Predstavte si svet, v ktorom vaša záhrada dostáva presne toľko vody, koľko potrebuje, presne vtedy, keď ju potrebuje. S inteligentnými zavlažovacími systémami to už nie je iba sen, ale realita. Pozrite sa na to, ako takéto zavlažovanie funguje.

Automatizované systémy zavlažovania využívajú najmodernejšiu technológiu na monitorovanie úrovne vlhkosti pôdy, požiadaviek rastlín či dokonca predpovede počasia, a podľa toho upravujú harmonogramy zavlažovania. Prostredníctvom aplikácií pre smartfóny môžu záhradkári dokonca upravovať harmonogram zavlažovania na diaľku. „Či už ste doma alebo nie, môžete zabezpečiť, aby vaša záhrada dostávala správnu starostlivosť, vďaka čomu budú práce v záhrade ľahšie zvládnuteľné,“ hovorí o moderných závlahových systémoch David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Zodpovednosť za životné prostredie

Šetrenie vodou nie je iba o  menšej spotrebe, ale aj o rozumnom využívaní tejto komodity. Zberom dažďovej vody do sudov na dažďovú vodu alebo podzemných nádrží, môžu záhradkári využiť prírodné bohatstvo na pestovanie prosperujúcich záhrad a zároveň znížiť svoju ekologickú stopu. Na rozdiel od vody z vodovodu je dažďová voda čistá a bez chemikálií, takže je ideálna výživa pre rastliny.

Podľa Davida Bendu obsahuje dažďová voda dôležité zložky, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast a vývoj rastlín. „Dažďová voda obsahuje dusík vo forme dusičnanov, ktoré podporujú zdravý vývoj rastlín. Vďaka pH v rozmedzí od 6,2 do 6,8 dažďová voda napomáha uvoľňovaniu pôdnych živín nevyhnutných pre výživu rastlín. Ako ľahko dostupný zdroj ponúka množstvo výhod pre zdravie rastlín.“

Zdravá záhrada chráni ekosystém

Pôda je živý ekosystém, a nesprávne zavlažovanie môže narušiť jej rovnováhu. Bežné hadice často vedú k nadmernému zavlažovaniu, čo spôsobuje problémy, ako je podmočená pôda a strata živín. Naopak, zavlažovacie systémy dodávajú vodu presne, čím zabraňujú odtekaniu a maximalizujú účinnosť. Automatické systémy pracujú predovšetkým v noci alebo skoro ráno, aby sa minimalizovalo vyparovanie. Dôležitým pravidlom je vyhnúť sa priamemu polievaniu kvetov a listov, pretože to môže viesť k vzniku plesní. Na zalievanie trávnikov používajte postrekovače, v prípade kvetinových záhonov zvoľte kvapôčkovú metódu.

Záhradkárčenie bez námahy

Skončili časy, keď ste sa museli obávať nadmerného či nedostatočného zavlažovania. „Smart zavlažovacie systémy fungujú prostredníctvom kombinácie senzorov, regulátorov, ventilov a zavlažovacích zariadení. Ich používaním môžete optimalizovať spotrebu vody tým, že ju dodávajú priamo ku koreňom rastlín, čím sa minimalizuje odtok a odparovanie,“ vysvetľuje David Benda z Hornbachu.

Smart automatické zavlažovacie systémy tvorí niekoľko základných súčastí:

Senzory: zavlažovacie systémy zvyčajne obsahujú rôzne snímače na zber informácií o prostredí. Senzory vlhkosti pôdy patria medzi najdôležitejšie, pretože merajú úroveň vlhkosti v pôde. Medzi ďalšie snímače patria napríklad snímače počasia na monitorovanie teploty, zrážok či svetelné snímače na zisťovanie úrovne slnečného svetla.

Riadiaca jednotka: moderný systém zavlažovania používa zavlažovací počítač, aby mohol spolupracovať s postrekovacími a odkvapkávacími systémami. Spracúva údaje zo snímačov a určuje, kedy a koľko vody sa má dávkovať na základe vopred definovaných parametrov alebo nastavení. Moderné zavlažovacie počítače sú často programovateľné a možno k nim pristupovať aj na diaľku prostredníctvom aplikácií pre smartfóny.

Zavlažovacie zariadenia: V závislosti od špecifických potrieb záhrady sa môžu používať rôzne zavlažovacie zariadenia ako napríklad hadice, rozprašovače či kvapkovače.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 12

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby