Jedného dňa mi zazvonil mobil a pani, ktorá sa ozvala, sa odvolala na priateľku, ktorá jej dala kontakt na nás. Po zdvorilostných frázach prešla k jadru veci. O týždeň majú stavebné konanie, po ktorom dostanú stavebné povolenie na obnovu a prístavbu rodinného domu. Keďže projektová dokumentácia je kompletná, chcela by od nás interiér obývačky ... Takéto slová vo mne vzbudia vždy protichodné pocity :

ako architekt mám oveľa radšej, keď projekt od počiatočného štádia vzniká v našich rukách. Formujete si ho podľa požiadaviek investora ako sochár svoje dielo a výsledkom je vaše „dieťa“, ktoré milujete a s láskou odovzdáte „milujúcemu“ investorovi. Priateľstvá, ktoré vzniknú pri takomto procese sú celkom prirodzené, vytvoríte si vzťah s ľuďmi, s ktorými intenzívne prežijete obdobie zhruba jedného roka. Ak ste na rovnakej vlnovej dĺžke, je to paráda a navzájom obohacujúca skúsenosť.

– ako interiérista nahliadnem do cudzieho diela a snažím sa z neho vyťažiť čo najviac. Niekedy je projekt fajn a ide to ako po masle, inokedy je to výzva a snažíte sa zachrániť, čo sa dá. Výsledok je však o to potešujúcejší.

            Dohodli sme si stretnutie u nich a príbeh sa začal. „Sadli“ sme si od prvej chvíle. Domáci žili pár rokov v Belehrade, ja v Sarajeve. Rovnaký humor, rovnaká životná filozofia, rovnaký vkus. Po kávičke nám ukázali projekt s otázkou, ako sa nám páči. Čo povedať? Nepáčil sa. Mierne, „v rukavičkách“, sme im naznačili, že mohlo to byť aj lepšie. Tradičná socialistická kocočka, obrovská parcela, rozhľadení investori ... škoda nevyužitej šance projektanta.

           Starý stav ...

           Domácich sme zanechali na pochybách. Po pár dňoch dostali stavebné povolenie, doplatili projekt a vybavenie. Pri ďalšej kávičke nás s rozpakami poprosili, či by sme nenaskicovali „naše“ riešenie. Pre každý prípad sme si overili, či s pánom projektantom majú vyrovnané účty a pustili sme sa do práce.

           Prvé skice ...

           Prvé vizualizácie ...

 

           Opäť návšteva a po prvých minútach sme vedeli, že sme ich dostali – celá koncepcia obrátená hore nohami – dom otvorený do záhrady maximálne ako sa dá. Pôvodný návrh dolepenej dvojgaráže s obrovskou asfaltovou plochou sme nahradili hmotou predstavanou na úroveň ulice, čím vzniklo obytné átrium v úrovni novovytvoreného spoločenského priestoru (z bývalej garáže) v suteréne domu, zelená strecha garáže, vodný prvok. Predstavaná hmota vstupnej haly a šatníka opticky rozbila mohutnú hmotu domu, votknuté betónové schody ako chuťovka. Majitelia boli zaskočení, ako sa dá z nepôvabného domu urobiť útulné rodinné hniezdočko. Interiér obývačky nakoniec ostal len ako čerešnička na tortičke – ten sa aj tak bude rokmi meniť, ale priestor, ktorý bol vytvorený je zážitkom sám osebe.

           A nie krutá realitka ...

   Autor : Ing.arch Kristína KristiánováIng. arch. Stanislav Mráz

  Ateliér architektúry s.r.o. Košice 040 01, Zoborská 23


Zobrazenia: 2235

Komentár


ARCHITEKT
Komentár osoby Kristína Kristiánová, ing.arch. o Jún 22, 2012 na 10:27

... tu sa toho nebojím, že dajú ruky preč, Stavomat je seriózna firma a robia už roky. Nakoľko sa venujú len fasádam, sú fakt odborníci. Investor má na tento postup záruku a relizovali takto už pár objektov, tak verím, že to bude ok.


PROJEKTANT
Komentár osoby Ing. Juraj Danko o Jún 22, 2012 na 9:12

Ahoj. Tento postup poznám. Najlepšie použiť skrutkovacie kotvy STR U a ako si napísala tak 2x sieťka. Ale pokiaľ viem je tam váhový limit obkladu zhruba do 30 kg ak si dobre pamätám a čo sa výšky obkladania týka, tiež to nie je veľmi ružové. Čím vyššie chceš obkladad tým by mal byť obklad ľahší (sanie vetra). A ktomu ak to náhodou padne tak všetci od toho dajú ruky preč, lebo to nie je oficiálny postup, nie je cetrifikovaný. Tiež sme s kolegom niečo podobné riešili ale investor nakoniec kvôli cene ostal pri omietke.


ARCHITEKT
Komentár osoby Kristína Kristiánová, ing.arch. o Jún 22, 2012 na 8:37

Ahoj, je tam zateplenie 10cm polystyrén, dá sa to obkladať, ale musia sa použiť kotvy s oceľovým tŕňom a 2krát kotviť a 2krát sieťka s lepidlom. Robili sme to so systémom BASF, máme s nimi len dobré skúsenosti, aspoň chalani v Košiciach, ktorí sa tomu venujú sú fakt špica.


PROJEKTANT
Komentár osoby Ing. Juraj Danko o Jún 20, 2012 na 16:12

Ahoj. V prvom rade chcem pochváliť navrhnutú rekonštrukciu. Pekne. Ale mám jednu otázku. Tá vstupná predsadená časť domu, čo je obložená kamenným obkladom bola zateplená ? Ak áno zaujímal by ma postup realizovania zateplenia na ktorý sa potom lepil ten obklad.


REMESELNÍK
Komentár osoby Vladimír Bunčák - Inštalatér o Február 3, 2012 na 13:28

Architekti asi nie sú zbytočný ! :) super premena

 


ARCHITEKT
Komentár osoby Kristína Kristiánová, ing.arch. o Január 30, 2012 na 8:35

... tá ostala na ďalšiu etapu, ale asi z finančného hľadiska z toho zíde ... uvidíme


ARCHITEKT
Komentár osoby Martin Procházka o Január 29, 2012 na 12:47

domáci museli mať radosť po nasťahovaní, vyzerá to na skvelé bývanie... aj vodná stena sa realizovala so zasklenou ochodzou ?


ARCHITEKT
Komentár osoby Ing.arch.Magdaléna Mizeráková o Január 28, 2012 na 15:23

Súhlasím, pekné riešenie.


ARCHITEKT
Komentár osoby Kristína Kristiánová, ing.arch. o Január 28, 2012 na 12:07

Ďakujeme, bude aj pokračovanie - časť interiéru už je zrealizovaná, ale majitelia sú do leta v zahraničí, tak verím, že cez prazdniny to dokončíme, spolu aj so záhradou ...


PROJEKTANT
Komentár osoby Peter Mišenčík o Január 28, 2012 na 11:47

Veľmi vydarený návrh, taktiež ako pán Krisztián neverím, že vidím tú istú stavbu, len tak ďalej. 

Bude aj pokračovanie ako to dopadlo s tým interiérom ?

© 2023  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby