Kolega ma vyzval k napísaniu článku o interiéroch, tak som ho v krátkosti dala dokopy :
Napriek tomu, že v Ateliéri Architektúry s.r.o. interiéry robím už viac ako 10 rokov, necítim sa byť až takým erudovaným odborníkom. Denne vznikajú nové technológie a s nimi aj množstvo nových detailov, ktoré si tvorca interiéru musí osvojiť. Okrem odborných znalostí si tvorba interiéru vyžaduje veľa trpezlivosti, diplomacie a hlavne empatie. „Kolik lidí, tolik chutí“ – naši bratia to vystihli veľmi výstižne. Platí to samozrejme aj o bývaní. Architekt, či dizajnér, sa musí vcítiť do kože investora a potom jeho, zväčša roztrieštený, vkus učesať a dať tomu hlavu a pätu. Nemám rada interiéristov, ktorí silou-mocou vnucujú svoje dizajnové predstavy investorovi a podozrievam ich, že nedokážu vytvoriť nič iné.
Nech mi všetci dizajnéri odpustia, ale architekt má oproti nim jednu veľkú výhodu – priestor vníma komplexne – počnúc širšími vzťahmi, cez dispozíciu, až po ergonómiu, a hlavne vie, čo si môže dovoliť konštrukčne. S architektúrou je to totiž ako s urbanizmom – ak je zlý urbanizmus, ani pekná architektúra to nevytrhne z biedy. A v architektonickom priestore to platí podobne – ak je zlá dispozícia, ani sebekrajší dizajn ju nevytrhne z biedy...
Ale aby som sa vrátila k meritu článku – okrem „učesaného“ vkusu investora je pri interiéroch veľmi dôležitá znalosť technických detailov – osvetlenie a jeho typy a použitie a funkcia v priestore (halogény, neóny, LED atď), podlahové krytiny a ich detaily napojenia na iné povrchy, sádrokartónové podhľady a ich riešenie v kombinácii s osvetlením (priame, nepriame nasvetlenie), dizajnové a konštrukčné riešenia schodov, krbov, deliacich stien... a množstvo iných detailov, ktoré vyvstanú počas realizácie, a na ktoré investor vôbec nemyslí. Výsledkom sú zväčša nesúrodé priestory, často aj v pekných architektúrach.
Myslím ale, že všetci investori, ktorí si prácu s architektom skúsili, nikdy neoľutovali takto „vyhodené“ peniaze.
PS: Nabudúce si asi neodpustím a napíšem Vám niečo o rýchloprodukovaných poradcoch feng shui. Pekný deň.
Komentár
Pardón, nechcela som, aby to vyznelo ako podceňovanie dizajnérov, všetko je len otázka naštudovania si vecí... aj architekt je len človek a tiež dokáže kadečo zvrzať, ale najpríjemnejšia je spolupráca architekta a dizajnéra. Škoda, že dnes to málo fičí.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.