Dom pre Život je navrhnutý tak aby vyrobil viac energie ako použije a prispôsobil sa ročnému obdobiu.

Ekologický dom sa nachádza v meste Lystrup v blízkosti druhého najväčšieho mestá Dánska – Aarhus – a priekopníkom na ceste k novej generácii klimaticko-neutrálnych budov. Je navrhnutý ako svetovo prvý Aktívny dom a a je výsledkom výskumu a dizajnu, zameraného na ukotvenie tohto typu stavieb v architektúre, v očakávaní budúcnosti s nízkym obsahom oxidu uhličitého.

 

V projekte rodinného domu bola veľmi dobre zvládnutá svetlotechnika

Rodinný dom s rozlohou 200 štvorcových metrov je CO2-neutrálny predvádzací projekt, ktorý systematicky využíva energiu slnka. Sedem štvorcových metrov solárnych kolektorov, 50 štvorcových metrov solárnych článkov a solárne tepelné čerpadlo prispievajú k zníženiu potreby energie, pričom strategicky rozmiestnené strešné okná ovládané solárnymi článkami ponúkajú vyvážený pomer denného svetla pre spálne a kuchynsko - jedálenskú časť. Naviac majú všetky strešné okná dynamické rolety ovládané solárnymi článkami na vnútornej strane a markízy na vonkajšej strane.

 

Tieto prvky prospešné životnému prostrediu robia z Domu pre Život špecifický udržateľný projekt, keďže je dom navrhnutý tak, aby vyprodukoval viac energie ako sám spotrebuje. Predpokladaný nadbytok energie by mal byť 9kWh/m2/rok, čo znamená že potrvá asi 40 rokov kým dom vyprodukuje také množstvo energie, aké bolo spotrebované pri výrobe stavebných materiálov ktoré boli na výstavbu domu použité. To znamená, že dom tak prírode vráti viac ako spotreboval.

 

Konštrukcia domu pozostáva z dreveného rámu na betónovej doske, pričom  dlažba podlahy pozostáva z mozaiky z recyklovaného skla, dom má externý plášť z bridlicových dosák. Povrch okien domu tvorí asi 40% povrchu podlahy , čo je dvojnásobok povrchu konvenčného nízkoenergetickeho domu, a tým že dom maximalizuje denné svetlo, znižuje spotrebu energie a optimalizuje klímu v jeho vnútri. Naviac je vybavený senzormi, ktoré snímajú teplo, vlhkosť vzduchu a obsah CO2 vo všetkých izbách a vypínajú svetlá po tom ako odídete z izby a tak pomáhajú pri vytváraní zdravej klímy.


Nájsť viac podobných fotografií na stavebnictvo.sk

Dom pre Život bol postavený ako spoločný projekt AART Architects, v spojení s VELUX, VELFAC a konzultantmi Esbensen Rådgivende Ingeniører.


Zdroj : WORLD ARCHITECTURE NEWS

Zobrazenia: 348

Komentár


STAVEBNíK
Komentár osoby Jiří Svoboda o December 22, 2010 na 14:40

No, ono to nemusí být vše až tak růžové. Dobrá, FVE vyrobí ročně, hlavně v létě, cca 14 kWh/m2 podlahové plochy a na vytápění v zimě přes tepelné čerpadlo se spotřebuje řekněme 5 kWh/m2. Teoreticky tedy opravdu 9 kWh/m2 přebývá. Něčím se však musí ještě pokrýt další provoz domu, takže z těch 9 kWh/m2 moc asi nezbude. Ale pořád je to v rámci roku OK, jen je třeba přiznat, že dům vyrábí elektřinu v létě, kdy je jí nadbytek a spotřebovává v zimě, kdy je jí nedostatek. A toto vyrovnání v čase, jež není jistě zadarmo, musí někdo udělat.

 

Rozhodně je třeba celý projekt kriticky vyhodnotit. Co to všechno oproti standardnímu pasivnímu domu stálo navíc a zda se to vůbec vyplatí. Až začne být FVE levná, pak se dá na střechu dát u pasivního domu dodatečně a tepelné čerpadlo na vytápění pasivního domu by v podstatě měl být standard. Takže, když bych si dal za 10-15 let na standardní pasivní dům 50m2 FVE, dosáhnu zhruba stejného efektu a zachoval bych se zřejmě ekonomičtěji, než předváděný aktivhaus. Jen by kolem toho bylo asi méně humbuku.       


PROJEKTANT
Komentár osoby Milan Olšavský o December 16, 2010 na 11:31

Spoločný projekt AART Architects, v spojení s VELUX, VELFAC a konzultantmi Esbensen Rådgivende Ingeniører.

© 2021  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby