Stretávate sa pri každodenných činnostiach, akými sú umývanie alebo sprchovanie, s nízkym tlakom alebo nestabilným prúdom vody z vodovodného potrubia? Prinášame vám užitočné rady, ako odhaliť a riešiť príčiny týchto problémov. Naše tipy sú vhodné pre domácnosti pripojené k verejnému vodovodu aj tie, ktoré vodu získavajú zo svojho zdroja.

 

Existuje niekoľko možných príčin nízkeho tlaku vody, avšak pre každú z nich existuje riešenie. Začať by ste mali kontrolou domáceho vodovodného systému, čím vylúčite bežné problémy. Teda či je hlavný vodný ventil správne otvorený, či nie sú poškodené kohútiky, či nie je upchaté potrubie alebo nedochádza k inému obmedzeniu prietoku vody. Pokiaľ narazíte na vážnejší problém, ako je únik vody z poškodeného potrubia, bude nutné vykonať opravu.

Aký je zdroj problémov?

Fluktuácia tlaku vody počas dňa môže signalizovať nedostatočnú kapacitu vodného zdroja, čo je často spôsobené rozvojom oblasti vášho bydliska, ako je výstavba nových obytných alebo priemyselných budov.

Domáce problémy s tlakom vody sa môžu objaviť aj po prístavbe alebo počas rekonštrukcie, najmä ak dôjde k nárastu počtu kúpeľní alebo k inštalácii ďalších spotrebičov vyžadujúcich vodu.

Pôvodné riešenie vodovodu v spomínaných prípadoch nemusí stačiť a bude treba ho posilniť. Existujú dva spôsoby riešenia.

Riešenie pre vodovodné rady

Pokiaľ je v odbernom mieste dostatok vody, ktorá však nemá dostatočný tlak, je vhodné do systému na vstup nasadiť domácu vodáreň, ktorá tlak zvýši o požadovanú hodnotu. Domácu vodáreň môžete so súhlasom správcu verejnej vodovodnej siete inštalovať priamo na vodovodnú sieť. V tomto prípade je nutné použiť spätnú klapku na prítoku a ďalej samotné zariadenie na zvyšovanie tlaku, teda domácu vodáreň.

„Úplnou novinkou určenou na zvyšovanie tlaku vody z radu je PUMPA e-line E-DRIVE PHF PICOLA. Táto vodáreň novej generácie zaisťuje stály tlak vody, a vďaka elegantnému dizajnu a kompaktným rozmerom iba 270 x 83 mm je ideálnym riešením pre moderné domácnosti. Práve jedinečný dizajn a kompaktnosť robia z Picola vodáreň novej generácie. Vodáreň je navyše vybavená motorom s permanentným magnetom a inteligentnou reguláciou výkonu, čo výrazne znižuje spotrebu energie. Vďaka dotykovému displeju a inteligentnej riadiacej jednotke je možné tlak ľahko a intuitívne nastaviť,“ uvádza Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá sa na predaj čerpadiel a ich servis zameriava viac ako 30 rokov.

V prípade, že správca verejnej vodovodnej siete s priamym napojením nesúhlasí, existuje pri nedostatku vody z vodovodnej siete druhé riešenie, a to použiť tzv. prerušovaciu nádrž, ktorá je na vstupe vybavená plavákovým ventilom. „Do prerušovacej nádrže nateká voda z radu a vytvára v nej určitú prevádzkovú zálohu. Množstvo vody v tejto zálohe spravidla zodpovedá dennej spotrebe, maximálne však 500 litrom. Z prerušovacej nádrže je potom pomocou čerpadla voda rozvádzaná do domáceho vodovodu s potrebným tlakom,“ vysvetľuje Martin Křapa. V oboch prípadoch je nutné chrániť čerpadlo pred suchobehom.

Riešenie pre vodu z vlastného zdroja

Nedostatočný tlak vody pri zásobovaní z vlastného zdroja (zo studne alebo vrtu) je spravidla daný nedostačujúcim výkonom čerpadla vo vrte alebo v studni. V takom prípade je jediným riešením výmena čerpadla za nový a silnejší variant, ale len v prípade, že to umožňuje výdatnosť zdroja vody. Tu, podobne ako pri vodovodnom rade, platí, že pokiaľ je výdatnosť zdroja vody nedostatočná, je potrebné do systému pridať prerušovaciu nádrž a za ňu umiestniť domácu vodáreň s tlakovým spínačom alebo frekvenčným meničom. Platí to ako pri zaistení rozvodu vody po prístavbe či rekonštrukcii, tak pri znižovaní hladiny podzemných vôd pri studniach a vrtoch.

 

 

Ako postupovať pri výbere domácej vodárne?

V dnešnej dobe je jednoznačne najvýhodnejším riešením použitie domácich vodární s frekvenčným meničom. Tie nahrádzajú riešenie s tlakovým spínačom, majú integrovanú malú tlakovú nádrž a vodou chladený motor.

„Tieto vodárne prinášajú vysoký užívateľský komfort a v porovnaní s tradičnými spôsobmi dodávky vody aj úspory elektrickej energie rádovo 30 až 60 %. Deje sa tak preto, že pracujú len s výkonom potrebným pre daný okamih spotreby. Vďaka integrovanej tlakovej nádobe sú vodárne veľmi kompaktné a dajú sa pomerne flexibilne umiestniť, napríklad do technickej miestnosti. Pri technologicky najvyspelejších riešeniach, akým je napríklad Calpeda META small, sa navyše kladie dôraz na hlukovú záťaž. Tá sa pohybuje okolo 47 dB, čo pre predstavu zodpovedá hlučnosti umývačky riadu,“ uzatvára Martin Křapa.

Zobrazenia: 9

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby