Bratislava, 30. marca – Sklo ako stavebný materiál pozitívne vplýva na učenie, uzdravovanie, produktivitu a pohodlie. Vyplýva to zo spoločnej štúdie spoločnosti Guardian Industries a Michiganskej univerzity. Výskum zaznamenal výrazný vplyv denného svetla a výhľadu na pracovníkov, študentov, spotrebiteľov aj pacientov.
Štúdia je výsledkom podrobného výskumu pracovných, fyzických, psychologických, ekonomických a sociálnych výhod, ktoré súvisia s denným svetlom a vonkajším výhľadom, ako aj ostatnými benefitmi, ktoré nesúvisia s energetickými výhodami zasklenia.
„Dôležitým cieľom pre moderné budovy nie je len schopnosť šetriť energiou a chrániť naše prírodné zdroje, ale aj schopnosť dizajnovať a budovať zdravé a produktívne prostredie,“ hovorí Chris Dolan zo spoločnosti Guardian Industries. „Takéto rozsiahle analýzy povzbudzujú ľudí pôsobiacich v sklárskom odvetví, v architektonickej a dizajnérskej komunite, ako aj majiteľov a správcov budov v tom, aby sme diskutovali o prínosoch skla ako stavebného materiálu.“
Štúdia svoje tvrdenia podporuje dôkazmi o zlepšenom učení a výsledkami testov, kratšími nemocničnými pobytmi a zvýšeného komfortu pacienta, nižšej miere absencií a množstva ďalších pozitívnych dopadov skla na pracovníkov, pacientov, študentov či spotrebiteľov.
Štúdia z Oxfordu
S podobnou štúdiou prednedávnom prišla aj Oxfordská univerzita. Svojím výskumom potvrdila pozitívne účinky svetla na pacientov, zároveň preukázala aj pozitívny vplyv svetla pri liečebe a prevencii obezity a srdcových chorôb. Rovnako ako vedci v Michigane, aj na Oxfordskej univerzite potvrdili súvislosť medzi prirodzeným svetlom a efektivitou učenia. Žiaci v presvetlených triedach a študovniach, sa dokázali lepšie sústrediť a vykázali lepšie študijné výsledky.
Úplne to isté platí aj na pracoviskách a v domácnostiach. Väčšina ľudí, ktorí sa výskumu zúčastnili tvrdila, že sa im za denného svetla pracuje lepšie. To sa odrazilo na ich lepších pracovných výsledkoch. Dokonca obchody s dostatkom prirodzeného denného svetla priťahovali viac zákazníkov, čo sa zase prejavilo na vyšších tržbách.
Ideálne sklo znamená dostatok svetla
Okrem konštrukčných úprav, množstvo svetla v miestnosti výrazne ovplyvňuje aj technológia zasklenia budovy. Podľa odborníkov zo spoločnosti Guardian musí ideálne okno spĺňať dva základné parametre: prvým je prepustiť do miestnosti maximum prirodzeného svetla bez obmedzenia alebo zmeny farebného spektra. Druhým je účinná regulácia prehrievania miestnosti či priestoru.
Práve na tieto vlastnosti sa zameriava výskum a vývoj sklárskej firmy Guardian, predovšetkým produktová rada SunGuard. Viac informácií a bližšie podrobnosti možte nájsť na internetových stránkách www.sunguardglass.com.
O spoločnosti Guardian
Guardian je globálny výrobca plochého skla, hotových výrobkov zo skla, izolácie zo sklených vlákien a ďalších stavebných materiálov pre komerčné a rezidenčné stavby. Vedenie spoločnosti sídli v Auburn Hills v americkom štáte Michigan. Súčasťou spoločnosti je aj SRG Global Inc., ktorá je jedným z najväčších globálnych dodávateľov vysoko kvalitných lakovaných a pochromovaných plastových dielov pre automobilový priemysel. Vďaka vlastnému výskumu v Science & Technology Center udáva Guardian inovačné trendy v technológii nanášania tenkých povlakov z ušľachtilých kovov na sklo magnetronovou metódou a v ďalších vyspelých technológiách. Guardian spolu s dcérskymi spoločnosti a pobočkami zamestnáva 18000 ľudí vo výrobných podnikoch v Severnej Amerike, Európe, Južnej Amerike, Ázii, Afrike a na Blízkom a Strednom východe. Viac informácií nájdete na www.guardian.com.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.