Pre niekoho je vaňa a relaxačné kúpanie neoddeliteľnou súčasťou kúpeľne.  Ak patríte k ľuďom, ktorí uprednostňujú rýchlu sprchu pred dlhým namáčaním, vymeňte vaňu za sprchovací kút. Inštalácia si vyžaduje určité stavebné úpravy, ale nemusí byť veľkou vedou. S radami od odborníkov z Hornbachu to zvládnete aj sami.

Výmena vane za sprchovací kút nie je síce záležitosťou niekoľkých minút, ale šikovný domáci majster to zvládne v priebehu víkendu. Postačí mu vhodné náradie, potrebné pomôcky a podrobný inštalačný návod. V prvom rade je dôležité upresniť, o aký typ vaničky máte záujem. Existujú odtokové systémy v úrovni podlahy, ktoré vyzerajú moderne a zatraktívnia každú kúpeľňu. Často ich však v panelákových bytoch nemožno inštalovať. Ak nevlastníte dom a nemáte možnosť namontovať vaničku zapustenú v úrovni podlahy, nezúfajte. Odpoveďou sú klasické vaničky, ktoré sa inštalujú na nožičky, lepením na dlažbu alebo inštaláciou na podmurovku.

Kde a ako začať?

Na tento projekt budete potrebovať nasledovný materiál – sprchové žľaby, debniace tvárnice, tesnenie, sanitárne silikóny, lepidlá a tmely, a, samozrejme, vhodne zvolenú vaničku. Na výber existujú štvrťkruhové, štvorcové a obdĺžnikové vaničky. „Vo väčšine prípadov sa všetky potrubia nachádzajú na jednom konci vane, čo vám pomôže pri prestavbe potrubia pre sprchovú vaničku a sprchu. Ak si nie ste niečím istý, vždy je dobré nechať si poradiť od odborníkov,“ hovorí Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia kúpeľne a sanity v projektových marketoch Hornbach.

Keď už vymeníte starú vaňu za praktický sprchovací kút, odporúčame vymeniť aj starú batériu pre dokonalý kúpeľňový „lifting“. Môžete siahnuť po klasickej batérii alebo modernom sprchovom paneli s masážnymi dýzami.

Ako postupovať pri montáži vaničky

Prvým krokom bude odstránenie starej vane, na ktoré budete potrebovať jedného pomocníka. Odskrutkujte sifón a vaňu z podporného múrika páčivým pohybom vytiahnite. Následne zbúrajte celý múrik, odstráňte zo stien zvyšky lepidla a vyčistite podlahu.

 • Ďalej bude nasledovať montáž sprchovacej vaničky. „Sprchovú vaničku položte spodnou stranou nahor na čistú podložku. Postavte vaňové nožičky na vaničku a vyrovnajte ich čo najbližšie k okraju vaničky. Tým docielite vytvorenie čo najväčšej styčnej plochy. Myslite na to, že vaňové nožičky nesmú prekážať pri práci s pórobetónovými tvárnicami a inštalácii odtoku smerom k stene,“ upozorňuje odborníčka na sanitu.

 • Nožičky priskrutkujte k zosilnenému dnu a vaničku položte na zvolené miesto ku stenám. S použitím vodováhy vyrovnajte nastaviteľné nožičky, a cez otvor na odtok si na podlahu vyznačte jeho umiestnenie. 

 • Súčasne vyznačte rozmer spodného okraja vaničky na obidve steny. Každé vyznačenie vždy prekontrolujte vodováhou.

 • Vanička sa ukotví na stenu pomocou upínacieho kusu. Sada obsahuje dva upínacie kusy a jeden styčný kus. Oba upínacie kusy sa namontujú vpredu. Umiestnite ich tak, aby vyznačené čiary okraja vaničky súhlasili so styčnou plochou upínacích kusov. Potom vyvŕtajte otvory na hmoždinky. Pevne priskrutkujte upínacie kusy na stenu. Styčný kus sa namontuje dozadu na jednu z dvoch bočných stien.

 • Oblepte okraje vaničky tesniacou páskou. Tesniaca sada obsahuje špeciálne vytvarovaný tesniaci roh, ktorý sa ako prvý nanesie na roh okraja vaničky. Na úrovni tesniaceho rohu môžete naniesť prídavnú zvukovo izolačnú pásku.

 • Podľa návodu zostavte sprchový odtok a spojte ho so stenovým prípojom. „Pre spojenie rúrky naneste trochu maziva na koniec rúry. Zdvihnite odtok na požadovanú výšku pre pripojenie k otvoru na odtok vaničky a skontrolujte spád. Ten musí byť najmenej 2 %. Rúrka s dĺžkou 50 cm podľa toho bude vyžadovať spád s veľkosťou 1 cm,“ vysvetľuje odborníčka.

 • Sprchovú vaničku postavte do finálnej polohy, vyrovnajte pomocou vodováhy a upevnite ju pomocou upínacích kusov.

 • Zasaďte predurčené tesnenie do otvoru na odtok. Potom priskrutkujte spodný odtok k hornej časti odtoku. Na záver naplňte odtok vodou a vyskúšajte, či je všetko utesnené.

 • „Následne sa musí spojiť tesniaca páska vaničky s tesnením na stene. Za týmto účelom natrite jednu vrstvu plošného tesnenia na voľnú plochu steny nad vaničkou. Potom vyhrňte tesniacu pásku hore a zatlačte ju do čerstvej tesniacej hmoty. Na okraj vaničky na tesniacej páske teraz nalepte zvukovo izolačnú pásku. Vaňovú tesniacu pásku ešte pretrite tekutou izoláciou,“ dodáva Marcela Bínová.

 • Pred obmurovaním ošetrite podlahu penetráciou, a narežte tvárnice na požadovanú výšku.

 • Tvárnice lepte pomocou lepidla na dlažbu tak, aby medzi nimi a predným okrajom vaničky bola medzera. Medzera musí mať hrúbku dlažby plus vrstvu lepidla na dlažbu. V mnohých prípadoch ide o medzeru s veľkosťou 1,5 cm. Dbajte na to, aby tvárnice boli umiestnené vo zvislej polohe.

 • Po obmurovaní a zaschnutí lepidla môžete naniesť obklady a položiť dlažbu. Začnite neobloženými stenami nad vaničkou. Na dlaždice naneste lepidlo na tvárnice - pri malých prírezoch na zadnú stranu dlaždice. Do škár zasaďte škárovacie krížiky alebo klinky. Ako ďalšia sa obloží sprchová vanička. Naneste lepidlo na pórobetónové tvárnice - pri malých prírezoch na zadnú stranu dlaždice. Použite hladiacu lyžicu s vhodným ozubením.

Inštalácia sprchového kúta

 • Posledným krokom bude poskladanie sprchovej kabíny podľa návodu výrobcu. Nanečisto ju položte na sprchovú vaničku, vyrovnajte rám tak, aby mal rovnomerný odstup a vyznačte polohu sprchového kúta pozdĺž vonkajších okrajov na obe steny.

 • Vyvŕtajte diery pre lišty, vsaďte do nich hmoždinky a vyplňte ich sanitárnym silikónom. Následne namontujte stenové upevňovacie lišty do ktorých môžete osadiť sprchový kút.

 • Nainštalujte sprchové dvere, dverové rukoväte a všetky potrebné tesnenia. Všetko dobre vyskúšajte a keď všetko sedí, pripravený kút priskrutkujte ku stenovým lištám. Nakoniec sa pripojovacie škáry medzi kabínou a obkladmi a taktiež pri sprchovej vaničke vyškárujú zvonka sanitárnym silikónom.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 68

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby