Možnosti prezentovania stavieb alebo interiérov v blízkej budúcnosti.

Tento príspevok je zároveň ako komentár na otázku v závere Systémy Cad - 3 časť

 

Malé firmy alebo živnostníci majú iné potreby ako veľké, preto sa prezentácie môžu uberať rôznymi smermi, ale určite aj tu pôjde(ide) vývoj dopredu. Pred pár rokmy ešte samotný cad systém bol niečo ako zázrak, potom jednoduché 3d, neskôr ako sa výkon počítačov zvýšil a algoritmy zdokonalili, nastúpili aj fotorealistické výstupy, teraz nie je výnimka ani animácia (napríklad aj na tejto webstránke 3d návrh záhrady , G-therm , 3d-projekt ), samotné cady (či parametrické(BIM) alebo nie) už tiež zvládnu zobrazenie 3d vo viac ako postačujúcej kvalite (nie vždy na to však každý má čas, znalosti, rozpočet). Samotná prezentácia (statická, video, interaktivna) je pre človeka ktorý stavia dom overenie ako vlastne jeho dom či interiér bude vyzerať.

Často sa stáva, že iba podľa čiarových výkresov predstava klienta o tom čo vlastne ide postaviť je skoro nulová - čiže čím viac informácií sa podá tým lepšie, no  je to zároveň aj silný marketingový nástroj, ktorý využívajú developeri alebo realitné kancelárie (na webstránkach taktiež rôzne flashove konfigurátory pri pôdorysoch alebo katalógových domoch). Budúcnosť postrkujú dopredu aj (alebo hlavne?) technologické firmy s ktorými sa stretávame na každom kroku, ale v iných oblastiach. Napríklad aj Google ktorý kúpil, podporil rozšírenie i vývoj programu Sketchup a spravil z neho viac než používaný "prezentačný" software pre architektov (cez pluginy je možná rozšíriteľnosť rendrov a funkcií nielen pre modelovanie). Všeobecne software a hardware pre 3d grafiku tlačia dopredu počítačové hry a filmové štúdia so špeciálnymi efektami. Prezentovať samotné projekty je do takej miery potrebné, ako každý projekt potrebuje v zavislosti na: čas, rozpočet, kvalitu zobrazenia, dostupné technológie, náročnosť klienta, zaujať niečím novým...

 

Pár ukážok kde môžu smerovať prezentácie:

 

Cez AR (augmented reality) - spojenie reality s virtuálnym svetom (je možné vytvoriť napríklad už teraz cez Sketchup a plugin, no systémov je veľa, na niečom podobnom pracuje aj  Autodesk vo svojom Labe) :

Tento spôsob bol použitý napríklad aj pri webreklame od Tatrabanky minulého roku.

 

alebo:

prípadne AR v mobilných zariadeniach (je možné zobraziť akýkoľvek model, a s nastupujúcimi mobilnými zariadeniami s viacjadrovými procesormi a výkonnejšími grafickými jednotkami budú modely zložitejšie a kvalita zobrazenia väčšia):

technológia použitá pri "skúšaní" nábytku z webstránky IKEA:

 

taktiež telefóny, dotykové displeje posúvajú prezentácie ďalej (Skanska používa dotykové tablety v spojení s BIM cadmy, čiže nielen v samotnej prezentácii ale počas celého procesu výstavby):

ukážka z jedného infosystému:

Multi-Touch 3D Infotainment [HD] from NMY on Vimeo.

 

Na čom sa pracuje v Allplane (jeden zo slovenských programátorov) (Allplan kúpil Graphisoft, a je možné že za pár rokov sa objaví  takéto spojenie zobrazenia 3d a videa aj v Archicade) - napojenie na GPS v telefónoch a tabletoch poháňaných androidom (napr.Samsung Galaxy, HTC Desire...)

 

 

a pre porovnanie jeden z prvých komerčných cadov vôbec (1960)

(obrázok je z http://jabberwockydesign.com/2009/09/the-original-cad-demo/)

 

 

Zobrazenia: 502

Komentár


ARCHITEKT
Komentár osoby Martin Procházka o Marec 3, 2011 na 10:04

alebo si rovno celý nábytok aj vytlačíš


ZCorp_ZPrinter650
Uploaded by batiweb. - Technology reviews and science news videos.

 

zatial iba v mini-merítku :) - (zastúpenie na slovensku: http://www.3dtlaciarne.sk/ )


DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing.Hruskó Krisztián,PhD. o Marec 2, 2011 na 19:18

...idem ďalej. Už ani tie steny nebudem potrebovať, stačí matrac, deka, teplý čaj a okolo seba premietnem trebárs Tadž mahal - SUSEDIA TROMFNITE MA!!!!

a zrazu homlesáci budú nóblesný (bude k tomu stačiť laserový premietač a podarený projekt)

 


STAVEBNÝ DOZOR
Komentár osoby Ladislav Mihálik o Marec 2, 2011 na 18:35
tak potom bude stačiť do toho holého bytu kúpiť zopár matracov a ten laserový premietač a návštevy budú blednúť od závisti, že zase máme nový top nábytok :-))

ARCHITEKT
Komentár osoby Martin Procházka o Marec 1, 2011 na 11:47
dik, áno ten sketchup je free alebo v PRO verzii (v Pro je niekolko hodin plne funkcna verzia), ale ak chces vyskusat tak na tu Ikeu nemusis nic instalovat, to ide cez prehliadac, staci webkamera, nainstalovany flash a vystrihnuty ten cierno-biely obrazok - bude niekde na ich webe (Marker) ktory predlozis pred kameru. A taktiez pri sketchupe by si musel nejaky 3d model stahovat. Na Ikea stranke ti rovno ukazuje 3d modely z ich webshopu a hned mozes aj kupovat, a predtym si mozes precitat aj toto: planovane opotrebovanie :)

INVESTOR
Komentár osoby Marian Vlasaty o Február 28, 2011 na 21:33
Pekny info clanocek. Ten google Sketchup je for free?..idem kuknut...

ARCHITEKT
Komentár osoby Martin Procházka o Február 27, 2011 na 20:27
určite aj to raz príde :)

DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing.Hruskó Krisztián,PhD. o Február 27, 2011 na 17:02
Kvalitou to ešte nie je ako Avatar, ale vyzerajú tie prezentácie veľmi zaujímavo a presvedčivo. Už čakám keď do holého bytu zoberiem laserový premietač a v priestore naprezentujem klientovi jeho perspektívny interiér.

© 2023  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby