Eko-bývanie v Trnave: Pozrite si dom odborníčky na nové technológie

Obnoviteľné zdroje energie ju vždy zaujímali. Nazrite do domu odborníčky na zelené technológie! Reč je o Zuzane Strakovej, pre ktorú bol príchod nového člena rodiny impulzom pre stavbu domu v rodnej Trnave. „Žili sme v trojizbovom byte. S príchodom bábätka sme uvažovali o zmene. Dve deti s 10-ročným vekovým rozdielom by boli v jednej izbe, čo sa nezdalo ako šťastné riešenie,“ hovorí.

Rodina sa rozhodla pre drevodom v kombinácii s technológiami, ktoré prinášajú výraznú úsporu prevádzkových nákladov. Ich návrhom a výberom pani Zuzana stavila na istotu – ako autorizovaná stavebná inžinierka so špecializáciou na vzduchotechniku a vykurovanie. „Som docentkou vzduchotechniky, v našom dome preto nesmú chýbať energeticky úsporné a ekologické riešenia, o ktorých denne vyučujem,“ vysvetľuje s úsmevom.

Išlo o tepelné čerpadlo typu vzduch/voda v kombinácii s centrálne riadeným vetraním s rekuperáciou (so spätným získavaním tepla). Tento systém predstavuje vyššiu vstupnú investíciu, prináša však mimoriadne nízke prevádzkové náklady a bezstarostné pohodlie v domácnosti. V dome zabezpečí riadené vetranie, vykurovanie, prípravu teplej vody aj chladenie. „Presvedčili nás všetky jeho výhody. So značkou Vaillant dlhodobo spolupracujem v rámci vlastného podnikania, ich technológie podrobne poznám, takže o inej značke sme ani neuvažovali,“ vysvetľuje majiteľka domu. Účinnosť rekuperácie sa pohybuje okolo 80 až 90 %, úspora energií v zimných mesiacoch pri riadenom vetraní s rekuperáciou zvykne byť až 50 %. V dome je potom lepšia kvalita a vlhkosť vzduchu, systém šetrí náklady na energie aj životné prostredie. Spotreba samotnej rekuperačnej jednotky je minimálna.

 

Systém s tepelným čerpadlom

U pani Zuzany zavážil aj fakt, že tepelné čerpadlo je klimaticky šetrné, až 2/3 energie získava z okolitého prostredia. „Táto energia je obnoviteľná, bezplatná a je k dispozícii v neobmedzenom množstve. S tepelným čerpadlom dosiahnete úspory energie a prevádzkových nákladov,“ vysvetľuje Ing. Juraj Malík, produktový manažér značky Vaillant. Voľba padla na aroTHERM split vzduch/voda (7 kW, A +++), toto tepelné čerpadlo inštalovali v záhrade, pri vonkajšej stene domu.

Ešte počas stavebných prác sa v drevostavbe zrealizovali rozvody centrálne riadeného vetrania (prívody i odvody vzduchu) a podlahového vykurovania do jednotlivých miestností. Nasledovala inštalácia systému vetrania (recoVAIR VAR 260/4) a vykurovania – v réžii realizačnej spoločnosti Geotherm Slovakia. „V technickej miestnosti nájdeme interiérovú jednotku tepelného čerpadla – uniTOWER Split. V kombinácii s podlahovým vykurovaním a ovládaním cez smartfón je o komfort doma postarané,“ vysvetlil odborník Ing. Peter Borčány zo spoločnosti Geotherm.

Keďže išlo o splitovú technológiu, pri inštalácii tepelného čerpadla bol prítomný kúrenár aj chladiar. Prvý z nich zariadenia namontoval, napojil na vykurovací systém a zaizoloval. Chladiar prepojil potrubie medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou. Do systému uvoľnil chladivo naplnené z výroby vo vonkajšej jednotke tepelného čerpadla. Regulátor namontoval v obývacej izbe na stenu. „Následne sme zariadenia uviedli do prevádzky a majiteľke domu odporučili vhodné nastavenia,“ vysvetlil P. Borčány. Systém sprevádzkovali v júni 2020. Teda ešte predtým, než začala platiť nová legislatíva o energetickej triede A0. Dom napriek tomu vyhlášku spĺňa.

Vykurovanie, teplá voda i chladenie

„Realizačná spoločnosť Geotherm Slovakia je dlhodobý zmluvný partner značky Vaillant. Cením si ochotu, dochvíľnosť a kvalitne vyhotovenú prácu – od konzultácie projektu až po samotnú realizáciu systému,“ hodnotí Zuzana Straková. Bývanie si pochvaľuje pre pohodlie a optimálnu vnútornú klímu počas celého roka. Vďaka centrálne riadenému vetraniu je v dome celoročne čerstvý vzduch, bez otvárania okien. Systém v dome udržiava stabilnú teplotu. „V obývacej izbe je príjemných 22 °C. Počas leta využívame aj chladiacu funkciu tepelného čerpadla, v interiéri máme príjemný chlad. Tepelné čerpadlo sa stará aj o dostatok teplej vody, nižšie účty za energie a menej emisií skleníkových plynov," dodáva pani Zuzana.

www.vaillant.sk

www.geotherm.sk

Foto: Geotherm

Zobrazenia: 6

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby