Predstavte si, že ráno vyjdete na balkón a počujete jemné šumenie lístia, vôňu rozkvitnutých kvetov a pohľad na orosené bylinky či mladé výhonky zeleniny. Takáto zmyslová symfónia udá tón celému novému dňu. Pozrite sa, ako si môžete jednoducho vytvoriť vysnívanú záhradu na balkóne či terase.

V oblasti mestského bývania sú zelené plochy často "nedostupným tovarom". Balkóny a terasy tu poslúžia ako rozšírenie vnútorných priestorov. „Tieto vonkajšie priestory už ale nie sú vyhradené len pre pár stoličiek a kvetináčov, ale ponúkajú únik z mestského zhonu. Možnosti vytvorenia zelenej oázy sú nekonečné. Od relaxačných kútov na osvieženie mysle až po vyvýšené záhony na pestovanie byliniek a zeleniny,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Vlastná úroda aj v meste

Urban gardening (mestské záhradkárstvo) sa stalo neoddeliteľnou súčasťou moderného života, pretože ľudia hľadajú spôsoby, ako si užiť prírodu v rušných mestách. Koncept mestského záhradkárstva ale presahuje hranice jednoduchej estetiky. Ide o zapojenie všetkých zmyslov a podporu hlbšieho spojenia s prírodou. Vyvýšené záhony sú prevratnou zmenou v pestovaní na balkónoch a terasách. Nielenže maximalizujú priestor, ale sprístupňujú záhradníčenie všade tam, kde to nebolo možné. „Či už ste ostrieľaný pestovateľ, alebo začínajúci záhradkár, vyvýšené záhony ponúkajú pohodlný spôsob, ako pestovať bylinky, zeleninu a kvety priamo pod oknami. Možnosti výsadby sú tak rozmanité ako vaše kulinárske a estetické preferencie – od ťahavých paradajok a bazalky až skalničky či žiarivé kvety,“ radí odborník.

Začlenenie vertikálnych prvkov, ako sú mreže a závesné kvetináče, ďalej optimalizuje priestor a dodáva balkónovým a terasovým záhradám vizuálnu príťažlivosť. Popínavé rastliny ako jazmín nielen skrášľujú priestor, ale poskytujú aj tieň a súkromie. Kaskádovité paprade a ťahavý brečtan zas zjemnia tvrdé okraje a vytvoria sviežu kulisu pre vonkajšie posedenie a stolovanie.

Oáza pokoja a relaxu

Ak sa chcete skutočne ponoriť do plného zážitku z vašej novej záhrady, zvážte začlenenie prvkov, ktoré vás oslovia aj hmatom a zvukom. Textúrované materiály, ako je ratanový nábytok, kamenné akcenty a zvetrané drevo vyvolávajú pocit príjemného tepla a nabádajú na oddych. Zvonkohry, záhradné fontánky a šuchot okrasných tráv pridávajú zvukový aspekt, čím priestor naplnia upokojujúcimi zvukmi, ktoré podporujú relaxáciu.     

Vytvorenie dokonalej záhrady na balkóne alebo terase si vyžaduje premyslené plánovanie. „Pri výbere rastlín a nábytku zvážte faktory, ako je vystavenie slnečnému žiareniu či vetru a samozrejme priestorové obmedzenia. Rozhodnite sa pre rastliny a materiály nenáročné na údržbu, aby ste minimalizovali údržbu a maximalizovali pôžitok. Nebojte sa do dizajnu zakomponovať záhradné fontány, napájacie misky pre vtáky, boho závesné kreslá, meditačné vankúše a sochy, aby ste vytvorili skutočnú oázu relaxu,“ odporúča David Benda.

Ak vám to priestor dovolí, zakomponujte na terasu aj menšiu záhradnú sprchu. Rýchle osvieženie počas horúcich letných mesiacov určite oceníte.

Nezabúdajte na súkromie a pohodu

Ochrana pred slnkom a neželanými pohľadmi sú taktiež dôležitými faktormi pre vytvorenie pohodlného balkóna či terasy. Štít pred ostrým slnečným svetlom nielenže zaručuje príjemný pobyt vonku, ale chráni aj pred možnými zdravotnými rizikami. Okrem útočiska pred slnkom je nevyhnutné aj vytvorenie súkromia, ktoré vám umožní odpočívať bez toho, aby ste sa cítili sledovaný okolím. „Na balkónoch môžete použiť hneď niekoľko možností. Veľmi účinné sú zaťahovacie markízy, bambusové zásteny, balkónové slnečné plachty alebo mreže zdobené popínavými rastlinami. Tieto riešenia poskytujú nielen súkromie, ale vytvárajú aj prirodzenú slnečnú bariéru,“ dodáva odborník z Hornbachu.

Celkový dojem dotvorí aj vhodné exteriérové osvetlenie, vďaka ktorému vytvoríte príjemnú oázu pre teplé večery strávené vonku. Jemné ambientné osvetlenie v podobe svetelných reťazí či lampášov dodá priestoru útulnú atmosféru, ktorá podporí oddych po dlhom dni. Solárne LED svetlá sú ekologickou možnosťou, zatiaľ čo bezplameňové sviečky vytvoria atmosféru skutočných sviečok bez obáv o bezpečnosť.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 10

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby