S jarou prichádza čas na závlahu záhrady. Ako správne vybrať čerpadlo?

Jar je tu a spolu s ňou prichádza aj čas na jarnú závlahu záhrady, ktorá je pre jej revitalizáciu po zime zásadná. Pri riešení zavlažovania je dobré brať do úvahy predovšetkým fakt, že spotreba vody na záhrade bude stúpať každým mesiacom. Vedeli ste, že na optimálnu závlahu trávnika s veľkosťou 300 m2 spotrebujete v lete až 9000 litrov vody týždenne? Ak nevlastníte malú predzáhradku, ktorú zvládnete zalievať pomocou krhly, obstaranie záhradného čerpadla bude pre vás nevyhnutnosťou. Ako si vybrať správne?

Výber vhodného čerpadla začína pri prameni. Teda zdroji vody, ktorý využívate na závlahu záhrady. Môže ním byť čistá alebo mierne znečistená voda. Na zavlažovanie vodou zo studne/vrtu alebo nádrže je optimálne vybrať ponorné alebo povrchové čerpadlo. Pokiaľ chcete využívať rybničnú alebo riečnu vodu, dajte prednosť kalovému drenážnemu čerpadlu.

 

„Výber správneho čerpadla vždy začína tým, že určíte zdroj vody a odpoviete si na otázky akú vodu, odkiaľ, ako často a koľko jej chcete čerpať. Je rozdiel, či budete čerpať vodu zo studne, z rybníka alebo využívať dažďovú vodu. Zároveň sa uistite, či máte vybavené všetky povolenia na odber vody. To, že sused naberá vodu na záhradku do kanvy z rybníka neznamená, že to isté môžete robiť s čerpadlom. V prípade, že na odčerpanie vody z rybníka alebo rieky použijete technické zariadenie, musíte o požiadať povolenie,“ upozorňuje Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá na českom a slovenskom trhu zabezpečuje predaj, servis a montáž čerpadiel a čerpacích systémov.   

 

Pozrime sa na rôzne typy čerpadiel, ako sa od seba líšia aj na aký účel sú vhodné:

 

Povrchové čerpadlá

Táto skupina odstredivých čerpadiel sa neinštaluje do vody, ale mimo vodného zdroja. Dokážu čerpať vodu v podstate zo všetkých druhov vodných zdrojov. Samonasávacie čerpadlá však zvládnu čerpať vodu iba z hĺbky do 8 metrov. Na čerpanie z väčších hĺbok musíte zvoliť ponorné čerpadlá.

 

Ponorné čerpadlá
Ponorné čerpadlá sú čiastočne alebo úplne ponorené do vody. Používajú sa na čerpanie čistej alebo mierne znečistenej vody zo studne, vrtu alebo nádrže. Ak čerpáte vodu zo studne alebo retenčnej nádrže a chcete zavlažovať menšiu záhradu, ideálnym riešením je automatické ponorné čerpadlo, ktoré je umiestnené priamo v nádrži/studni a jeho automatický chod zaistí plynulú prevádzku bez nutnosti zapínania/vypínania. Zapne sa otočením kohútika.

Pre menšie zavlažovacie systémy je vhodné napríklad čerpadlo  PUMPA PMC1004PA. „Ide o univerzálne viacstupňové ponorné čerpadlo, ktoré je ideálne na prečerpávanie čistej vody do zavlažovacích systémov, napríklad z nádrží na dažďovú vodu. Disponuje nerezovým plášťom, zabudovaným automatickým riadením, výkonom 1000 W a maximálnym prietokom 6 kubíkov za hodinu. Čerpadlo je navyše schopné čerpať vodu aj 50 mm od dna,“ hovorí Martin Křapa.

 

Ak chcete z jedného zdroja zavlažovať záhradu a zároveň zásobovať dom vodou, zvoľte domácu vodáreň (čerpadlo + tlaková nádoba + ďalšie príslušenstvo). Pre optimálny návrh vodárne na zásobovanie domu bude každá špecializovaná firma potrebovať množstvo ďalších kľúčových parametrov, ako sú napríklad hĺbka a priemer studne, vzdialenosť zdroja vody od rodinného domu, výdatnosť zdroja a plánované využitie vody v domácnosti.

 

 

 

 

 

 

Sudové čerpadlá

Medzi ponornými čerpadlami nájdete aj tzv. sudové čerpadlá. Ako napovedá ich názov, slúžia na čerpanie dažďovej vody zo suda. Čerpadlo je ponorené a nad hladinu vyčnieva len teleskopická trubica s

 

kohútikom na plnenie kanví, alebo k trubici rýchlospojkou pripojíte hadicu. Čerpadlo radšej umiestnite do suda na podstavec, a to kvôli možným usadeninám na dne, ktoré by mohli pri nasatí čerpadlo poškodiť.

 

Ako zabrániť chodu čerpadla na sucho?

Dôležitým vybavením čerpadla je systém automatického vypínania, ktorý zabráni chodu na sucho. Ten vzniká, keď je v zdroji nedostatok vody, čo môže spôsobiť aj nenávratné poškodenie čerpadla. Najčastejšie sa pri ochrane zariadenia využíva plavákový spínač, ale niektoré čerpadlá sa dodávajú aj bez neho. Pri automatických modeloch je ochrana proti chodu na sucho už integrovaná v zariadení. Overte si tiež, či nepotrebujete dokúpiť ďalšie potrebné príslušenstvo – najčastejšie výtlačnú hadicu alebo potrubie, inštalačný materiál na pripojenie hadice k čerpadlu, pripojovacie armatúry, podstavec na usadenie čerpadla alebo spúšťacie lano.

 

Výber konzultujte s odborníkom

Aj keď zvládnete výber správneho čerpadla pre vašu záhradu vrátane inštalácie sami, nezabúdajte, že do úvahy je nutné brať množstvo ďalších faktorov. Okrem iného aj výpočet požadovaného objemu vody do celého systému alebo rozdielne prevádzkové parametre rozprašovačov pri zavlažovacích systémoch. Nebojte sa preto poradiť s odborníkom.

 

Pozor na záručný a pozáručný servis

Pri kúpe čerpadla určite zohľadnite, či predajca poskytuje záručný a pozáručný servis, prípadne iné služby. Napríklad uvedenie čerpadla či iného zariadenia do prevádzky. „Je dôležité byť pripravený na možnosť, že zakúpené čerpadlo vypovie službu. Niekedy môže ísť o banálnu záležitosť, ktorú vyriešite telefonicky s pracovníkom servisu, inokedy o výmenu chybného komponentu. Kľúčové však je, aby predajca poskytoval servisné služby a bol zákazníkovi k dispozícii, keď sa objavia problémy,“ hovorí Martin Křapa a dodáva: „V Pumpe sme práve kvôli častej potrebe okamžitej pomoci zákazníkom zaviedli už v roku 1996 servisnú službu, ktorá funguje 24 hodín denne, 365 dní v roku.“

Zobrazenia: 3

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby