Viete, aké čerpadlo vybrať pre malý alebo stredne veľký bazén?

Podľahli ste boomu domácich bazénov, ktorý Slovákov opantal s príchodom pandémie, alebo jeho kúpu ešte len zvažujete? S prevádzkou bazéna je spojená aj nutnosť filtrácie vody a k tomu je potrebné bazénové čerpadlo, ktoré zaisťuje obeh a prečerpávanie vody. Či už potrebujete čerpadlo vymeniť za nové alebo si ho práve prvýkrát v živote kupujete, poradíme, na čo sa pri jeho výbere zamerať.

Čoraz viac Slovákov túži mať na svojej záhrade bazén. Rôzne nafukovacie a nadzemné typy bazénov postupne nahrádzajú zapustené, ktoré síce vyžadujú väčšie počiatočné investície, ale ponúkajú výrazne vyššiu životnosť a komfort. Zastrešenie a ohrev vody solárnymi panelmi alebo tepelným čerpadlom dokážu predĺžiť prevádzkovú dobu bazéna od začiatku apríla až do konca októbra. Žiadny väčší bazén sa však nezaobíde bez bazénového čerpadla.

Cirkulácia a filtrácia vody

Kvalitné bazénové čerpadlo zabezpečuje dostatočnú cirkuláciu vody v bazéne a jej prietok filtračnou nádobou s filtračným médiom. Bazénové čerpadlá majú zabudovaný predfilter na zachytenie lístia, vlasov a iných nečistôt, ktoré by ho v prípade nasatia mohli poškodiť. Mali by byť zhotovené z kvalitných plastov odolných voči korózii a poškodeniu pieskom a ich motor musí byť izolovaný od čerpanej vody. Voľbu bazénového čerpadla preto nie je dobré podceňovať. „Predovšetkým je potrebné brať do úvahy veľkosť bazéna, pre ktorý čerpadlo kupujeme a od toho sa odvíjajúci potrebný prietok čerpadla. To by malo prefiltrovať objem vody v bazéne najmenej raz za 5 hodín. Nezabúdajte na to pri plánovaní nového bazéna ani pri výmene dosluhujúceho, či zle fungujúceho bazénového čerpadla,“ radí Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá sa na predaj, servis a montáž čerpadiel, čerpacích systémov, vodární a nádrží špecializuje už od roku 1991.

Kľúčové kritériá – výtlak, prietok a teplota

Pri výbere čerpadla by ste okrem prietoku mali venovať pozornosť  aj výtlaku čerpadla. Odpor potrubia a filtra za čerpadlom je dôležitým kritériom výberu. V prípade bežnej technológie umiestnenej v blízkosti bazéna a zodpovedajúceho pieskového filtra je možné počítať s výtlačnou výškou do 6 metrov. Pri väčších bazénoch odporúčame konzultovať výtlačnú výšku sústavy s dodávateľom kompletnej technológie. Ďalším z parametrov je maximálna teplota čerpanej kvapaliny. Štandardne sú čerpadlá konštruované pre teplotu vody do 35 °C, do víriviek však vyberajte čerpadlá schopné čerpať vodu s teplotou až 60 °C.

„Našim zákazníkom ponúkame široký výber čerpadiel pre sladkú vodu, ktorá je vhodná do bazénov všetkých veľkostí. Máme však aj riešenia pre slanú vodu a vírivky,“ hovorí Martin Křapa a dodáva: „Skvelý pomer cena/výkon pre slanú aj sladkú vodu ponúka napríklad bazénové čerpadlo Leo XKP. Má prietok takmer 283 litrov za minútu, teda bezmála 17 kubíkov za hodinu , vďaka tomu je vhodné pre menšie a stredne veľké bazény.“

 

O spoločnosti Pumpa:

Česká spoločnosť PUMPA, a.s., bola založená v Brne v roku 1991 a už 33 rokov predáva a poskytuje servis čerpadiel. Je tiež významným dovozcom čerpadiel, armatúr a príslušenstva z celého sveta. Vďaka vysokej špecializácii a profesionálnemu servisu PUMPA vyrába aj vlastné produktové rady – predovšetkým PUMPA blue line. Na slovenskom trhu pôsobí od septembra 2021 a okrem širokej škály produktov ponúka zákazníkom aj špičkový záručný a pozáručný servis. Prvá kamenná predajňa bola na Slovensku otvorená v Bratislave na začiatku roku 2023. Viac informácií na www.pumpa.eu/sk.

Zobrazenia: 57

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby