Ahojte

Chcem sa opýtať na praktické skúsenosti a rady s čím zatepliť bungalov o pôdorysnej ploche cca 100m2. Či ísť cestou sivého polystyrénu, alebo min vlny, poprípade niečo nové konope atď

Rovno poviem, že biely polystyrén nechceme.

Prosím ak niekto vie, nech napíše aj rozdiel v spotrebách materiálu (lepidlo, kotvy atď ) a v pracnosti vyhotovenia.

Za každú radu vopred ďakujem.

 

 

Zobrazenia: 12150

Odpovedať na toto

Odpovede na túto diskusiu

Ahoj,

zacal by som asi rozdielmi v skratke:

NEOPOR

+ suc.tepelnej vodivosti 0,031 Wm-1.K-1, pracnost(pripadne nerovnosti z lepenie dosiek sa daju zabrusiť), standartna spotreba lepidla pri dobre vymurovanej stavbe s porobetonu cca 7kg/m2(lepenie + stierkovanie), hmotnost izolacneho materialu, je to vyrobok nasej spolocnosti :-)

 

min.vlna

+ nehorlavost, lepsie zvukovoizolacne vlastnosti

             -  suc.tepelnej vodivosti 0,039-0,041 Wm-1.K-1, pozor na vlhkosť vo vate, znizuje tep.odpor,  pracnosť, spotreba lepidla min.+30%, kotvy podla ETAG normy by mali ist podobne ako na NEO, pretoze stavba je z porobetonu co je E podklad, ale daju sa nahradit(aj sa nahradzaju)

 

S tym konope nemam osobne skusenosti nech skusi niekto kto to pozna.

 

Odporucanie - ja mam zateplene Neoporom

 

Kludne sa pytaj ked ta este nieco zaujima, ak budem vediet poradim.

Brano

Tiež by som sa prikláňal k NEOPORu

Izolačné dosky z technického konope možno použiť rovnako ako izolácie z minerálnej vlny. Ideálne v drevostavbách a krovoch stavieb, kde sa dá využiť difúzne otvorená skladba (s použitím parobrzdy a funkčného vonkajšieho odvetrania). Skladba s konopnou izoláciou je podstatne bezpečnejšia vzhľadom na redistribúciu vlhkosti.

Zápory  :

  • Cena

Ceny tepelných izolácií z technického konope sú zatiaľ vyššie v porovnaní s konkurenciou

  • Horľavosť

Podľa STN EN 13501-1 je konopná izolácia horľavý materiál v kontakte s plameňom  - trieda E .(nutné uzavretie požiarne odolným obkladom s príslušnou atestáciou)

  • Manipulácia

Dosky z konope sa ťažšie režú, nevýhoda pri zateplení ťažko prístupných detailov, rohov kútov a všade kde  je potrebnú upraviť veľkosť dosky z konope

 

Klady :

  • Ekologický materiál

Tepelné izolácie sú 100% ekologický a recyklovateľný materiál.

  • Húževnatosť

Konopné izolácie sú dostatočne pružné, po krátkodobom stlačení sa vrátia do pôvodného tvaru.

  • Dobré akustické vlastnosti porovnateľné s minerálnou vlnou

Prírodné vlákna sú schopné vibrovať na rovnakej frekvencii so zvukovými vlnami. Vlákna nie sú vzájomne spojené, v izolačných rohožiach vytvárajú voľnú štruktúru a vplyvom vibrácií navyše dochádza k treniu medzi vláknami. Dlhé vlákna svojim chovaním výrazne oslabujú intenzitu zvukových vĺn.


  • Nízky difúzny odpor a redistribúcia vlhkosti

Vysoká  vlhkostná akumulácia priaznivý vplyv  na vnútornú klímu, najmä v difúzne otvorenej skladbe obvodovej konštrukcie. Okrem vysokej difúznej priepustnosti je konopná izolácia schopná aj redistribuovať vlhkosť takže nej nevzniká lokálna koncentrácia vlhkosti

 

 

Pozeram este na tu fotku napadlo ma bez ohladu na to ci to bude zateplene Neo, vata, alebo nieco ine, v mieste kde bude zateplenie na kontakt zo zemou a zemnou vlhkostou treba pouzit izolant na baze extrudovaneho polystyrenu cize napr BASF Styrodur 2800C. Tento izolant treba vytiahnut az nad upraveny teren.

Brano

Pozrite si prosím stránku www.lupotherm.sk

Tento materiál izoluje lepšie (podľa najnovších meraní) ako 22 cm minerálnej vlny alebo polystyrénu. Máme vypracovaný kompletný fasádny systém aj s prepojením na sokel. Okrem toho je to suchý proces a celková hrúbka skladby je 9 cm aj s finálnou omietkou.

Anton Szücs. Banská Bystrica

ďakujem Vám za odpovede a pomoc, dačo vymyslíme

Vlastnosti porovnatelne s vatou alebo EPS. Ale ta cena oproti nim - je sialena.

Dovolím si Vás upozorniť na jeden zásadný detail. Vlastnosti s vatou alebo EPS sa vôbec nadajú porovnať. Lupotherm funguje na úplne inej báze. Kým vata alebo EPS má za úlohu brzdiť prestup tepla, Lupotherm teplo odráža. Má 5 odrazových vrstiev (5 - násobná termoska) a 8 izolačných. Ak by sme dokázali dať dom do termosky žiadne teplo by nám neunikalo.

Čo sa týka ceny, súhlasím je to drahé.

Len keď idete zatepliť dom tak to nerobíte na 10 - 15 rokov. Životnosť Lupothermu je 100 a viac rokov( koľko má EPS?) a záruka na funkčnosť je 20 rokov. Ak hovoríme o fasáde cena aj montážou s lešením a finálnou úpravou (komplet) sa pohybuje od 50 do 60 EUR za m2. Návratnosť je zhruba za 7 až 9 rokov. V pripojenom súbore je tabuľkový prepočet. Stačí zmeniť hodnoty v hnedom poli.

Prílohy:

No to teda nedajú :-D

Podobné výrobky sa objavujú pod rôznymi názvami na trhu už viac rokov. Ani v jedinom prípade nebol robený nezávislý posudok v slovenskej skúšobni (a to nie preto žeby nato nemali vybavenie), ktorý by potvrdil to, čo predajcovia tvrdia. V časopise Building Simulation Bol uverejnený článok (číslo 4/2010) "Study on transient heat transfer through Multilayer thermal insulation: Numerical analysis and experimental investigation" Odborníci na stavebnú fyziku z EÚ vykonali nezávislé merania a detailnejšie numerické analýzy vrstvenných systémov s reflexnými fóliami a z ich meraní vyplýva, že tepelný odpor systému so 7 reflexnými fóliami sa pohybuje v ideálnych laboratórnych podmienkach maximálne okolo hodnoty 1,3 m2K/W. V článku síce skúmali konkrétny systém s tenkou polyesterovou rohožou medzi jednotlivými Al fóliami ale hodnoty budú porovnateľné pre rôzne produkty na trhu. Je zrejmé, že tepelný odpor podobných systémov má k hodnotám uvádzaným dodávateľovi (cca 5 m2K / W) veľmi, veľmi ďaleko. Merania emisivity Al fólie sa pohybujú od 0,12 do 0,20. Takže aj v tomto smere sú reálne parametre veľmi vzdialené od optimistických tvrdení dodávateľov na našom trhu.

 Ak by aj tieto produkty mali  vlastnosti ktoré deklarujú predajcovia. v miestach kotvenia a stlačenia fólie by tepelnoizolačný účinok bol skoro nulový a mať líniový tepelný most každých 800 až 1000 mm nevie neviem.

Anton to som pisal pod odkaz "www.chytraizolacia.sk", je to vidiet ako sa to vetvi pod tym prispevkom.

K tym Lupo foliam, uz ked ich rozoberame. Zazraky sa nedeju, fyzika plati. Teplo sa siri v prostrediach a materiáloch viacerymi sposobmi. Uvadzany "odraz" je len zabranenie jeho sirenia jednym z tychto sposobov. Fyzikalny jav "brzdenie prestupu" mi nic nehovori. Netvrdim ze carovna folia nefunguje, len s cislami to nebude take optmisticke. Priklanam sa k nazoru Milana vyssie, ze ide o porovnatelny produkt s ostatnymi na trhu, ale za nasobnu cenu. Výsledný tepelný odpor konstrukcie a lambda su u izolacii (pre mna) jednym s najdolezitejsich udajov. 

Dovolim si tiez upozornit na zasadny detail, ktory lud zvykne ignorovat. Izolaciu si nekupujem preto, ze je pekna, lahka, leskla, alebo krajsia ako ma sused, ale preto, ze izolaciou chcem v prvom rade USETRIT. Usetrit energiu, naklady.. Druha dolezita vec je navratnost. Udaje ako je pocet vrstiev su pre mna irelevantne.Priznam sa, o lupotherme som pocul uz davnejsie a zavrhol som toto riesenie koli cene. Existuju riesenia a materialy, u ktorych nasobne mensimi obstaravacimi nakladmi dosiahnem porovnatelne alebo lepsie vysledne tepelnoizolacne vlastnosti konstrukcie. Dakujem za subory, odlozim si.  

Je pravda že na trhu sú aj iné, lacnejšie materiály ktoré sú veľmi podobné, ale len na prvý dojem. Treba ale pozrieť aj to či sú vodivé, či pohlcujú elektrosmog apod. Môžem zodpovedne povedať že Lupotherm nie je vodivá a dokonale pohlcucej elektrosmog. Výrobky ktoré sú podobné sú vodivé

a preto je treba pri realizácii dodatočne uzemniť (klasický bleskozvod) čo zase navyšuje cenu lacnejších materiálov. Ďalšia vec čo hovorí v prospech Lupothermu že hliník ktorý je nastrelovaný je následne zaliaty do ďalšej vrstvy fólie a tým je zabránené tomu aby oxidoval a zostal trvalo lesklý.

Čo sa týka lambdy, dá sa určiť lambda termosky? V prílohe posielam logický prepočet lambdy.

Prílohy:

"..nie je vodivá a dokonale pohlcucej elektrosmog.." Niekde tu v tejto vete myslim , ze sudruhovia z NDR urobili chybu. Neodporuje si to nahodou?

"..(klasický bleskozvod) čo zase navyšuje cenu lacnejších materiálov.." Takze bleskozvody na domoch su zbytocne panske huncutstva?

Alebo mi unika pointa, to akoze o akych vodivych vyrobkoch sa bavime? O alobale?

© 2023  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby