Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu.
Zjednodušene stavebné povolenie je požadované pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické riešenie, čas trvania a účel, ako aj pri zmene stavieb najmä pri prístavbe, nadstavbe a stavebných úpravách, pokiaľ stavebný zákon a vykonávacie predpisy nehovoria inak. ( Zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku )
Ohlásenie stavebnému úradu postačí :
Vykonávací predpis podrobnejšie vymedzí, pre ktoré stavby je potrebné stavebné povolenie a pre ktoré postačí ohlásenie stavebnému úradu.
Povinnosťou stavebníka je vopred ohlásiť svoju činnosť stavebnému úradu, ale stavebný úrad môže určiť, že ohlásenie nepostačuje a práce môže uskutočniť len na základe stavebného povolenia. Vprípade súhlasu stavebného úradu s ohlásením stavebník môže začať vykoávať práce až po obdržaní písomného súhlasu. Ak do 30 dní od ohlásenia stavby stavebný úrad neurčí, či ohlásenie postačuje môžu ohlásené práce začať.
V prípade stavby, ktorá je kultúrnou pamiatkou je nevyhnutné doložiť aj stanovisko orgánu pamiatkovej starostlivosti.
Stavebné povolenie vyplýva z najzákladnejšieho bodu- žiadosť o stavebné povolenie, ktoré sa musí dokladať s predpísanou dokumentáciou, ako aj preukázanie, že stavebník je naozaj vlastník pozemku, alebo že má k pozemku nejaké iné právo, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu.
Na základe týchto náležitostí stavený úrad zahajuje stavebné konanie, ktorého účastníkmi sú :
Stavebný úrad oznámi začatie stavebného konania dotknutým orgánom štátnej správy, obci, najomcom bytov a nebytových priestorov a všetkých účastníkov vyzve aby predložili námietky.
V stavebnom konaní stavebný úrad preskúmava hlavne :
Stavebný úrad zabezpečí stanoviská dotknutých orgánov štátnej správy a posúdi vyjadrenia účastníkov stavebného konania a ich následky.
V prípade splnenia všetkých náležitostí a zhodnotení, že uskutočnením resp. užívaním stavby nie sú ohrozené práva a záujmy spoločnosti, ohrozené práva a oprávnené záujmyúčastníkov konania stavebný úrad vydá – stavebné povolenie.
Stavebné povolenie je povolenie v ktorom sa určia záväzné podmienky uskutočnenia a užívania stavby a rozhodne aj o námietkach účastníkov konania. Zároveň zabezpečí dodržiavanie technických požiadaviek na výstavbu ako aj dodržiavanie požiadaviek všetkých dotknutých orgánov štátnej správy, najmä vylúčenie alebo obmedzenie negatívnych účinkov stavby.
Stavebné povolenie musí byť v súlade so stavebným zákonom, vychádzať zo spolahlivo zisteného stavu, mať písomnú formu a spĺňať všetky predpísané náležitosti.
Stavebné povolenie obsahuje :
V stavebnom povolení sa musí vyznačiť ktorý stavebný úrad povolenie vydal, číslo spisu, meno, priezvisko, podpis oprávnenej osoby a dátum vydania povolenia.
Autor : Lucia Skuhrová
Zdroj :www.pravnarevue.sk
Publikované so súhlasom autora
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.