Bratislava, 26. februára – Slovensko je vďaka svojim klimatickým podmienkam obdarené horúcimi letami a studenými zimami. Ak staviate či rekonštruujete, je dôležité správnemu zaskleniu venovať náležitú pozornosť. V opačnom prípade reálne hrozí, že zaplatíte viac na energiách, pritom sa ešte budete boriť s nepohodlím.

Práve veľké rozdiely v priemerných teplotách medzi zimou a letom sú dôvodom, prečo v našich zemepisných šírkach musíme špeciálne dbať na výber zasklenia. Rozdiel v teplotných priemeroch najchladnejšieho a najhorúcejšieho mesiaca v roku dosahuje až 20 stupňov Celzia. V maximálnych či najnižších teplotách však dosahuje oveľa vyššie hodnoty.

Ak nie je vhodne zvolené zasklenie, rozdiely v teplotách spôsobia problémy a diskomfort počas veľkej časti roka. V zime to môže znamenať chladné miestnosti a úniky tepla, v lete zase ich prehrievanie a viac peňazí vynaložených na chladenie interiérov.

Dlhodobé merania[i] prekvapujúco ukazujú, že priemerné zimné teploty na Slovensku sa príliš nelíšia od tých v Škandinávii. Napríklad priemerná teplota najchladnejšieho mesiaca (január) v Nórsku je mínus 3,8 stupňa Celzia, pričom v rovnakom mesiaci je teplotný priemer na Slovensku dokonca o jednu desatinku nižší – mínus 3,9 stupňa.


Samozrejme priemerné hodnoty sa v rôznych oblastiach líšia – inú priemernú teplota nameriate na Orave a inú v Bratislave. Ak však porovnáme len mestá, aj tam vychádzajú prekvapivé výsledky. Napríklad Bratislava má v zime podobné priemerné teploty ako nórske mestá Stavanger a Bergen. Letná „priemerka“ sa však u Bratislavy pohybuje úplne niekde inde – na úrovni 20 stupňov Celzia. To je porovnateľné s mestami ako Sofia, Lyon, Paríž či Porto.

Takéto klimatické podmienky len podčiarkujú dôležitosť výberu správneho zasklenia na budovách. To, že táto otázka je v našich končinách nanajvýš aktuálna preukazujú aj spomínané merania. „V našich podmienkach sa ukazuje ako výhodné inštalovať okná s nízkym solárnym faktorom „g“. Platí to najmä v pre väčšie zasklené plochy, ako sú zimné záhrady či terasy a to najmä ak majú južnú alebo západnú orientáciu,“ radia odborníci spoločnosti Guardian, ktorá je jedným z popredných svetových výrobcov plaveného skla.


Z toho jasne vyplýva, že zasklenie v našich zemepisných šírkach musí spĺňať náročné kritériá, musí priniesť to najlepšie z obidvoch svetov. Guardian svojim zákazníkom odporúča používať typ SunGuard SN 70/37 v izolačných trojsklách, ktorý poskytne o takmer 20 % nižšie tepelné straty v zime ako štandardné izolačné trojsklá. V lete zase blokuje o 30 % viac slnečného žiarenia. Okrem toho SunGuard pomáha znižovať úroveň UV žiarenia v miestnostiach až o dve tretiny. Toto žiarenie môže byť veľmi nebezpečné pre ľudskú pokožku, ale aj pre nábytok a zariadenie v interiéri.

Najmä v letných mesiacoch, kedy sa do okien opiera viac slnečného žiarenia, majú miestnosti tendenciu prehrievať sa. To môže znamenať nielen nepohodu, ale aj nepriaznivý dopad na zdravie, v každom prípade však zvýšené náklady na klimatizovanie miestností. Chladenie je niekoľkonásobne drahšie ako ohrev vzduchu. V takomto prípade je vhodným riešením zasklenie s vysokou úrovňou solárnej ochrany a zároveň vysokou priepustnosťou svetla.


[i] Zdroj: Weatherbase.com

Zobrazenia: 213

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby