V súčasnosti je väčšina detí doslova pripútaných k obrazovkám – či už od tabletov, telefónov alebo TV. Chuť hrať sa vonku a prežívať bláznivé dobrodružstvá sa z detstva takmer vytratili. Možno sa už dlhšiu dobu pohrávate s myšlienkou postaviť pre svoje ratolesti domček na strome. Či už máte jasnú predstavu alebo desiatky kreatívnych nápadov, odborník z Hornbachu radí, načo myslieť pri výstavbe domčeka na strome.

Zábava v záhrade nie je len pre najmenších

Čarovné lesy plné víl, tajné úkryty pred nebezpečnými banditmi, či nedobytná pevnosť. Určite si aj vy pamätáte na mnohé dobrodružstvá, ktoré sa občas skončili menším škrabancom. Spomienky z detstva, ktoré by určite nikto za nič nevymenil. „Všetci dobre vieme, že pobyt vonku je dobrý nielen pre naše fyzické zdravie, ale aj to duševné. Je to tiež príležitosť ako sa opäť spojiť s prírodou. Moderné technológie našim ratolestiam skutočné detstvo ale doslova kradnú. Deti sa prostredníctvom zábavných aktivít v prírode môžu toho veľa naučiť a prebudiť vlastnú kreativitu. Ak máte záhradu a dostatočne hrubé stromy, nie je nič lepšie, ako postaviť domček na strome. Aj keď je výstavba často smelým projektom, každý šikovnejší majster to s pomocou svojich detí zvládne ľavou zadnou,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Vyberte vhodné stromy

Prvým krokom k výstavbe domčeka je výber správnych stromov. Možno už máte jasnú predstavu, alebo vás inšpiroval váš sused. Pravdou ale je, že veľkosť stromu ovplyvní aj veľkosť a štýl domčeku. Hlavnou zásadou pri akomkoľvek projekte by mala byť bezpečnosť. Precízne plánovanie a stabilná konštrukcia zaistí, že vaša rodina a hostia si budú môcť bezpečne užiť spoločné chvíle strávené vonku. „Vyberajte stromy s hrubým kmeňom a silnými vetvami. Ak je strom príliš mladý, môže byť slabý a v budúcnosti rásť mimo vašu kontrolu. Staré stromy môžu byť na druhej strane napadnuté škodcami, ktoré spôsobia, že kmeň je nestabilný a suchý,“ upozorňuje David Benda.

Ak už máte stromy vybraté, je čas dôkladne ich prezrieť. Skontrolujte prítomnosť škodcov, plesní, alebo iných problémov. Preštudujte si, ktorý škodcovia sú známymi nepriateľmi konkrétneho stromu, aby ste ich v nevyhnutnom prípade vedeli okamžite zničiť.

Nezabúdajte na pevný základ

Pre zaistenie dobrej stability musíte postaviť pevnú oporu. Možností je niekoľko, no najpevnejšie opory zabezpečíte priskrutkovaním opory k stromu alebo vybudovaním nosných stĺpov. „Priskrutkovanie opory priamo k stromu znamená pripevniť nosné trámy plošiny ku kmeňu stromu. Musíte byť ale opatrní, pretože voľbou nevhodných materiálov a zlou montážou môžete kmeň stromu príliš poškodiť a tým narušiť jeho stabilitu. Výhodnejšia je výstavba nosných stĺpov, ktoré sú zapustené do zeme v blízkosti stromu. Tento spôsob strom vôbec nepoškodí,“ vysvetľuje odborník z Hornbachu.

Ochrana pred počasím

Strecha domčeka na strome je rovnako dôležitá, ako strecha rodinného domu. Celú stavbu ochráni pred vyčíňaním počasia. Dostatočne veľká strecha zabezpečí dobrý odtok vody, takže steny a podlaha ostanú suché aj po búrkach. Plochá strecha na skrýše v korunách stromov nepatrí. Ideálne sú strechy so sklonom 30 až 45 °. Ak vám to strom neumožňuje, pokúste sa aspoň o sklon minimálne 5 °.

Ako stavebný materiál sa najčastejšie používa drevo. Nezabúdajte teda na pravidelné ochranné nátery drevených trámov. Správnou starostlivosťou zabezpečíte, že domček vydrží čo najdlhšie.

Zapojte do práce deti

Požiadajte deti, aby vám pomohli s návrhom domčeku. Určite sa pri plánovaní nielen spoločne zabavíte (kreatívnymi nápadmi vašich ratolestí), ale rodinu zároveň aj zblížite. Pri samotnej výstavbe vám môžu deti pomôcť s nosením niektorých materiálov, pribitím menších klincov, natieraním farby alebo výzdobou interiéru. „Takáto práca vaše deti určite nadchne. Dovoľte im tiež vyblázniť sa do sýtosti pri zariaďovaní. Pestré farby, reťaze solárnych svetiel, fotografie s ich najlepšími kamarátmi. To je len zopár príkladov, ako môžete domček na strome oživiť a vytvoriť skutočne útulné miesto,“ radí David Benda.

To najlepšie na koniec

Domček na strome môžete jednoducho doplniť o množstvo zábavných aktivít a vytvoriť tak jedinečné ihrisko, ktoré zabaví vaše ratolesti na celé hodiny. „Fantázii sa medze nekladú. Staršími pneumatikami môžete jednoducho vytvoriť hojdačky, s pomocou paliet zas vybudovať lezeckú stenu. Ak ste domček nepostavili príliš vysoko, môžete dokúpiť detskú šmykľavku, ktorou sa budú môcť deti spustiť priamo z domčeka. Možností je skutočne neúrekom,“ dodáva odborník.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 162

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2025  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby