Cez deň na záhrade vynikne každý detail, večer sa z nej však stane len temné bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12voltového alebo 24voltového osvetlenia a zázrak je hotový. Vďaka jednoduchému zapájaciemu systému s nízkym napätím si vytvoríte bezpečné osvetlenie rýchlo a ľahko. Nechajte sa inšpirovať tipmi od odborníka z Hornbachu, ktorý vám poradí s inštaláciou aj samotným výberom.

Výber typu rozvodu

„Hneď na začiatku sa rozhodnite, či využijete 12 voltové alebo 24voltové rozvody záhradného osvetlenia. Odporúčam riadiť sa jednoduchým pravidlom vzdialenosti. Pokiaľ sa jedná o malú a jednoduchú inštaláciu s krátkymi vzdialenosťami medzi zdrojom a svetlom do 10 metrov, potom použite 12 voltovej rozvody,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhradnej techniky v projektových marketoch Hornbach.

Ak je inštalácia rozsiahlejšia a zložitejšia a vzdialenosti medzi zdrojom a svetlom sú viac ako 10 metrov, potom je lepšie siahnuť po 24voltových rozvodoch. Hlavným dôvodom je, že pri 12voltových dochádza k veľkému úbytku napätia na vodiči - to znamená, že ak sa použijú 12 voltovej rozvody na dlhé vzdialenosti, budú svetielka svietiť len slabo, alebo dokonca vôbec.

TIP: 24voltová sada Paulmann Plug & Shine Sting, ktorá obsahuje tri bodové svetlá, ktoré sa zapichnú do zeme s teplou bielou farbou, transformátorom a spojovacím káblom, vám ponúka ideálny základ pre vonkajšie osvetlenie. Zápichy sú ideálne pre osvetľovanie rastlín alebo predmetov, možno ich individuálne nasmerovať, a sú úplne odolné voči vplyvom počasia.

Hlavnou prednosťou nízkonapäťového záhradného osvetlenia je jeho bezpečnosť. Keď sa dotknete 12 až 24 voltov, zabrní to, ale neublíži!

Plánovanie

Osvetlenie, respektíve rozvod kabeláže, je potrebné mať premyslené skôr, než je záhrada hotová. Káble je dobré umiestniť aspoň 10 centimetrov pod zem. Hlavným dôvodom je bezpečnosť. „Hrozí, že sa o ne bude zakopávať, deti ich budú vyťahovať a psy rozkúsavať. Navyše, nikto nechce, aby mu len tak na terase ležali káble, alebo boli amatérsky pritlačené k múru,“ upozorňuje odborník David Benda.

 

Zásuvka na 220V a trafo

Základom nízkonapäťového záhradného osvetlenie je zásuvka na 220 voltov. „Na tú pripojíte trafo, ktoré zredukuje napätie na požadovaných 12 či 24 voltov, a z ktorého sa rozvádzajú káble ďalej po celej záhrade. Pozor, každé trafo je len na 150 wattov a môžete tak na neho pripojiť len obmedzený počet svetiel,“ varuje David Benda, a dodáva: „Spotreba svetiel je v priemere jeden watt a vďaka LED osvetleniu, ktoré má veľmi malú spotrebu, ich na jedno trafo pripojíte naozaj veľa. Trafo pokojne umiestnite hneď vedľa zásuvky.“

Typy svetiel a ich využitie

Pred nákupom je potrebné vedieť, aká dlhá bude nutná kabeláž, koľko svetiel bude postačujúci počet a aké typy na záhrade použiť.

Druhy svetiel

Umiestnenie svetiel

Vstavané svetlá do podlahy

Podlaha terasy

Svietiace stĺpiky

Voľné plochy záhrady

Zapichovacie svetlá

Kríky, sochy, zákutia

Reflektory

Detské domčeky a preliezačky

Závesné osvetlenie

Vodný svet

 

Základom je vybrať kvalitné osvetlenie, ktoré bude absolútne odolné voči klimatickým vplyvom a zároveň ponúkne maximálnu bezpečnosť. „Pre osvetlenie záhrady sú veľmi výhodné sety a sady, ktoré obsahujú všetky dôležité komponenty. Napríklad záhradné osvetlenie značky Paulmann ponúka ako štartovacie, tak i rozširujúce sady, ktoré majú veľmi jednoduchú inštaláciu. Okrem bezpečnosti a vysokej odolnosti majú osvetlenie Paulmann navyše možnosť kombinovať všetky svoje svietidlá a príslušenstvo medzi sebou. Kreativite v záhradnom dizajne sa tak medze nekladú,“ hovorí David Benda.

Krásny a bezpečný vodný svet

Bez nízkonapäťového osvetlenia si dnes vodný svet nikto nedokáže predstaviť. „Vďaka úplnej bezpečnosti a dokonalej izolácii si môžete nasvietiť dno jazierka, vodopád, kaskádu, fontánu alebo celý bazén. Vďaka jednoduchému systému utesneného spoja cez gumičku nehrozí prebíjanie ani riziko utopenia svetla,“ komentuje David Benda z Hornbachu.

Trafo sa jednoducho schová do skrýše k filtrácii - je tam zásuvka na 220 voltov, sucho a tieň. „Nezabudnite, že skôr, ako vodný svet postavíte, musíte mať osvetlenie premyslené. Keď je jazierko napustené, budú sa vám svetla dorábať horšie,“ upozorňuje David Benda.

 

 

Súmrakový senzor a časovač

Samospustenie je možné vďaka časovaču, ktorý možno ľahko napojiť na 220 voltovú zásuvku pred trafo. Ďalšou možnosťou je súmrakový senzor, ktorý spustí záhradné osvetlenie pri stmievaní. „S umiestnením súmrakového senzora si musíte dať trochu práce. Napája sa priamo na trafo a je vhodný skôr na menšie záhrady, kde nastáva tieň rovnomerne. Navyše je potrebné mať senzor nad povrchom, teda voľne ležiace na záhrade či terase. Ak by ste ho umiestnili na transformátore pod zem, kde je stále tma, súmrakový senzor by bol prakticky stále zopnutý, "uzatvára odborník David Benda z Hornbachu.

Zobrazenia: 11

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2021  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby