Správne naplánovaný altánok môže byť jedným z najpríjemnejších miest v záhrade. Môže sa použiť po odpočinku, jedení a dokonca aj pri organizovaní podujatí – všetko závisí od typu štruktúry, ktorú si vyberieme. Preto pred konečným rozhodnutím o výstavbe altánku stojí za to vyskúšať užitočné riešenia, obľúbené materiály a vybavenie.

 

Altánok alebo pawilon?

 Ľudia, ktorí plánujú postaviť na záhrade zastrešenú rekreačnú oblasť, si často kladú otázku: „vyberiem si altánok uzavretý alebo otvorený?“ Stojí za zmienku, že zvyčajne pavilóny sú zjednodušené verzie altánkov bez bočných stien, často bez podlahy. Takéto pavilóny sa dajú presúvať. Avšak – pre zaujímavosť – altánok možno nazvať aj záhradným domčekom – ak plní reprezentatívnu alebo rekreačnú funkciu. Toto sú niektoré z dôvodov, prečo sa oplatí nevenovať pozornosť slovnej zásobe, ale zamerať sa na skutočnú veľkosť a vzhľad stavby, ktorú chcete postaviť.  

Drevené altánky

Drevo je najobľúbenejším stavebným materiálom, ktorý „bezproblémovo“ ladí s rôznymi štýlmi záhrad. Použitie dreva umožňuje prirodzené miesto na odpočinok.

Dôležité je aj to, aby sa s drevom ľahko pracovalo a tak si drevené altánky môžete vyrobiť aj svojpomocne. Na stavbu sa používa veľa druhov dreva – stojí za to venovať pozornosť ich detailom. Napríklad smrekové a jedľové drevo je ľahšie ako smrekovec a borovica, ale je menej odolné. Takmer vždy si drevo pred použitím vyžaduje impregnáciu. Tvar altánkov môže byť :

– obdĺžnikový

- šesťhranný

– osemuholníkový

– desiatkový

– dvojitý šesťhranný

Rozmery konštrukcie sa môžu líšiť, ale stojí za to predpokladať, že altánok s lavičkou pre dve osoby by mal mať plochu min. 4m² , pre 4-člennú rodinu na jedenie: 6-8 m²  a na organizovanie podujatí (10 osôb): – nad 8 m².  

Základy v záhradných altánkoch

Ľahké altánky:  pre menšie, drevené altánky postačia betónové pätky. Mali by byť v zemi v hĺbke 70-80 cm. Mali by byť osadené nerezovými kovovými kotvami alebo profilmi tak, aby sa drevo nedotýkalo základov.

Ťažké altánky:  ak je konštrukcia ťažká, presklená, má strechu z keramických škridlí – treba použiť betónové dosky. Štandardne je základová doska hrubá 15-20 cm.

Základ by mal vyčnievať cca 10 cm nad úroveň terénu, aby bola konštrukcia chránená proti vode .

Možnosti:

– plochu stačí vytvrdiť a vyrovnať, nasypať pieskom zmiešaný s cementom a položiť dlažobné kocky

 –  z kameňa  – možno použiť kamene rôzneho druhu, dôležité je, aby bol čo najtrvanlivejší a odolný proti prasknutiu. Dobré výsledky sa dosahujú aj so štrkovými podlahami; Záhradný altánok s látkovou strechou Jola –  vyrobené z dreva  – je to najobľúbenejší podlahový materiál. Zo spodnej strany si drevo vyžaduje špeciálnu ochranu pred nepriaznivými podmienkami

– podlaha  sa zvyčajne ukladá na betónové bloky;

–  trávnik  – toto riešenie sa občas používa, ale nie je veľmi funkčné.  Jeho použitie má zmysel iba v prenosných pavilónových konštrukciách bez stien. Tráva by mala mať dobrý prístup svetla a vysokú odolnosť proti zošliapaniu (športový trávnik). Najväčšia výhoda – dobre harmonizuje s prostredím. * Bez ohľadu na použitý materiál je potrebné zabezpečiť primeranú izoláciu proti presakujúcej vode.

 

Ako postaviť altánok

Konštrukcia, ktorá má slúžiť na oddych, by mala spĺňať niekoľko požiadaviek. V prvom rade by mala byť strecha vzduchotesná a strop by mal byť umiestnený vo výške 2 230-260 cm (to zaručuje voľný pohyb).

Čím pokryť strechu altánku?

Šindeľ na ochranu strechy pred dažďom

Zvyčajne má tvar dlhých pruhov s priehlbinami rôznych tvarov. Farby môžu byť akékoľvek. Ide o jeden z najpopulárnejších krycích materiálov. – šindeľ je najlepšie umiestniť na dosku, preglejku alebo OSB opláštenie; – na upevnenie sa používajú papiaki alebo špeciálne klipy (spojovacie body by nemali byť viditeľné); – materiál je možné použiť na pokrytie striech so sklonom väčším ako 12 °; – montáž je jednoduchá

 

Zobrazenia: 183

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby