Rekonštrukcia nehnuteľnosti je v mnohých smeroch komplikovanou výzvou. Ak vás čaká, tak je dnešný článok práve pre vás. Upozorníme vás v ňom na veci, na ktoré je potrebné sa pripraviť a ktoré pravdepodobne nastanú. Žiadna rekonštrukcia totiž nie je úplne bez problémov. Výsledok, ak je rekonštrukcia vykonaná svedomito, ale všetku námahu bohato vynahradí.

1. Plánovanie a rozpočet: Dvakrát meraj a raz rež

Veľmi dôležitou fázou je pri rekonštrukcii plánovanie. Ujasnite si, na aký účel bude byt slúžiť. Pôjde o vaše vlastné bývanie, víkendový byt či napríklad byt určený na prenájom turistom?

Neváhajte sa inšpirovať fotografiami na internete, rozprávajte sa prípadne aj s ďalšími spolumajiteľmi nehnuteľnosti o tom, aký štýl sa vám páči a aké máte preferencie.

Následne by ste mali osloviť odborníkov – projektanta, stavebnú firmu, bytového dizajnéra. Dohromady potom dáte konkrétnu predstavu o tom, ako by mal byt vyzerať a spracujte podrobný plán rekonštrukcie – vrátane rozpočtu a časového horizontu.

Potom je dobré začať s objednávaním materiálu. Dodacie lehoty totiž môžu byť dnes, pri žiadanom tovare, aj niekoľkomesačné. Stavebniny, hobby markety, kúpeľňové štúdiá a predajne nábytku tak nemusia mať skladom všetko, po čom práve túžite.

2. Prípravné a búracie práce: Čo nedrží, to radšej odstráňte 

Na úvod každej rekonštrukcie prichádza vypratávanie a búranie. Na hlučnosť prác nezabudnite upozorniť susedov.

Ak búrate svojpomocne, pozor na elektrické rozvody v priečkach, ktoré by vás, pri neodbornom zásahu, mohli zraniť. Zo stien, ktoré zostanú stáť, musia obvykle zmiznúť staré tapety, obklady a rozpraskané nátery, niekedy dokonca celá omietka, ak zle drží. Podobne je tak aj pri stropoch a do zberného dvora či na renováciu (napríklad v prípade parkiet) obvykle zamieria aj podlahy.

3. Hlavná časť rekonštrukcie: Nové priečky, rozvody, omietky 

V tejto chvíli už takmer vždy nastupuje partia odborníkov a púšťa sa do stavebných prác. Po vymurovaní nových priečok je bežnou praxou natiahnutie nových rozvodov elektriny, prípadne aj vody a plynu. Zabudnúť by sa nemalo ani na nové odpady.

A samozrejme dôjde k naneseniu novej omietky, vyhladeniu stien a vyrovnaniu podláh. Častou voľbou sú rovnako stropné sadrokartónové podhľady.

4. Finálne „povrchové“ práce: Maľovanie, podlahy, obklady

Dostali ste sa cez najhoršiu časť a čaká vás fáza maľovania, pokládka novej podlahovej krytiny, obkladov a finalizácia kúpeľne a kuchyne. Ak máte už jasnú predstavu, často sa inštalujú aj finálne krytky elektrických zásuviek, vypínače, osvetlenie, garniže a ďalšie detaily. 

5. Upratovanie a sťahovanie: Hurá do nového

Ešte jedna ťažká časť vás aj napriek tomu čaká. A tou je generálne upratovanie. Najmä zbavenie sa všadeprítomného prachu nie je úplne jednoduché, ale poháňať vás bude radosť z vydarenej rekonštrukcie. Potom už iba zariadiť interiér nábytkom a doplnkami a byt je pripravený, aby slúžil svojmu účelu!

Zdroj obrázka:

Pormezz / Shutterstock.com

Zobrazenia: 32

© 2022  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby