Ak si radi vychutnávate siesty na záhrade, mali by ste poznať pár základných tipov pre jej udržiavanie. Jej vôňu, sviežosť a farby totiž ovplyvňuje kvalita pôdy a zavlažovania. Ako vybrať správnu záhradnú hadicu? V akom množstve a kedy dopriať vášmu kúsku raja na zemi potrebné dúšky vody? Vo všetkom vám poradia odborníci z Hornbachu.

Záhrada vám bude robiť radosť a poskytne vám dokonalý priestor na relax, keď sa o ňu budete správne starať. Účinné zavlažovanie v nej prebudí život, dodá sýtosť farbám a zintenzívni vôňu kvetín i trávy. Kvalitná a správne vybraná hadica je pri zavlažovaní základom úspechu. Mala by byť ohybná a stabilná, nemala by sa lámať ani trhať, mala by vydržať teplo aj chlad a byť cenovo dostupná.

Aké vlastnosti má mať kvalitná hadica

Vysoko kvalitné záhradné hadice sa vyrábajú z niekoľkých vrstiev. Vďaka tomu sú pevné, do určitej miery odolné proti mrazu a dobre ohybné. Väčšinou sa skladajú z troch vrstiev – vonkajší plášť, tkaná vložka a aspoň jedna vnútorná vrstva. Vonkajší plášť a vnútorná vrstva sú najčastejšie vyrobené z PVC. Tento materiál je buď nový, alebo neobsahuje bárium, kadmium ani olovo. Môže sa jednať aj o recyklovaný materiál, ktorý je v maximálnej možnej miere oslobodený od cudzích telies. Najmä v týchto prípadoch sa kvalita môže veľmi líšiť.

Z akých materiálov sa vyrábajú hadice

Zlatá klasika zaparkovaná v mnohých garážach alebo domčekoch s náradím. Prečo sa toľko záhradkárov rozhodlo pre tento typ a prečo si ho tak cení? „Elektrické trávne kosačky sú v porovnaní s tými benzínovými alebo záhradnými traktormi a ridermi výhodnejšie – sú totiž ľahké, tiché, ľahko ovládateľné, ekologické a nevyžadujú žiadne štartovanie lankom. Na druhej strane však potrebujú káble, čo je nepraktické pri pozemkoch so stromami, krovím a kvetmi,“ radí špecialista. Sú síce menej výkonné ako benzínové trávne kosačky, ale väčšinou výkonnejšie ako tie akumulátorové. Na kosenie vysokej trávy a veľkých plôch sú vhodné iba vysoko kvalitné modely.

Alternatívnym materiálom je syntetický kaučuk (EPDM). „Tieto veľmi pružné, flexibilné gumové záhradné hadice sú cenovo podstatne náročnejšie. Materiál je možné vystužiť penou či rôznymi prímesami. Existujú aj záhradné hadice zo zmiešaného materiálu. Hadice vyrobené z vláknom vystuženého plastu sú síce lacnejšie, ale majú tendenciu sa lámať. Ľahko ohýbať sa začnú až keď je vonkajšia teplota nad 10 °C. Lepšie je tak vyberať hadicu z gumy aj napriek tomu, že je ťažšia a drahšia. Výhodou je jej tvárnosť a nelámavosť,“ vysvetľuje špecialista. Hadice sa odlišujú aj svojou odolnosťou voči tlaku. Táto hodnota je uvedená na obale a bežne sa pohybuje okolo 20 barov pri 20 °C.

  

Príslušenstvo a skladovanie

Záhradné hadice by sa mali skladovať najlepšie vo zvinutom stave tak, aby sa nemohli zlomiť. Existuje niekoľko variantov držiakov na stenu a hadicových bubnov, na ktoré je možné hadicu navinúť.

Vozíky na hadicu: umožňujú úsporné skladovanie záhradnej hadice. Na vozík sa hadica navíja pomocou kľučiek rýchlo a jednoducho. Vozíky je možné opatriť napríklad prípojkou proti ohnutiu hadice, rámom zaručujúcim vysokú stabilitu alebo stopkou proti odkvapkávaniu vody.

Držiaky na hadicu: jednoduché riešenie na uskladnenie záhradnej hadice. Pomocou nástenného držiaka sa dá hadica navinúť a zavesiť na stenu. Držiaky na hadicu sa vyrábajú z kovu alebo plastu. Kovový držiak je robustný a má oproti plastovému variantu dlhšiu životnosť.

Záhradné postrekovače a zalievacie tyče: koniec záhradnej hadice určuje, aké dávky vody budú záhradu osviežovať. Záhradné postrekovače a zalievacie tyče majú rôzne funkcie. Dá sa s nimi zavlažovať, zalievať, jemne kropiť a dostať sa aj na ťažko prístupné miesta.

Vedenie hadice: ďalším praktickým pomocníkom na zavlažovanie je vodiaci prvok. Ten pri pohybe po záhrade zabraňuje vláčeniu hadice cez záhony.

Zavlažovanie a hnojenie v jednom: praktickou vecou je automatický primiešavač hnojiva do zavlažovacieho systému. Má veľký plniaci otvor s indikátorom stavu naplnenia, ventil na vyprázdnenie pred príchodom mrazov alebo pred naplnením tekutého hnojiva.

Správny tlak vody

Pred pripojením hadice s niekoľkými zadažďovačmi k vodovodnému kohútiku je nutné vedieť, aká vysoká je prietoková hodnota (hodnota spotreby) vodovodného kohútika. Ako to zistiť? „Postavte pod kohútik desaťlitrovú nádobu a pustite vodu naplno. Ako dlho trvalo, kým sa nádoba naplnila? Tak získate hodnotu počtu litrov za sekundu. Na 25 metrov pripojeného vedenia je nutné ešte pripočítať sekundu naviac. Túto hodnotu musíte prepočítať podľa výrobcu (niektorí uvádzajú prietokovú hodnotu zadažďovačov v litroch za sekundu). Dôležité je, aby všetky zadažďovače, ktoré sú pripojené k jednému vedeniu, dohromady neprekročili prietokovú hodnotu vodovodného kohútika,“ zdôrazňuje David Benda z Hornbachu.

Rastliny na záhrade príliš nerozmaznávajte. Zavlažujte ich až v okamihu, keď to bude nutné – približne na začiatku leta. Inak by mali v horúcich dňoch zvýšenú spotrebu vody. Týmto spôsobom je možné trénovať mnoho druhov rastlín. Odmenia sa vám tým, že horúce roky potom zvládnu lepšie.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 123

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby