Pozitívne skúsenosti z minulej sezóny priviedli STUBA Green Team aj v roku 2017 k extrudovanému polystyrénu. Vyrobili z neho krídla netradičného elektrického monopostu.

Elektrický monopost študentov Slovenskej technickej univerzity mal sezónu 2017 pomerne náročnú. Tím sa zúčastnil množstva vedecko-technických podujatí, ako napríklad Týždeň Vedy a Techniky, Bratislavský Autosalón, Techsummit, Tech Inno Days a podobne. Novinkou sezóny bola aj putovná výstava Tour de Mall, počas ktorej monopost vystavovali v nákupných centrách po Slovensku. Už samozrejmosťou je účasť na súťažiach Formula Student. Tím sa tento rok zúčastnil troch pretekov: FS EAST, ktorá sa konala v Budapešti na okruhu Euro Ring, FS Czech republic a FS Hungary v meste Győr.

 

Netradičná elektroformula

Konštrukčné riešenie krídel s plným jadrom z minulého roka sa ukázalo ako nielen spoľahlivé, ale aj jednoduché a lacné. „Po ústretovej spolupráci v sezóne 2016 nás spoločnosť Austrotherm aj tento rok ochotne podporila dodaním materiálu, za čo sme im veľmi vďační,“ hovorí Vladimír Hriň zo STUBA Green Team. XPS polystyrén je veľmi ľahký a z hľadiska pevnosti a hustoty má podobné vlastnosti ako materiály, ktoré používajú iné tímy.

Monopost sezóny 2017 vážil 235 kilogramov a dosahoval výkon až 140 kW. So svojou maximálnou rýchlosťou na súťažných okruhoch 110 km/h by sa mohol porovnávať s nejedným športovým automobilom. „Najväčšou výzvou pri výrobe monopostu bolo predné krídlo. Profil krídla sa pootáča po jeho dĺžke o 5° od stredu po okraje, a tak nemohlo byť vyrobené z jedného kusu. Štyri segmenty museli byť vyrobené na milimeter presne, aby pri lepení nevznikli žiadne odchýlky, ktoré by spôsobili nerovnosti. Vyžadovalo si to dávku trpezlivosti, ale pomohol aj materiál, ktorý bolo možné vhodne spracovať,“ vysvetľuje Vladimír Hriň.

Úspešné absolvovanie rôznych disciplín, ale aj schopnosť zachovať si chladnú hlavu a tímového ducha pri problémoch, naznačuje, že STUBA Green Team napreduje. Svedčia o tom aj umiestnenia tímu. Všetci zúčastnení veria, že v sezóne 2018 sa podarí skonštruovať monopost, ktorý bude dosahovať ešte lepšie výsledky a úspechy.

 

Zobrazenia: 232

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2021  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby