Tipy na čistenie matraca, vďaka ktorým sa zbavíte pachu, plesní, roztočov a škvŕn

Investícia do kvalitného matraca je niečím, čo by ste nemali podceňovať. Čím kvalitnejší matrac, tým lepší spánok. Neveríte? Najlepšie je otestovať túto metódu na vlastnej koži. Keď už si nový matrac zaobstaráte, správajte sa k nemu opatrne, aby vám čo najdlhšie vydržal. V prípade, že dôjde k nejakej nehode a matrac sa zašpiní, využite nasledujúce praktické rady.

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Ako sa starať o matrac, aby vám čo najdlhšie vydržal?

Poďme sa však najprv pozrieť na bežnú údržbu matraca. Tá spočíva v tom, že ho pravidelne zbavujete prachu a roztočov. Ako vyčistiť matrac? Jednoducho s pomocou vysávača. Nezáleží na tom, či ide o zdravotný matrac, penový alebo akýkoľvek iný, pravidelná údržba je dôležitá pri všetkých typoch.

Ako vyčistiť matrac od roztočov a zbaviť sa plesní?

Ako odstrániť pleseň z matraca? Vďaka pravidelnej starostlivosti ho zbavíte nielen možných plesní, ale taktiež roztočov, ktoré sa v nich rady vyskytujú. Neviete, ako vybrať matrac pre dieťa? Pokiaľ máte doma dieťa, čo trpí alergiami, kúpte mu špeciálny matrac pre alergikov, ktorý je priedušný a neobsahuje žiadne alergény.

Vďaka tomu poskytne vášmu dieťaťu ničím nerušený spánok. Aby si však hypoalergénny matrac udržal svoje vlastnosti, vyčistite ho pri každom prezliekaní obliečok s pomocou vysávača a nechajte ho poriadne vyvetrať. Čas od času sa oplatí použiť k čisteniu matraca taktiež aj parný čistič.

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Ako odstrániť zápach z matraca?

Predovšetkým v lete, keď nočné teploty siahajú nad hranicu 20 °C, bývajú matrace vystavené väčšiemu množstvu potu ako obvykle. Matrace môžu byť akokoľvek priedušné, ale pravidelným používaním a potením z nich môže časom začať cítiť nepríjemný zápach. Ako sa ho účinne zbaviť?

Pripravte si obyčajnú jedlú sódu a váš obľúbený esenciálny olej. Na matrac nasypte vrstvu jedlej sódy a pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. S pomocou kefky zmes do matraca starostlivo zapracujte a nechajte aspoň polhodinu pôsobiť. Potom povysávajte. Jedlá sóda pohltí nadmernú vlhkosť a pachy, esenciálny olej zase celý matrac príjemne prevonia.

Zdroj obrázka: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Ako vyčistiť matrac od moču?

Niekedy sa môžu na matraci vyskytnúť aj škvrny od moču. K tým dochádza najčastejšie v prípadoch, keď sa v domácnosti vyskytujú malé deti alebo domáce zvieratká, ktoré sú naučené spať v posteli. Našťastie, dá sa zbaviť aj týchto škvŕn. 

Pripravte si:

  • 240 ml peroxidu vodíka,
  • 3 lyžice jedlej sódy,
  • 2 kvapky saponátu na riad.

Zo surovín vytvorte zmes a naneste ju na škvrnu. Nechajte pôsobiť tak dlho, dokým škvrna nezmizne a potom miesto opäť povysávajte.

Zdroj obrázka: Isaeva Studio / Shutterstock.com

Ako odstrániť krv z matraca?

Ďalším druhom škvŕn, ktoré sa na matracoch často vyskytujú, sú škvrny od krvi. Najlepšie sa odstraňujú v prípade, keď ešte nestihli zaschnúť. Jednoduchý trik k ich okamžitému odstráneniu spočíva v namočení matraca do ľadovej vody. Pokiaľ fľak nezmizne ani po niekoľkých hodinách, posypte ho jedlou sódou a s pomocou kefky špinavé miesto vydrhnite. Potom opäť použite vysávač k odstráneniu zvyšku zmesi sódy a vody.

Prevencia pred zašpinením? Zaobstarajte si poťah a chránič na matrac

Predchádzajte prepoteným a špinavým matracom tým, že si zaobstaráte praktický poťah na matrac. Ten funguje ako ochranný obal matraca. Aby ste eliminovali riziko zašpinenia, poťah na matrac doplňte ešte chráničom matraca, ktorý naň jednoducho položíte. Vďaka praktickému chrániču eliminujete riziko zašpinenia. Poťah aj chránič, samozrejme, pravidelne perte. Tým ho zbavíte nečistôt a vaša imunita nebude trpieť prítomnosťou plesní a roztočov.

Zdroj obrázka: Vicky Gosselin / Shutterstock.com

Starajte sa o svoj matrac a zaobstarajte si naň ochranný chránič. Tým totiž matrac vydrží v perfektnom stave po celú dobu odporúčanej doby používania, ktorá je stanovená na sedem až osem rokov. Aspoň budete presne vedieť, ako často ho meniť.

Zobrazenia: 45

© 2022  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby