Rekonštrukcia nehnuteľnosti je v mnohých smeroch komplikovanou výzvou. Ak vás čaká, tak je dnešný článok práve pre vás. Upozorníme vás v ňom na veci, na ktoré je potrebné sa pripraviť a ktoré pravdepodobne nastanú. Žiadna rekonštrukcia totiž nie je úplne bez problémov. Výsledok, ak je rekonštrukcia vykonaná svedomito, ale všetku námahu bohato vynahradí.

1. Plánovanie a rozpočet: Dvakrát meraj a raz rež

Veľmi dôležitou fázou je pri rekonštrukcii plánovanie. Ujasnite si, na aký účel bude byt slúžiť. Pôjde o vaše vlastné bývanie, víkendový byt či napríklad byt určený na prenájom turistom?

Neváhajte sa inšpirovať fotografiami na internete, rozprávajte sa prípadne aj s ďalšími spolumajiteľmi nehnuteľnosti o tom, aký štýl sa vám páči a aké máte preferencie.

Následne by ste mali osloviť odborníkov – projektanta, stavebnú firmu, bytového dizajnéra. Dohromady potom dáte konkrétnu predstavu o tom, ako by mal byt vyzerať a spracujte podrobný plán rekonštrukcie – vrátane rozpočtu a časového horizontu.

Potom je dobré začať s objednávaním materiálu. Dodacie lehoty totiž môžu byť dnes, pri žiadanom tovare, aj niekoľkomesačné. Stavebniny, hobby markety, kúpeľňové štúdiá a predajne nábytku tak nemusia mať skladom všetko, po čom práve túžite.

2. Prípravné a búracie práce: Čo nedrží, to radšej odstráňte 

Na úvod každej rekonštrukcie prichádza vypratávanie a búranie. Na hlučnosť prác nezabudnite upozorniť susedov.

Ak búrate svojpomocne, pozor na elektrické rozvody v priečkach, ktoré by vás, pri neodbornom zásahu, mohli zraniť. Zo stien, ktoré zostanú stáť, musia obvykle zmiznúť staré tapety, obklady a rozpraskané nátery, niekedy dokonca celá omietka, ak zle drží. Podobne je tak aj pri stropoch a do zberného dvora či na renováciu (napríklad v prípade parkiet) obvykle zamieria aj podlahy.

3. Hlavná časť rekonštrukcie: Nové priečky, rozvody, omietky 

V tejto chvíli už takmer vždy nastupuje partia odborníkov a púšťa sa do stavebných prác. Po vymurovaní nových priečok je bežnou praxou natiahnutie nových rozvodov elektriny, prípadne aj vody a plynu. Zabudnúť by sa nemalo ani na nové odpady.

A samozrejme dôjde k naneseniu novej omietky, vyhladeniu stien a vyrovnaniu podláh. Častou voľbou sú rovnako stropné sadrokartónové podhľady.

4. Finálne „povrchové“ práce: Maľovanie, podlahy, obklady

Dostali ste sa cez najhoršiu časť a čaká vás fáza maľovania, pokládka novej podlahovej krytiny, obkladov a finalizácia kúpeľne a kuchyne. Ak máte už jasnú predstavu, často sa inštalujú aj finálne krytky elektrických zásuviek, vypínače, osvetlenie, garniže a ďalšie detaily. 

5. Upratovanie a sťahovanie: Hurá do nového

Ešte jedna ťažká časť vás aj napriek tomu čaká. A tou je generálne upratovanie. Najmä zbavenie sa všadeprítomného prachu nie je úplne jednoduché, ale poháňať vás bude radosť z vydarenej rekonštrukcie. Potom už iba zariadiť interiér nábytkom a doplnkami a byt je pripravený, aby slúžil svojmu účelu!

Zdroj obrázka:

Pormezz / Shutterstock.com

Zobrazenia: 139

Komentár


STAVEBNÝ DOZOR
Komentár osoby Gusto o Marec 19, 2024 na 14:50

Ahojte. Tiež som nedávno zažil rekonštrukciu bytu a preto s tým mám zopár skúseností aj ja. Nech si plánujete rekonštrukciu akokoľvek precízne, vždy sa objaví nejaká neočakávaná prekážka. Môže to byť stena, ktorá nie je taká rovná, ako ste si mysleli, či staré elektrické vedenie, ktoré si vyžaduje kompletnú výmenu. Ďalej, rozpočet. Moja rada? Pridajte si na koniec pôvodnej sumy aspoň 20% navyše. Prekvapivé náklady sú pri rekonštrukciách viac pravidlom než výnimkou. Keď som sa púšťal do prerábky našej kuchyne, myslel som si, že mám rozpočet pod kontrolou. No potom sme narazili na potrebu nového odpadového potrubia a cena práce bola vyššia, než som čakal. Tiež ma zaskočila aj dĺžka procesu. Čokoľvek si myslíte, ako dlho to bude trvať, zdvojnásobte to. Rekonštrukcia kuchyne, ktorú som považoval za projekt na mesiac, sa nakoniec pretiahla na takmer tri. Medzi čakaním na materiály a zmenami v plánoch to naozaj testovalo moju trpezlivosť. Nakoniec, príprava na život v stavenisku. Žiť v byte počas rekonštrukcie môže byť chaos. Všade prach, nástroje a každodenné vyhýbanie sa novým prekážkam. Takže ak plánujete rekonštrukciu, pripravte sa na neočakávané, buďte flexibilní a nezabudnite na rezervu v rozpočte! :-)

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby