Vzájomné odstupy stavieb sú jasne definované vo Vyhláške Ministerstva životného prostredia o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu z roku 2008. Tá hovorí, že vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraní nesmie byť menšia ako 2 metre. Ak má váš sused na základe projektu úmysel postaviť dom bližšie a vy s tým nesúhlasíte, máte právo vyjadriť sa.
V rámci územného konania na stavebnom úrade majú všetci susedia pozemku, na ktorom sa plánuje stavať, právo byť jeho súčasťou. Týka sa to najmä práva na nahliadnutie do projektovej dokumentácie a prípadného predkladania námietok voči stavbe v lehote, ktorá je uvedená na konci úradného listu. Tým sa oznamuje začiatok územného konania. Ak nejaký účastník konania má námietky voči stavbe, môže ich predložiť buď ústne priamo na pojednávaní, alebo písomne.
Čo hovorí vyhláška?
Podľa Vyhlášky o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu je v otázkach vzájomných odstupov potrebné dodržiavať tieto podmienky:
v prípade, že rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 metrov. V stiesnených územiach je však možné túto vzdialenosť znížiť na 4 metre, avšak len v tom prípade, ak v protiľahlých stenách nie sú umiestnené okná obytných miestností.
vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 metre.
stavbu je možné umiestniť na hranici pozemku len v tom prípade, ak tým nebude obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel
výnimky sú možné, ak sa na základe výpočtov a meraní preukáže, že vzájomné odstupy umožňujú údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia
V územnom, resp. stavebnom konaní sa však prihliada aj na orientáciu budov podľa svetových strán kvôli prípadnému zatieneniu pozemku a tiež na to, aby ani v budúcnosti nebolo obmedzené zastavanie susedných pozemkov.
Ak ako majiteľ susedného pozemku máte pocit, že vás stavba bude obmedzovať, môžete počas trvania konania vzniesť námietky. Ak by boli vaše námietky zamietnuté v dôsledku toho, že stavebný úrad nezistí žiadnu prekážku k vydaniu povolenia, je ešte možné podať odvolanie na úrad, ktorý vydal rozhodnutie, poprípade v ďalšom stupni na krajský úrad.
Pozor na lehoty, advokátska kancelária vám poradí
Ak ide o oznamovanie o začatí konania, stavebný úrad upovedomí každého účastníka najmenej 7 pracovných dní pred konaním miestneho zisťovania alebo ústneho pojednávania. Ak sa ústne pojednávanie neuskutoční kvôli tomu, že sú úradu známe všetky pomery staveniska, všetkým účastníkom oznámi, dokedy môžu uplatniť námietky. Zásielky o oznámení sa posielajú doporučene do vlastných rúk. Platí tu inštitút úradnej zásielky, teda neoplatí sa vyhýbať prebratiu zásielky kvôli umelému naťahovaniu lehôt. V prípade, že počas odbernej lehoty zásielku nepreberiete a tá sa vráti odosielateľovi, považuje sa za doručenú a konanie prebehne rovnako, ako keby ste zásielku prebrali.
Súdna prax zaznamenáva množstvo susedských sporov v otázke porušovania vzájomných vzdialeností alebo prípadného narušenia práv majiteľov susedných pozemkov. Ako účastník konania máte právo vznášať námietky alebo sa v prípade dlhodobého porušovania vašich práv obrátiť na súd. Ak si chcete byť istý, že vaše práva sú hájené v medziach zákona a čo najodbornejšie, spory za vás môže riešiť advokátska kancelária. Bratislava alebo menší región? Obracajte sa na odborníkov vo vašom meste alebo v jeho blízkosti, ktorí najlepšie poznajú miestne pomery. Ak aj nevyužijete ich služby priamo v súdnych sporoch, stavte aspoň na odborné poradenstvo, ktoré sa často oplatí viac ako samoštúdium.
Zdroj foto: pixabay.com
Zdroj k vyhláške: http://web.tuke.sk/AC/Alena/02-z532.pdf
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.