."

  • Okná

Podobne ako pri dverách je dôležité skontrolovať aj všetky tesnenia vašich okien. Netesnosť spoznáte jednoducho. Ak nájdete kondenzát medzi sklami okien, znamená to že tesnenie je narušené. Tesnosť okien môžete zlepšiť aplikáciou špeciálnych tesnení určených pre okná.

  • Potrubia

Pred príchodom prvých mrazov nezabudnite vyklepať posledné kvapky vody z hadíc a uzavrieť záhradné vodovodné kohútiky. Predídete tak popraskaným potrubiam. Skontrolujte tiež izolácie na potrubiach, ktoré sú v blízkosti vonkajších stien.

 

Pripravte záhradu na zimný spánok

  • Odhŕňanie lístia a zazimovanie zelene

Aj počas chladnejších mesiacov potrebuje trávnik slnečné lúče. Snažte sa listy zhrabovať pravidelne, aby sa pod nimi nevytvorila pleseň. Tá by mohla trávnik poškodiť a na jar by ste našli trávu plnú lysých a plesnivejúcich miest. „Dostatočný prísun svetla a vzduchu je účinnou prevenciou proti vzniknutiu takýchto plesní. Na odhŕňanie môžete použiť hrable, vysávače alebo fukáre,“ radí Richard Klička z Hornbachu.

 

Okrem trávnika je potrebné ostrihať aj živý plot, ruže, bylinky a trvalky. Popadané konáre či iné odštiepky spracujte v záhradnom drviči, ktoré môžete neskôr použiť ako základ kompostu. 

 

  • Skladovanie nábytku

Pred mrazivými dňami je potrebné uskladniť záhradný nábytok, gril a ďalšie vybavenie na bezpečnom a suchom mieste. Predtým sa uistite, že je váš nábytok vyčistený a suchý. Takisto je vhodné dôkladne vyčistiť gril, aby ste si pri prvých slnečných lúčoch mohli vychutnať grilovačku.

Ak nemáte k dispozícii úložný priestor ako pivnica, garáž či domček na náradie, najlepším pomocníkom budú pre vás ochranné obaly na záhradný nábytok. „Na trhu nájdete širokú ponuku ochranných obalov a fólií ako napríklad obal na záhradné ležadlo, slnečník, lavicu, hojdačku alebo ochranný obal na celú záhradnú zostavu. Medzi ochranným obalom a nábytkom vždy nechajte nejakú medzeru, aby mohol nábytok dýchať,“ upozorňuje odborník.

  • Ochráňte podlahu terasy

Po odstránení nábytku, rastlín či iných doplnkov z terasy nezabúdajte na jej najdôležitejšiu časť – podlahu. Príprava sa bude odvíjať od materiálu, z ktorého je podlaha vyrobená. „Drevené podlahy je dobré dôkladne očistiť a impregnovať. Podlahy z WPC či betónu sú na údržbu jednoduchšie a zvyčajne ich stačí iba vyčistiť. Pozor dávajte predovšetkým pri dlaždiciach, ktoré môžu cez zimu popraskať. Ak nájdete na dlažbe menšiu prasklinu, opravte ju ešte pre príchodom mrazov,“ odporúča Richard Klička. 

  • Nezabúdajte na vtáctvo

Na zimu je dobré nainštalovať kŕmidlo a pravidelne doň dopĺňať zmesi určené priamo pre vtáky. Pravidelné prikrmovanie je dôležité najmä v obdobiach vysokej snehovej pokrývky, kedy sa potrava ocitne pod nádielkou snehu alebo pod nepriechodnou vrstvou ľadu. Umiestnenie kŕmidiel môže byť ľubovoľné. „Dbajte len na to, aby ste mali na kŕmidlo pekný výhľad nielen vy, ale videli z neho dobre aj vtáci. Výhľad do všetkých strán je pre nich dôležitý preto, aby včas zaznamenali hroziace nebezpečenstvo a mohli naň zareagovať útekom do blízkeho úkrytu,“ radí odborník.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 22

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2022  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby