Pri rekonštrukciách chalúp alebo starších rodinných domov architekti radi využívajú viditeľné prvky drevených nosných konštrukcií. Pripomína, že dom už niečo prežil a najmä, že sa v ňom ešte veľa prežije. Popraskané drevo, nerovnaký farebný povrch, nerovnomerný tvar hranola, viditeľné záseky sekery tesaním trámu z guľatiny. To všetko Vám dokáže zdôrazniť vek nehnuteľnosti a zvýrazniť kvalitu remeselníka pri rekonštrukcii. Práve tieto detaily narážajú na mnoho nástrah, ktoré celý zámer architekta môže pokaziť.

Zadanie je zrejmé, dodržať viditeľné trámy v interiéri v kombinácii so sadrokartónom v podhľade. Tu vzniká zopár detailov, kde je potrebné rozhodnúť sa akým spôsobom ošetria. Najjednoduchším a najrýchlejším je sadrokartón ukotviť medzi trámy a napojenie trámu a sadrokartónu zatmeliť akrylovým silikónom. Čo sa na prvý pohľad zdá najjednoduchšie nemusí byť najlepšie a to najmä z pohľadu životnosti a vzniku nežiadúcich prasklín v budúcnosti.

Veľmi dôležité je zachovať viditeľnú, čo najväčšiu časť trámu. Pri použití podkladného roštu z CD profilov uberiete zo svetlej výšky trámu až 6 cm. Aby sme dokázali zachovali túto svetlú výšku, odporúčame použiť HUT profil 15 mm, ten je užší ako CD a môže prispieť k vytvoreniu požadovaného efektu.

Pri samotnom ukončení sadrokartónu pri trámoch odporúčam použiť ukončovací profil s malou tieňovou špáry šírky minimálne 6 mm. Trámy nie sú ideálne rovné, keďže boli tesané ručne a zhobľovanie do úplnej roviny by bol nezmysel. To by tam mohli byť nové trámy s ideálnymi rozmermi. Tieňová špára veľmi efektne zakryje tieto nerovnosti vytvorí peknú líniu práve v týchto spojoch. Pri stierkovaní profilu sa do špáry vloží krycia páska, aby sa nezašpinil trám pri stierkovaní a následnom maľovaní.

Pohľad na podhľad medzi trámami s osadenými ukončovacími profilmi pred stierkovaním

Výsledný efekt – ešte pred prestierkovaním plochy sadrokartónu

Detail ukončovacieho profilu a trámu pri obvodovej stene

Pohľad na trám s viditeľnou tieňovou špárou v spoji so sadrokartónom

Viditeľné trámy v interiéri odkazujú na vek nehnuteľnosti a dnes už nepoužívané zručnosti pri tesaní trámov z guľatiny. Dôsledne porozmýšľajte nad každým detailom a porozprávajte sa o tom aj s vašim remeselníkom. Požadovaný efekt sa potom dosiahne veľmi ľahko.

Ďalšie informácie sú na www.marcus.sk alebo na tel.: +421 907 565 301

Zobrazenia: 6

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2019  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby