Vraví sa, že na matraci človek strávi tretinu svojho života. A ďalšie dve tretiny závisia od toho, ako sa na ňom vyspí. Preto môžeme smelo tvrdiť, že kvalitný matrac je základom pre zdravý spánok a tiež zdravý životný štýl. Jeho výber však závisí na niekoľkých faktoroch, ktoré treba pred jeho výberom zvážiť. Povieme si o tom v našom článku.

Prečo je dôležité zvažovať typ matraca?

Prirodzene, hlavným dôvodom je, aby ste sa mohli kvalitne a zdravo vyspať. Nedostatok spánku totiž zapríčiňuje podráždenosť, nervozitu, pomalé reakcie a dokonca aj depresie a úzkosť. Avšak pokiaľ tento stav trvá dlhšie, môžu nastať i vážnejšie zdravotné problémy, akými sú napríklad cukrovka, srdcovocievne ochorenia či rakovina. Výber matraca presne na mieru preto rozhodne netreba podceniť. Čo všetko treba zvážiť?

Zohľadnite vek

Prirodzene, pri výbere matraca zohráva vek úlohu najmä v prípade detí a seniorov. Pri deťoch je veľmi dôležité, aby do veku 15 rokov nespali na mäkkom matraci. Ich chrbtica sa totiž ešte vyvíja a pre svoj prirodzený vývoj potrebuje vhodnú oporu. Preto pre deti vyberajte iba matrace s vyššou tvrdosťou. Na stupnici od 1 do 5, kľudne aj 5.

Rovnako na podobnom princípe vyberáme aj matrace vhodné pre seniorov. Samozrejme, už nie z dôvodu vývoja chrbtice, ale kvôli tomu, aby matrac nezaťažoval kĺby, hlavne bedrové. Spánok na nevhodnom matraci môže totiž viesť u seniorov k bolestiam práve na týchto miestach tela.

Tip

Pre seniorov voľte zlatú strednú cestu. Matrac by kvôli šetreniu kĺbov nemal byť príliš tvrdý, ale zároveň ani príliš mäkký, aby sa z neho dobre vstávalo.

Zohľadnite hmotnosť

Aj vaša hmotnosť je pri výbere matraca dôležitá. Matrac sa totiž bude správať inak pod niekým, kto váži 50 kilogramov, a inak pod niekým s váhou nad 120 kilogramov. Väčšinou sú matrace štandardizované do hmotnosti 90 kilogramov. To znamená, že pokiaľ ste pod touto hmotnosťou, nemusíte váhu príliš riešiť. Pokiaľ však vážite viac, odporúčame iba výber tvrdého matraca, ktorý vám poskytne potrebnú oporu pri spánku.

Trpíte alergiami? Treba zvážiť aj to

Alergie sú čoraz častejšie, pričom netrápia iba staršie, ale aj mladšie ročníky a deti. Preto narastá potreba vytvoriť i pre alergikov prostredie, ktoré by im vyhovovalo. Ani spánok nie je výnimkou. Hrozbou sú hlavne zvyšky kože, vlasov, či chlpov, ktoré sú prirodzeným lákadlom pre roztoče. Tie sú zdrojom enzýmov, ktoré pri kontakte s pokožkou alebo sliznicou vyvolávajú rozličné alergické reakcie.

V prípade alergií je určite najrozumnejšou voľbou zvoliť špeciálne navrhnuté matrace - hypoalergénne. Použité materiály sú vyberané tak, aby brali ohľad na čo najlepšiu vzdušnosť matraca. Prirodzene, rovnako je dôležitá ich dlhá živnostnosť a zdravotná nezávadnosť. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči usadzovaniu prachu, roztočov a tvorbe plesní.

V súčasnosti sú napríklad populárne matrace s aloe vera, koré sú vyrobené z bavlneno-polyesterovej tkaniny. A samozrejme s prídavkom listov aloe vera. Tie sa vyznačujú regeneračnými a hydratačnými vlastnosťami pre kožu. Aloe tiež podporuje hojenie a ukľudňuje podráždenie.

Aká je vaša najobľúbenejšia poloha pri spánku?

Dôležité je tiež vziať do úvahy obľúbenú polohu pri spánku. Matrac by sa vám mal prispôsobiť a to hlavne na miestach, kde je vyvíjaný najväčší tlak tela. To znamená najmä ramená, boky a nohy.

Napríklad ak trávite väčšinu noci na chrbte, je nutná pevná opora predovšetkým v tejto oblasti. Preto kľudne môžete siahnuť aj po pevnejšom matraci. Pri mäkkom matraci totiž hrozí, že sa vám prepadnú bedrá a nebudú v jednej rovine s chrbticou. Pokiaľ bude tento stav trvať dlhodobejšie, môže to vyvolať veľké bolesti v oblasti bedrovej chrbtice.

Naopak, pokiaľ väčšinu noci prespíte na bruchu, je najlepšie vybrať si matrac so strednou pevnosťou. Príliš pevný by nebol pre vás pohodlný a do veľmi mäkkého by ste sa zase prepadali. V prípade, že obľubujete spánok na boku, je zase ideálny mäkký matrac, ktorý nevytvára príliš veľký tlak v oblasti ramien a bokov. Budete sa menej otáčať zo strany na stranu a menej otáčania znamená aj kvalitnejší spánok.

Rada na záver

Na zdravý spánok nie je jedinou podmienkou iba kvalitný matrac. Pamätajte, že spánku prekáža najmä modré svetlo, pretože v organizme evokuje dennú modrú oblohu. Preto pred spaním aspoň 30 minút nepozerajte televízor, ani sa nehrajte s mobilom.

Zobrazenia: 15

© 2022  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby