Správny výber interiérových dverí robí divy. Nerozhoduje pritom len vzhľad, ale aj materiál a ďalšie otázky. Prevedieme vás výberom tak, aby ste našli tie pravé pre váš interiér.

Interiérové dvere sú prvkom, ktorý v interiéri nemeníte každú sezónu. Vydržia vám doma niekoľko rokov - najmä ak stavíte na kvalitný výrobok. Položíme si niekoľko otázok, ktoré vám pri výbere pomôžu.

Z akého materiálu by mali byť dvere?

Či už hľadáte trvanlivý produkt, ktorý vydrží večnosť, alebo ekonomickú variantu, ktorá sa nijako výrazne nepodpíše na rodinnom rozpočte, iste si v ponuke interiérových dverí MAND CZ nájdete to pravé. Vyberať môžete medzi interiérovými dverami z českého dreveného masívu, laminátovými, fóliovými, dyhovanými či celosklenenými dverami.

Každý z materiálov má niečo do seba. Drevené dvere sa hodia kamkoľvek, vynikajú prirodzenou krásou a ocení ich každý, kto si zakladá na "zdravom bývaní". Milovníkov dreva poteší aj súčasný interiérový trend, a to dyhované dvere. Každé drevené či dyhované dvere sú originálom. Dyhované dvere od českého výrobcu CAG pôsobia vďaka širokej škále zaujímavých drevín a dekorov veľmi exkluzívne.

Interiérové dvere (Foto: Mand.cz)

Zlatou strednou cestou sú laminátové dvere, ktoré ponúkajú skvelý pomer ceny a výkonu. Sú veľmi odolné, stálofarebné a dobre vyzerajú. Vďaka tomu, že nie sú náchylné na poškriabanie a obitie, sa hodia aj do domácností, kde žijú rodiny s malými deťmi alebo nadšení psíčkari či chovatelia mačiek.

Ekonomický variant interiérových dverí ponúkajú fóliové dvere, ktoré síce nie sú tak odolné a trvanlivé, no dokážu zapôsobiť príjemnou cenou a atraktívnym vzhľadom.

Ako budú dvere namáhané?

"Nenáročný" interiér môžete bez obáv vybaviť vyššie uvedenými fóliovými dverami, no v určitých prípadoch je potrebné sa zamyslieť nad odolnejšou alternatívou. Dvere pritom nenamáhajú iba domáci miláčikovia a malé deti. Negatívne môže pôsobiť napríklad priame slnko.

Pri luxusne vyzerajúcich dyhovaných dverách naozaj zamrzí, ak po roku zmenia farbu. Je potrebné si uvedomiť, že pravé drevo (či už masív alebo dyha) na priamom slnku zmení odtieň. Ak sú teda určité dvere vystavené slnku, zvoľte radšej laminát.

Interiérové dyhované dvere (Foto: Mand.cz)

Je dôležité, z čoho je rám a výplň dverí?

Rám by mal byť vždy z dreveného masívu. V iných materiáloch (napríklad v drevotrieske) sa môžu časom vykývať pánty. Na kvalitné rámy si potrpíme aj pri dverách, ktoré vyberáme do ponuky MAND CZ. Napríklad dvere CAG majú rámy z masívneho smrekového alebo dubového dreva zo stromov rastúcich ekologicky v Českej republike.

 

Detail drevených dverí a zárubne (Foto: Mand.cz)

Výplne dverí môžu byť rôzne. Starou dobrou klasikou sú dvere s výplňou z papierovej voštiny. Takéto dvere sú ľahké a cenovo dostupné, avšak nie sú tak odolné. Pevnejšiu výplň predstavuje dierovaná drevotrieska - tá poskytuje aj lepšiu zvukovú izoláciu. O stupeň vyššie v odolnosti je ešte plná drevotrieska. Dvere vyplnené plnou drevotrieskou výborne izolujú, sú odolné proti prerazeniu, ale sú ťažšie. 

Ako sa pozná orientácia dverí?

Rozlíšiť ľavé dvere od pravých je pri kúpe naozaj veľmi podstatné. Viete, ako na to?

Postavte sa pred dverný otvor tak, aby ste pomyselné dvere otvárali k sebe a pozrite sa, na ktorej strane budú pánty. Pokiaľ budú napravo, kúpte pravé dvere. Ak budú vľavo, kúpte ľavé dvere. Pridáme aj pár interiérových tipov: vypínače by mali byť vždy na strane kľučky a po otvorení by ste mali vidieť väčšiu časť miestnosti, a zároveň mať možnosť "zamieriť priamo k cieľu" - k umývadlu, sprche a pod.

Masívny dub (Foto: Mand.cz)

Aké sú trendy pre rok 2021?

Interiéroví dizajnéri kladú dôraz na prvky, ktoré sú nielen atraktívne, ale aj praktické. Rafinovanou stálicou sú preto posuvné dvere do stavebného puzdra.

Dvere do puzdra vedia ušetriť nečakane veľa miesta, a zároveň sú tým najelegantnejším riešením, ktoré zatiaľ vo svete dverí vzniklo. Stavebné puzdro funguje ako "komora", do ktorej sa zasunie dverné krídlo a zmizne.

A ako sa hovorí: "zíde z očí, zíde z mysle". Takže ak chcete, môžete dvere nechať naozaj zmiznúť a susediace miestnosti elegantne spojiť. To najgeniálnejšie na dverách do puzdra je, samozrejme, to, že úplne eliminujú tzv. mŕtvy priestor, ktorý bežné otočné dvere spotrebujú pri manipulácii s dverným krídlom.

Aké sú typy zárubní?

Obľúbeným typom zárubní sú obložkové zárubne, ktoré sa hodia do každého interiéru. Populárne sú najmä vďaka širokej škále ponúkaných povrchov a dekorov, vďaka ktorým je ľahké ich zladiť s dverami. Ak chcete svoju domácnosť ušetriť búracích prác, siahnite po obložkovej zárubni špeciálne určenej pre obloženie existujúcej oceľovej zárubne.

Rafinovanú designovku predstavuje skrytá zárubňa. Eclisse Syntesis Battente, to sú otočné dvere so skrytou zárubňou, ktoré vás svojím minimalistickým vzhľadom skutočne ohromia. Tieto dvere pri zatvorení úplne splynú so stenou. Okrem skrytej zárubne stojí za perfektnou "neviditeľnosťou" dverí aj to, že sú dodávané s tzv. "primer" povrchovou úpravou. Tou je špeciálny podkladový náter, na ktorý skvele priľne ďalšia náterová farba zodpovedajúca povrchovej úprave okolitých stien.

Zobrazenia: 51

© 2022  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby