Hoci ide o jeden z najvýznamnejších kresťanských sviatkov, u nás vnímame Veľkú noc najmä ako vítanie jari a novej energie, ktorá s ňou prichádza. Pri žiadnej inej príležitosti sa nevenujeme toľkým tvorivým aktivitám ako v tomto období. Vneste do svojho domova farby a radosť. Môžete si zaobstarať dekoratívne predmety z obchodu alebo sa zabaviť pri výrobe vlastných veľkonočných dekorácií. Nižšie nájdete niekoľko tipov, ako na to.

Tradičnými symbolmi Veľkej noci sú všadeprítomné vajíčka, ako aj jahniatka, kuriatka a zajačiky. Obľúbené sú figúrky s týmito motívmi vyrobené z rôznych materiálov, zaujímavo vyzerajú aj závesné dekorácie a trendom sú aj veľkonočné vence. Či už si vyberiete pastelové alebo sýtejšie tóny, hlavnú úlohu hrajú veselé farby. „Prírodné materiály sú ideálne, ale často sa s nimi nepracuje ľahko a nemajú takú trvanlivosť, preto nie je hanba vybaviť sa napríklad polystyrénovými alebo plastovými vajíčkami, ktoré urobia rovnakú službu a nie sú také krehké ako klasické veľkonočné vajíčka,“  hovorí Tomáš Tenkl, odborník na dekorácie zo spoločnosti Hornbach. K Veľkej noci patria aj takzvané bahniatka, teda rozkvitnuté vŕbové vetvičky. Ide o tradičnú, vkusnú dekoráciu, ktorá sama o sebe tvorí peknú dekoráciu napríklad vo váze. Pre ešte lepší vzhľad ich môžete vylepšiť farebnými stuhami a veselými vajíčkami.

Na vnesenie farieb a jari do vášho domova nemusia slúžiť len špeciálne dekorácie, ale môžete použiť aj jednoduché triky s látkami. Vymeňte napríklad poťahy dekoračných vankúšov, cez pohovku prehoďte jarnú deku a na stôl položte farebný obrus. Pri dekorovaní však dbajte na to, aby ste to neprekombinovali. Je dobré zachovať jednoduchosť a zvoliť si jednu dominantnú farbu, ktorú v detailoch doplníte jednou alebo dvoma ďalšími. Ak by ste sa snažili dostať do miestnosti všetky farby naraz, pôsobilo by to rušivo.

Zelená siatina

Dekorácia z trávy je klasika. Najlepšie semená na tento účel sú semená obilnín, ktoré rýchlo rastú. V niektorých hobby marketoch môžete získať špeciálne veľkonočné zmesi semien. Na semienka si vyberte vhodnú misku alebo kvetináč, ktorý môžete ozdobiť napríklad akrylovou farbou. „Ak sadíte menej ako desať dní pred sviatkami, semená vopred namočte, aby rýchlejšie vyklíčili. Semená umiestnite cez deň na teplé, slnečné miesto, ale na noc im nájdite chladnejšie prostredie. Rastliny tak budú silnejšie a lepšie unesú ďalšie dekoratívne predmety,“ radí David Benda, odborník na rastliny zo spoločnosti Hornbach. Do zelených obilnín môžete umiestniť farebné veľkonočné vajíčka, kuriatka alebo špeciálne ozdoby s kolíkmi s inými veľkonočnými motívmi.

Kraslicový veniec

Dekoratívne veľkonočné vence sú čoraz obľúbenejšie, či už ako doplnok na stole, alebo ako dekorácia na dverách. V obchodoch je k dispozícii mnoho rôznych variantov tejto dekorácie, ale so správnymi pomôckami si môžete ľahko vyrobiť vlastný. Na jeho výrobu budete potrebovať polystyrénový veniec, okrasnú trávu (môžete zvoliť aj umelú) alebo jutu, veľké množstvo dutých plastových alebo polystyrénových vajíčok, akrylovú farbu, teplovzdušnú lepiacu pištoľ, mašľu a ďalšie ozdoby podľa vlastného vkusu. Ako prvé si pripravte veniec - polystyrénový základ omotajte jutou. Druhým krokom je namaľovanie vajíčok, pričom nezabudnite použiť jarné farby. Ak si to chcete uľahčiť, zaobstarajte si vopred ozdobené vajíčka. Kraslice následne na veniec prilepte horúcou lepiacou pištoľou a ozdobte ho napríklad drevenými kvetmi. Čerešničkou na torte bude vkusná mašľa, ktorú môžete priviazať priamo na veniec alebo si ju vopred pripraviť a prilepiť. Táto originálna dekorácia, pri ktorej využijete svoju fantáziu, urobí radosť vám aj všetkým šibačom.

Sukulenty v pohári na vajíčka

Máte doma nepoužité poháriky na vajcia? Natrite ich pestrými farbami, naplňte zeminou vhodnou pre sukulenty a kaktusy a zasaďte do nich malé sukulenty. Jednoduchá, ale účinná dekorácia je hneď na svete. Sukulenty sú nenáročné na starostlivosť, stačí ich raz za čas zaliať a budú vám odmenou aj na ďalšiu Veľkú noc.

Vajíčka farbené pomocou obrúskov

Ak k Veľkej noci patrí nejaká tvorivá činnosť, je to farbenie vajíčok. Klasické techniky, ako je používanie nálepiek, farbenie celých vajíčok jednou farbou alebo zdobenie voskom, sa nedajú pokaziť. Čo však tento rok vyskúšať niečo nové, čím nielenže ohromíte šibačov, ale zároveň sa pri tvorení zabavíte s deťmi? Táto originálna technika sa im bude páčiť. Budete potrebovať obrúsok (alebo vreckovku), gélové potravinárske farbivo, štetec, plastové vrecko a, samozrejme, varené vajíčka. Ak je to potrebné, zrieďte farby podľa návodu vodou a pripravte ich do jednotlivých misiek. Potom vajíčko zabaľte do obrúska, čím sa na konci vytvorí malý chvostík, na ktorom vajíčko dobre drží a je menšia pravdepodobnosť, že deťom spadne a rozbije sa. Potom jednoducho naneste na obrúsok farby podľa vlastnej chuti. Keď ste s farbami spokojní, zabaľte vajíčko do igelitového vrecka, jemne ho pretrite v rukách a nechajte 5 až 10 minút pôsobiť, aby farby na vajíčku otlačili. Keď obrúsok odstránite, budete mať krásne vajíčka s mramorovým efektom.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 8

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby