Najväčšími nepriateľmi dreva sú vlhkosť, UV žiarenie a drevokazné organizmy. Výberom vhodných náterov zabezpečíte, že drevo vydrží v skvelej forme dlhý čas. V nasledovných riadkoch vám prinášame zopár tipov ako správne postupovať pri nanášaní lazúr a krycích farieb na drevo.
Drevený povrch vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby bol odolný voči počasiu a zachoval si čo najlepší vzhľad. Obnoviť lazúry a farby na drevených povrchoch sa odporúča pravidelne po niekoľkých rokoch v závislosti od kvality dreva a náteru. Zanedbaním tejto starostlivosti riskujete nadmerné vysušovanie dreva a vznik prasklín. Keďže vonkajšie drevené povrchy sú vystavované slnku, dažďu, vetru a vlhku, vo všeobecnosti sa na výrobu záhradného nábytku a drevených obkladov používajú odolnejšie a trvácnejšie druhy dreva.
Čistenie povrchu
Základom každého ošetrenia dreva je jeho správna príprava a impregnácia. Prvým krokom pred nanášaním lazúr a farieb je dokonalé vyčistenie a zjednotenie povrchu dreva. Tým sa odstránia zvyšky živice, pavučín, machov či ďalších nánosov. Správnou prípravou povrchu zabezpečíte tiež dlhšiu trvácnosť náteru.
Na čistenie použite brúsny papier a drevený povrch dostatočne opracujte. Brúsením vytvoríte vhodné podmienky na zachytenie farby na drevený podklad. Nezabudnite prach dôkladne odstrániť – vynechanie tohto kroku môže zabrániť dostatočnému priľnutiu farby na podklad a spôsobiť odlupovanie farby. Ak odstraňujete farebný krycí náter použite brúsku alebo teplovzdušnú pištoľ.
Na čo slúži impregnácia
Ošetrenie impregnáciou je nevyhnutným krokom pred nanášaním náterov. Zabránite tak napadnutiu dreva škodcami a hubami, chránite ho proti poveternostným podmienkam a zvýrazníte prirodzenú farbu dreva. Impregnácia je spravidla redší ochranný náter, ktorý sa vsakuje hlboko do dreva. „Pri impregnácii treba dbať na správnu postupnosť. Nanášanie impregnačného náteru je nevyhnutné v dobre vetranom priestore, ideálne vonku. Impregnačný materiál nanášame v hrubšej vrstve aby sa náter dostal čo najhlbšie do dreva. Na impregnované drevo treba následne naniesť povrchový náter,“ hovorí Monika Linghartová odborníčka z oddelenia farby, laky v projektových marketoch Hornbach.
Ako ošetriť napadnuté drevo
Ak už je drevo napadnuté škodcami, pred samotnou impregnáciou treba drevo sanovať. Aby bola sanácia úspešná, prvým krokom je identifikácia škodcu a výber správneho ošetrenia. Pre sanáciu platia rovnaké zásady ako pre preventívne ošetrenie. Pred samotným nanášaním ošetrujúceho prostriedku je nevyhnutné povrch dôkladne očistiť od starých náterov a nečistôt. Ak je stupeň napadnutia príliš veľký, na rad nastupuje píla. Poškodené časti treba odstrániť alebo poriadne spevniť. V prípade, ak je napadnuté podkrovie odporúčame obrátiť sa na špecialistov, ktorí zničené drevo profesionálne odstránia a nahradia ho novým.
Lazúra alebo krycia farba?
Povrchové nátery ochránia drevo nielen pred vplyvom počasia, ale dodajú mu tiež prirodzený vzhľad a predĺžia jeho životnosť. Keď váš impregnačný základ uschne, môžete začať nanášať lazúru alebo farbu na drevo. Ako vybrať správny náter?
Vlastnosti lazúry:
Vlastnosti krycej farby:
Výber náteru záleží od toho, čo od neho očakávate a aký vzhľad dreva preferujete. Nanášanie lazúry či krycej farby má rovnaké pravidlá. „Pred nanesením náteru sa uistite, že drevo nie je vlhké. Tým predídete problémom s priľnavosťou farby či následným schnutím. Nátery aplikujte v niekoľkých tenších vrstvách. Medzi každým náterom nechajte dostatočný čas na vyschnutie. Vašu požadovanú farbu si môžete vybrať z veľkého počtu farebných odtieňov z našich vzorkovníkov farieb. Buď si nechajte poradiť v predajni HORNBACH alebo využite bezplatné vypožičanie vzorkovníkov (on-line alebo v predajni),“ radí Monika Linghartová z Hornbachu.
Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.
Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.