Európa má svoj prvý systém 100 % recyklovaných okenných a dverových profilov. Nielen jadro profilu je z recyklátu, ako je to u iných výrobcov, ale recyklovaný je skutočne celý profil. Pilotný projekt prebieha v Holandsku - prvé budovy s oknami Phoenix tu už stoja. Objednať si ich ale môžu zákazníci aj u nás.
PVC sa vyrába z ropy, ide teda o neobnoviteľný zdroj. To samo o sebe nabáda k jeho recyklácii. Argumentov je však oveľa viac:
Čo konkrétne rad Phoenix ponúka?
Nový profilový systém pre okná a dvere sa vyrába v Belgicku a nesie príznačný názov – Phoenix. V rámci tohto radu sa konečne podarilo uzavrieť výrobnú slučku u PVC okien. Metafora fénixa vstávajúceho z popola sa odráža v celom procese – staré okná, ktoré dosiahli koniec svojho životného cyklu sa rozdrvia a extrúziou (lisovaním pri vysokých teplotách) sa menia na nové produkty.
V rade Phoenix sú k dispozícii dve stavebné hĺbky rámov – 76 a 115 mm, ktoré sú vystužené nie oceľou, ako je to bežné, ale tepelnou výstuhou Forthex. Tieto rámy je možné kombinovať s rovným krídlom Infinity, ktoré zaujme predovšetkým priamymi líniami, jednoduchosťou a moderným štíhlym vzhľadom.
Okenné profily Phoenix sú k dispozícii v bielej vonkajšej farbe plastu a môžu byť potiahnuté jednostrannou alebo obojstrannou fóliou. Farebnosť povrchových fólií je rovnaká ako u profilového systému Elegant, teda 50 fólií v štyroch rôznych štýloch:
Inšpirácia z Beneluxu
V Holandsku, kde si vláda stanovali ambiciózne ciele pre cirkulárne hospodárstvo a spracovanie surovín, už existujú prvé projekty, ktoré profily Phoenix využívajú: nová budova školy Aloysius Stichting v Eindhovene alebo renovácia administratívnej budovy Ploeg kozijnen.
„Záujem o náš produkt tak krátko po jeho predstavení nás utvrdzuje v tom, že ideme správnou cestou. Rad Phoenix optimálne využíva spätný odber starých PVC okien a opakované využitie surovín. Ukazuje cestu, ako na cirkulárne hospodárstvo v našom sektore. Dúfame, že politiku holandských úradov budú čoskoro nasledovať i ďalšie európske krajiny,“ uviedol Radek Pergler zo spoločnosti Deceuninck.
Deceuninck ako certifikovaný výrobca recyklovaných plastov
EuCertPlast je certifikačný program pre spoločnosti recyklujúce postspotrebiteľské plasty. Program pokrýva celú Európu. Deceuninck bol jedným z prvých recyklátorov PVC, ktorý tento certifikát získal.
Spoločnosť Deceuninck je tiež držiteľom značky VinylPlus, prvého certifikátu kvality pre udržateľné plastové stavebné profily. Ten potvrdzuje, že spoločnosť aplikuje princípy udržateľnosti naprieč výrobnými procesmi – od zodpovedného nákupu až po dôkladnú recykláciu, energetickú účinnosť a využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Foto: Deceuninck
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.