Kým ešte pred pár rokmi boli inteligentné domácnosti doménou úzkej skupiny technologických nadšencov, dnes už prenikajú do širších sfér spoločnosti. Trend vzájomného prepájania domácich pomocníkov prostredníctvom internetu nesporne naberá na dôležitosti. Technológie dnes umožňujú ovládať celú domácnosť prostredníctvom smartfónu a jedinej aplikácie. Kontrolu nad svojím domovom tak môžete mať doslova pod palcom a to odkiaľkoľvek, kde je mobilné internetové pripojenie.

Internet vecí

Už dnes je jasné, že budúcnosť bude patriť zariadeniam vzájomne prepojeným cez internet. Hovorí sa o tzv. „internete vecí“, teda stave, keď na internet nebudú pripojené len počítače, tablety či smartfóny, ale aj mnoho ďalších spotrebičov a zariadení každodennej spotreby. A to aj tie, u ktorých by ste to nečakali – napríklad zrkadlá, kde si môžete pri čistení zubov prečítať ranné správy. Pripojené žiarovky zase pomôžu efektívnejšie nakladať s energiou. Navyše, ak ste si na dovolenke uvedomili, že ste zabudli doma zhasnúť svetlo, či vypnúť kúrenie alebo trebárs zatvoriť okno, môžete tak urobiť priamo zo svojho smartfónu. Potrebujete len internetové pripojenie a trochu času.

Podľa predpovede spoločnosti Changhong, už čoskoro nebudeme musieť premýšľať na tým, čo nám chýba v chladničke, pretože smart technológie to urobia za nás: „Pozrú“ sa do vašej chladničky a vy tak môžete po práci zamieriť rovno do obchodu s nákupným zoznamom vo svojom smartfóne. A ak nestíhate, softvér v chladničke jednoducho objedná čo treba cez internet. Samozrejme, keďže chladnička má prístup k vášmu kalendáru, bude vedieť, kedy a kde budete môcť zásielku prebrať,“ upozorňujú experti jedného z najväčších svetových výrobcov domácej elektroniky a spotrebičov.

 

Koniec zabudnutým kľúčom

Ak máte inteligentnú domácnosť, odpadne vám množstvo každodenných starostí. Po odchode z domova už nemusíte mať nepríjemný pocit, že ste na niečo zabudli, či ste náhodou nenechali odomknuté dvere, otvorené okná, pustený sporák alebo či sa vaše deti dostanú domov, keď si zabudnú kľúče.

 

Výpočet možností, aké prinesie pripojenie vecí na internet môže byť nekonečné. V prvom rade však umožní ľuďom efektívnejšie narábať zo svojim časom a prinesie viac pohodlia do domácností. S modernými technológiami v domácnosti ide ruka v ruke aj šetrenie – tak voči k svojej peňaženke, ako aj voči životnému prostrediu. Návratnosť takejto investície je pomerne rýchla – výrobcovia deklarujú až 30-percentné úspory napríklad pri kúrení.  Pri dnešných cenách energií sa tak sa tak investícia vráti v priebehu niekoľkých rokov.

Ako by mohla vyzerať inteligentná domácnosť podľa popredného svetového výrobcu televízorov, spoločnosti Changhong, si môžete pozrieť na videu:  https://www.youtube.com/watch?v=CDAhEhmcOmE.

 

Už sú medzi nami

Inteligentné domáce spotrebiče vôbec nie sú hudbou budúcnosti. V centre pozornosti boli aj poslednom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v americkom Las Vegas, ktorý je najväčším podujatím svojho druhu na planéte. Objavili sa tu napríklad práčky či rúry na pečenie, ktoré reagujú na hlasové aj textové podnety, kuchynské spotrebiče pripojené na internet či zámka vo dverách, ktorú je možné ovládať cez Wi-Fi alebo Bluetooth. Sú to zariadenia jednoduché na ovládanie a môžu byť integrované do väčšieho systému a ovládané napríklad jedinou mobilnou aplikáciou.  

Zábava hrá prím

Pozornosť trhu sa čoraz viac sústreďuje na aj domácu zábavu a jej prepojenie. Typickým príkladom sú smart technológie, ktoré poznáme dnes z televízorov, hracích konzol či mobilných zariadení, tabletov a podobne. „Trendom výrobcov je v súčasnej dobe navigácia elektronických zariadení pomocou hlasov či gest, schopnosť smart televízorov rozpoznať používateľov podľa tváre alebo interaktívne funkcie športových hier ovládaných pohybmi používateľa. Zo statického diváka – konzumenta sa tak stáva divák s aktívnou účasťou na programe,“ pripomína Jiří Mrkvička zo spoločnosti Changhong.

 

Prepojenie inteligentných televízorov s mobilnými zariadeniami užívateľa ako sú mobilný telefón alebo tablet začína byť samozrejmosťou, rovnako ako vzájomné zdieľanie dát v týchto zariadeniach. Fotografie získané mobilným telefónom či video záznamy uložené na tablete je predsa len príjemnejšie sledovať na veľkej televíznej obrazovke, kde si môžete naplno vychutnať hĺbku farieb či obrazové detaily.

 

Kompatibilita sa zvyšuje

Aj keď sa podobné zariadenia objavujú už dlhšie ich väčšiemu rozšíreniu bráni aj nízka úroveň kompatibility medzi zariadeniami rôznych výrobcov. To znamená, že máte možnosť kúpiť si všetko zariadenie od jednej firmy alebo si zvyknúť na ovládanie spotrebičov viacerými ovládačmi. Tento problém si však uvedomujú aj samotní výrobcovia, aj preto pri vývoji svojich produktov stále viac začínajú pamätať na možnosti prepojenia a vzájomnej spolupráce zo zariadeniami konkurencie.

 

Obrázky: Changhong

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazenia: 285

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby