Za prvých 9. mesiacov tohto roku zaznamenal chemický a farmaceutický priemysel SR medziročný pokles tržieb o 1,2 %. Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, za 1. až 3. štvrťrok 2015 dosiahli tržby slovenských chemických a farmaceutických firiem 7,155 482 miliardy EUR, čo bolo o takmer 90 miliónov eur menej ako v rovnakom období pred rokom. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

 

,,Opätovný pokles odvetvia už tretí rok po sebe signalizuje, že slovenská chémia zažíva zložité časy. V rokoch 2013 a 2014 klesli celoročné tržby dva roky po sebe vždy o cca 5 %, v tomto roku je to za 9 mesiacov o 1,2 %. Porovnávacia základňa je však každý rok nižšie. Pritom vývoj odvetvia je rozdielny v jednotlivých segmentoch. Najvyšší pokles zaznamenali rafinované ropné produkty, ktorých tržby sa medziročne za prvých 9 mesiacov znížili až o 9,6 %. Je to predovšetkým dôsledok poklesu cien ropy a ropných produktov. Naopak pozitívny trend, vďaka oživeniu výroby áut na Slovensku i vo svete, potvrdzuje výroba výrobkov z gumy a plastov s rastom o 5,6 %. Tá už vlani celoročne narástla o 8,2 %. Mierne pozitívny bol aj vývoj v segmente chemikálie a chemické výrobky o 2,1 %. Farmaceutické výrobky a prípravky narástli o 5,9 %, ale tento rast len dobieha vlaňajší celoročný pokles až o -14,2 %, “ zhodnotil vývoj odvetvia R. Karlubík.

 

Poukázal pritom  na to, že slovenská chémia dopláca na vonkajšie, aj vnútorné vplyvy a len pomaly sa zotavuje z dôsledkov svetovej finančnej a hospodárskej krízy. Striedajú sa rastové tendencie celého odvetvia s poklesom a nerovnomerne sa vyvíjajú aj jednotlivé segmenty. Tohtoročný vývoj poznačil predovšetkým dramatický pokles cien ropy a jej produktov. Pokračuje aj tlak čínskeho chemického priemyslu, ktorý pri poklese domáceho tempa rastu hľadá uplatnenie svojich výrobkov na európskom trhu.

 

,,Slovenská ekonomika v poslednom roku rastie, ale slovenská chémia zaznamenáva pozitívny vývoj prakticky iba v odvetviach naviazaných na automobilový priemysel. Ukazuje sa, že veľké silné nadnárodné korporácie majú dostatok zdrojov a vplyvu na eliminovanie dopadov krízových období. Slovenská chémia je však tvorená hlavne malými  a strednými podnikmi, ktoré sú postihnuté kontinuálnym zhoršovaním podnikateľského prostredia. Z nárastu výberu daní a rôznych stimulačných balíčkov sa do chémie prakticky nič nedostalo. Naopak, slovenským chemickým firmám chýbajú zdroje na investície, ktoré si v súčasnosti nemajú z čoho vytvárať, keďže aj legislatíva pri odpisoch sa zhoršila,“ poukázal R. Karlubík.

 

Dodal, že je načase, aby z oživenia ekonomiky profitovali aj podniky a podnikatelia, ktorí znášajú hlavnú záťaž napĺňania rozpočtu. Znížením odvodového a daňového zaťaženia by sa uľavilo celej ekonomike, vytvorili by sa udržateľné pracovné miesta, zlepšilo hospodárenie firiem a vytvorili zdroje na investície.

,,V súčasnosti sú financie konsolidované, ale odvodové a daňové zaťaženie podnikania je oveľa vyššie ako pred niekoľkými rokmi. Nastal čas, aby politická reprezentácia urobila niečo aj pre malé a stredné podniky. Okrem iného je potrebné zrušiť 14 % zdravotné odvody z podielov na zisku, ktoré sú vlastne ďalšou skrytou daňou, znásobujúcou zaťaženie malého podnikania. Tieto odvody, ktoré zaviedla ešte predchádzajúca vláda – vtedy vo výške 10 %, sú nespravodlivé, lebo rozdielne zaťažujú malých a veľkých podnikateľov,“ uzavrel R. Karlubík.

 

Na celkovej produkcii priemyselnej výroby SR sa chemický a farmaceutický priemysel SR podieľa 18,5 %. V odvetví prevažujú malé a stredné firmy – v súčasnosti tu podniká 275 firiem s viac ako 20 zamestnancami. V roku 2014 sa v nich zvýšila zamestnanosť na 39 002 zamestnancov. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Zabezpečujú aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie.

 

Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, v roku 2014 dosiahli tržby slovenských chemických a farmaceutických firiem v bežných cenách 9,677 miliardy EUR, kým v roku 2013 to bolo 10,197 miliardy EUR a v roku 2012 až 10,734 miliardy EUR.

 

 

Zobrazenia: 203

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby