Dakujem vopred vsetkym ktory prispeju do tejto temy ....

Mam zaujem do svojho domu osadit rekupreracnu jednotku, alebo iny system a sice podzemny vymenik

Hladam poznatky ....

Dakujem

Zobrazenia: 1275

Odpovedať na toto

Odpovede na túto diskusiu

mmm ... vidím, silná téma ....

pls Admin, zruš to .... 

Zdravím Ján, možno skúsiť zúžiť okruh otázky ? nechám to ešte pár dní, a ak ostane bez odpovede tak vymažem

Zdravim,

je to pomerne rozsiahla tema, rekuperacna jednotka sa da osadit ajs podzemnym vymenikom, aj bez neho, pricom, nie som si isty aky vymenik mate na mysli, ale ten vam nenahradi rekuperaciu, len doplni system.

V zasade sa trh podla mna ubera dvoma smermi: 1. -  je vsetko davat do jednej technologie a vznikaju tzv Kompaktne jednotky s rekuperaciou, ktore vedia okrem vetrania dohrievat teplu vodu, dokurovat/dochladzovat objekt

2. - rekuperacne jednotky orientujuce sa vyhradne na vetranie s nejakymi doplnkovymi funkciami, ktore sa nesnazia riesit vsetko.

Napiste nad akym typom, znackou rekuperacie uvazujete a co od nej vsetko ocakavate.

Jan

Ďakujem , máte pravdu ide o širokú tému .

Príklad : Môj sused začal s stavať nov dom. Do zeme uložil snáď 200 m rúr v hĺbke okolo 2 m.

Na moje prekvapenie mi povedal že pomocou ventilátora bude cez tieto rúry chadiť a predhrievať dom počas celého roka.

Tak som začal na internete hladat niečo obdobne ale našiel som len veľa diskusii na fórach avšak žiadne merateľne čísla.

Vidím logiku v tom že je v hlbke 2 m konštantná teplota a že naozaj dôjde k ochladeniu alebo v zime k predhriatiu vzduch na nejakých 10-12 c. a to pomocou malého ventilátora !

Ak by to bolo však také jednoduché asi by sme nekupovali drahé aj energeticky nákladne zariadenia čo sa týka prevádzky,ale by sme všetci riešili niečo takéto ?

Disponuje niekto overiteľnými číslami ,alebo nameranými hodnotami  ???

Zhodou okolnosti som pre moj dom instaloval takisto 200 metrov hadice (rura to nie je). Tato bude naplenena tekutinou, ktora bude kolovat v systeme a odoberat teplo zemine. Mate pravdu, ze zemina ma cca 10-12 stupnov v takej hlbke konstatne cely rok, Ovsem tento okruh je napojeny na tepelne cerpadlo, ktore dokaze z tychto parametrov pri svojom vykone 3-4 kW ziskat teplo na ohrev 300L teplej vody a vykurovat podlahove vykurovanie - nizkoteplotny system. Toto o com sa tu bavime je jedna z moznosti cim sa da rekuperacna jednotka doplnit. Napriklad kompaktne jednotky su s takymto okruhom kombinovane a pod jednym riadiacim systemom tak kurite/chladite, ohrievate TUV a rekuperacne vetrate.

Samozrejme tento vymennik je napojitelny alebo kombinovatelny aj s inymi technologiami.

Ak mate este nieco k rekuperacii, nevahajte a pytajte sa. 

Ja osobne teplene cerpadla a ich vyuzitie povazujem kvoli svojej ucinnosti za technologiu buduncosti, plynove kotle uz dosluhuju.... Uz len najst tie spravne solarne panely a clovek bude nezavisly...

Dobrý deň, tiež celkom nerozumiem, akú rekuperáciu máte na mysli. Ale pokiaľ ide iba o rekuperáciu vzduchu na vetranie, aby sa znížili tepelné straty vetraním (ktoré pri súčasných zateplených objektoch môžu predstavovať viac ako polovicu celkových tepelných strát), mne sa páči jednoduchý decentrálny systém vetrania s rekuperáciou INVENTER. Skúste pozrieť o čo ide na www. inventer.sk

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby