Bertrange, Luxembursko, 4. februára 2015 – Najnovšie technologické trendy v oblasti fasádneho skla a okien nachádzajú svoje miesto aj v českom a slovenskom stavebníctve. V posledných rokoch pribudlo niekoľko zaujímavých stavieb, ktoré vynikajú nielen v domácom, ale aj v zahraničnom meradle.
U nás môžeme sklo od Guardianu nájsť napríklad na projektoch Galérie Danubiana, nákupného centra Central, či Panorama City v Bratislave. Pre svoje jedinečné funkčné vlastnosti a elegantný vzhľad sú ale taktiež hojne využívané pri stavbe menších objektov ako napríklad Nemocnica Košice – Šaca, či nemocnica sv. Michala v Bratislave.Na Slovensku aj v Čechách nájdeme celý rad zaujímavých objektov, ktoré profitujú z aplikácie unikátneho skla od spoločnosti Guardian, ktoré vynikajú svojimi estetickými a funkčnými vlastnosťami a prispievajú k vyššiemu komfortu v interiéri a nižším energetickým nákladom.
Veľmi číre sklo Guardian Float Extra Clear v kombinácii s farebnou grafikou, bolo aplikované v prípade obchodného centra Galéria Šantovka v Olomouci. Na stavbu výskumného laserového centra Eli v Dolných Břežanoch neďaleko Prahy bolo použité moderné protislnečné sklo Guardian SunGuard Super Neutral 70/37. Rovnaké sklo nájdeme aj u pražskej kancelárskej budovy Krystal. Práve vďaka voľbe stavebných materiálov a zasklenia sa podarilo tieto dve, z hľadiska vzhľadu netradičné budovy, citlivo začleniť do okolitej zástavby. Protislnečné sklá od Guardianu nájdeme taktiež na fasádach kancelárskeho projektu Aviatica v Prahe.
„Hlavnou výhodou skiel použitých v prípade uvedených projektov je ochrana proti tepelnému slnečnému žiareniu,“ hovorí Michal Hronský obchodný manažér zo spoločnosti Guardian. „Tieto sklá sa vyznačujú ideálnym pomerom medzi svetelným prestupom a celkovým množstvom tepla, ktoré je zasklením do budovy prepustené, tzv. solárnym faktorom,“ dodáva Hronský. Guardian udáva, že do interiéru sklo prepúšťa len 28 – 37 percent slnečného tepla, ale zároveň veľké množstvo svetla, pretože sklá majú minimálne zafarbenie. Presvetlenie interiérov denným svetlom je preto veľmi dobré a blíži sa štandardnému tepelne izolačnému zaskleniu.
Technológia výroby protislnečných skiel zaznamenala v posledných rokoch výrazný posun vpred. Guardian využíva pokročilú magnetrónovú rozprašovaciu techniku na aplikáciu vrstiev z rôznych materiálov, aplikovaných na povrch najčastejšie číreho skla. Umožňuje to omnoho vyššiu priepustnosť svetla s minimálnym farebným skreslením, pritom veľké množstvo tepla zo slnečného žiarenia zasklenie účinne odrazí a do objektu vôbec neprepustí.
„Bežný používateľ tento technologický pokrok ocení z hľadiska funkčného aj estetického. Zároveň dochádza k významnému zníženiu prevádzkových nákladov budovy týkajúcich sa osvetlenia a chladenia. Nové fasády menia charakter budov a lepšie ich zapracovávajú do architektonického priestoru. Celá zástavba získava vďaka sklu prirodzenejší vzhľad,“ zhrnul výhody technológií použitých u skiel spoločnosti Guardian Michal Hronský.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.