Spánok je nevyhnutný pre zdravie a pohodu dieťaťa. Kvalita spánku ovplyvňuje pamäť, odozvu imunitného systému a dokonca aj školské výkony Avšak nájsť správny matrac pre vaše deti nemusí byť také jednoduché, ako ste si možno predstavovali. Koniec koncov, deti sú rôzne a majú rôzne spánkové návyky. A preto musíte zvážiť množstvo vlastností. Počnúc materiálmi, typom podpory, ktorú matrac poskytuje, cenou... a zoznam pokračuje a pokračuje.

Správny matrac ovplyvní držanie tela a dokonca aj pevnosť kostí a môže pomôcť povzbudiť hlboké spánkové cykly, ktoré sú potrebné pre dobré zdravie. Pretože vysoko kvalitné matrace vydržia až 10 rokov alebo dlhšie, je dôležité nájsť ten, ktorý rastie s vašim dieťaťom a dokáže pojať vyvíjajúce sa telo. Pri výbere dokonalého matraca pre vaše dieťa musíte jednoducho zvážiť rovnaké faktory, ktoré by ste hľadali pri kúpe matraca pre seba.

zdroj obrázku: Iliya Andriyanov/shutterstock.com

Ako vybrať najlepší matrac pre vaše dieťa

Hľadajte pevnejší matrac, ktorý poskytuje väčšiu podporu pre rast kostí a obmedzuje prehadzovanie sa a nepokoj, ktoré môžu mať negatívny vplyv na spánok. Pri zvažovaní pružinového matraca hľadajte vyšší počet špirál, pretože to indikuje vyššiu úroveň podpory. To je však iba začiatok benefitov kvalitného matraca pre vaše deti.

Vitamín „ZZZ“ pomáha vášmu dieťaťu vyhnúť sa prechladnutiu, bojovať proti obezite, uspieť v škole a mať celkovú lepšiu náladu. Deti spia viac ako ktorákoľvek iná veková skupina, pretože neustále fyzicky a duševne rastú. V noci organizuje mozog vášho dieťaťa všetko, čo sa počas dňa naučil a v tom veku je toho naozaj veľa. 

Výber matraca pre dieťa, je významné rozhodnutie a je potrebné s ním zaobchádzať s vážnosťou, ktorú si zaslúži a my sa vám v tom našimi radami budeme snažiť pomôcť.

Ktorý typ matraca je pre dieťa najlepší?

Všetky deti potrebujú počas spánku náležitú oporu, aby boli chrbtica a kosti vyrovnané. Správna podpora tiež ovplyvňuje prevracanie sa, vrtenie a všeobecný komfort, čo umožňuje pokojný spánok - sen každého rodiča, však? Najlepšie matrace  s najväčšou podporou sú pre deti taštičkové a latexové matrace. Každý z nich má však určité vlastnosti, ktoré niektorým deťom prospievajú viac ako iným.

  • taštičkové matrace sa vyznačujú tým, že  každá jednotlivá pružina je zvlášť zabalená do svojej vlastnej „taštičky“ z netkanej textílie. Tieto taštičky pomáhajú ideálne rozložiť váhu tela a každá z nich je nezávislá od ostatných.
  • latexové penové matrace sú super priedušné a ideálne pre teplé prostredie a pre deti, ktoré majú averziu k vysokým teplotám. Tento typ sa meria tiež podľa hustoty. Kvalitné matrace majú vyššiu hustotu; čím vyššie číslo, tým pevnejšia je plocha na spanie.

Aký je rozdiel medzi taštičkovými pružinami a matracmi s vinutými pružinami? 

Taštičkové matrace majú v podstate každú pružinu v samostatnom vrecku. To pomáha každej pružine pohybovať sa nezávisle od ostatných. Ak ste niekedy položili pohár vody na pružinový matrac na jednom konci a sadli si na druhý koniec, len aby ste sledovali, ako sa pohár prevracia - to je ten rozdiel. Tradičné pružinové matrace majú každú pružinu spojenú. Ak sa pohne jedna, pohnú sa všetky. Aspoň do istej miery.

zdroj obrázku: VGstockstudio/shutterstock.com

Je matrac z pamäťovej peny vhodný pre dieťa?

Krátka odpoveď je „pravdepodobne nie“, aspoň pre väčšinu detí. Pozitívne je, že matrace z pamäťovej peny sú husté, prispôsobia sa tvaru tela a znižujú frekvenciu budenia sa počas spánku. Sú tiež hypoalergénne a roztoče v nich neradi žijú. Tiež nefungujú ako trampolíny, takže vaše deti na nich pravdepodobne príliš nebudú skákať. Ale, nie sú to najvhodnejšie matrace pre deti. Existujú totiž  obavy z chemických látok, ktoré sa pri výrobe používajú a ktoré matrace obsahujú.

Ako je to s latexovými matracmi?

Ako sme už spomenuli vyššie, mnoho rodičov aj odborníkov má obavy z pamäťovej peny kvôli chemikáliám používaným pri výrobe matraca. Dobrou správou je, že latex, ktorý je úplne naturálny, tento problém rieši. Rovnako ako pamäťová pena, aj latex je prirodzene odolný proti plesniam a roztočom a je tiež hypoalergénny.

Latex v skutočnosti pochádza z miazgy kaučukovníka. Viac prírodnejšie to už ani nemôže byť! Ak to chcete predsa len ešte stupňovať, nájdete aj organické latexové matrace. A z hľadiska udržateľnosti, rovnako ako v prípade javorového sirupu, zber miazgy nezabije strom.

Summa summarum, je to určite lepšia voľba ako pamäťová pena. Stále však existujú obavy týkajúce sa podpory skeletu. Aspoň teda pre deti nad 8 rokov by sme uprednostnili pružinový matrac.

Je pre deti lepší pevný matrac?

Áno, je krátka odpoveď. Detské telo neustále rastie a mení sa. Kosti sú čoraz väčšie a silnejšie. Na podporu tohto rastu teda potrebuje pevný matrac. Príliš mäkký matrac by mohol ľahko prekážať rastu alebo spôsobiť nesprávny rast. Všeobecne platí, že čím je dieťa mladšie, tým by mal byť matrac pevnejší. Bábätká teda potrebujú veľmi pevný matrac. Ale ani pre batoľatá nechceme matrac, ktorý by bol taký mäkký, že by im mohol potenciálne zakryť ústa a spôsobiť udusenie. Takzvaný pillow-top matrac ponúka to najlepšie z oboch svetov; pevný matrac a mäkký luxusný pocit z krycej vrstvy.

zdroj obrázku: WorldWide/shutterstock.com

Aký hrubý by mal byť detský matrac?

Hrúbka nie je ani zďaleka taká dôležitá ako pevnosť. Môžete teda vybrať ľubovoľnú hrúbku matraca od 12 do 30 cm. To znamená, že ak hovoríme o batoľatách v postieľke s bočnicami nechcite matrac, ktorý je tak vysoký, aby ich bude nabádať k pádu cez zábradlie. V týchto prípadoch si teda vyberte matrac s hrúbkou 12, ktorý vaše dieťa udrží v postielke. Len čo dosiahnu vek 8 rokov, je odporúčané ísť do hrubších matracov.

Zhodnoťte odolnosť

Deti majú tendenciu po posteliach skákať a meniť ich na ihriská. V konečnom dôsledku teda ich matrac musí byť schopný vydržať malé týranie. Preto by ste sa mali uistiť, že ste si vybrali taký, ktorý je trvácny, ľahko sa čistí a odolá škvrnám a nesprávnej manipulácii. Preventívne používajte chránič, ktorý matrac ochráni pred všeobecným opotrebením.

Skontrolujte úroveň komfortu

Pred konečným rozhodnutím je potrebné skontrolovať úroveň pohodlia matraca. Odporúča sa otestovať, ako pohodlný je matrac, tým, že na ňom ležíte aspoň 10 minút. Vezmite svoje dieťa so sebou do obchodu a po vyhodnotení všetkých predchádzajúcich bodov ho požiadajte, aby si na naň ľahlo. Je pohodlný?

A na záver, ale nie v poslednom rade - „odplyňovanie“

Keď vyberiete nový matrac z plastového obalu, nie je nezvyčajné cítiť zvláštny chemický zápach. To sa nazýva odplyňovanie. K odplyňovaniu dochádza, keď sa prchavé organické zlúčeniny rozpadnú. Tieto zlúčeniny nájdete v tisícoch domácich výrobkov, od čistiacich prostriedkov, po farby alebo pri suchom čistení odevov. Patria sem chlórfluórované uhľovodíky, metylénchlorid, formaldehyd, benzén a niekoľko ďalších. Všetky matrace musia byť spomaľujúce horenie, čo sa tiež dosahuje použitím POZ.

Táto „vôňa“ a jej intenzita sa líšia v závislosti od materiálu, ktorý bol použitý na výrobu matraca. Napriek tomu a bez ohľadu na to, aký materiál si vyberiete, musíte sa ubezpečiť, že pred rozbalenim matraca je v miestnosti dobré prúdenie vzduchu. Predídete tak prípadným bolestiam hlavy. Odborníci tvrdia, že nízke hladiny emisií týchto zlúčenín nie sú škodlivé, ale môžu byť obťažujúce. Matrac je dobré 1 - 2 nechať vyvetrať, napríklad v garáži a až potom ho preniesť do izby vášho drobca. 

Zdroje informácií:

Zobrazenia: 298

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2021  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby