Až 92 percent Slovákov triedi odpad. Vyplýva z nového prieskumu, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť HORNBACH. Podľa neho najviac separujeme najmä plast, papier a sklo. Respondenti, ktorí odpad netriedia, uviedli najčastejšie ako dôvod nedostatok smetných nádob na to určených.
„Cítime spoločenskú zodpovednosť za životné prostredie, preto sme si nechali spoločnosťou Median vypracovať prieskum o triedení odpadu. Ten bol realizovaný v Bratislavskom, Košickom a Prešovskom kraji. Tam sa totiž nachádzajú naše predajne a my sme chceli zistiť, ako môžeme spolu s našimi zákazníkmi prispieť k ochrane životného prostredia,“ vysvetľuje David Kolář, marketingový riaditeľ spoločnosti HORNBACH pre Slovenskú a Českú republiku. Prieskumu sa zúčastnilo 257 respondentov, vo veku od 18 rokov.
Farebné kontajnery sú určené pre komunálny odpad, plasty, kov, papier a sklo. Triedenie odpadu je dôležité, pretože tak neskončí na skládke. Putuje do spaľovne odpadu alebo do recyklačných spoločností, ktoré z neho dokážu vyrobiť suroviny, ktoré sa môžu opätovne použiť na výrobu nových produktov.
Najlepší výsledok v Bratislavskom kraji
Výsledky prieskumu sú potešujúce – podľa neho triedi odpad vyše 92 % opýtaných Slovákov. Z troch spomínaných krajov triedia odpad až 99 % respondentov v Bratislavskom kraji. V Prešovskom kraji je to 89 % a v Košickom 88 %. Rozdiely medzi vekovými kategóriami neboli markantné. Celkovo však možno povedať, že najviac si na triedení odpadu dávajú záležať respondenti vo veku od 40 do 60 (a viac) rokov.
*zdroj Median, prieskum realizovaný 08/2019 pre spoločnosť HORNBACH
Chýbajúce smetné nádoby
Z respondentov, ktorí odpad vôbec netriedia, odpovedalo až 60 % respondentov ako hlavný dôvod, že nemajú k dispozícii smetné nádoby na triedený odpad. „Našim zákazníkom ponúkame separovať odpad už u nás na predajni. Tovar si môžu rozbaliť už u nás na predajni a obal zahodiť do naňho určeného koša. Domov si tak neprinesú žiaden odpad,“ objasňuje David Kolář.
Najväčšie rozdiely medzi odpoveďami boli medzi mužmi a ženami. Kým obe pohlavia odpovedali najčastejšie, že nemajú k dispozícii smetné nádoby na triedený odpad, ako ďalšie možnosti uviedlo 16 % mužov ako dôvod nedostatok priestoru v byte a že separovať nechcú. Pre 19 % žien je dôvodom nedostatok času a pre 10 % lenivosť.
*zdroj Median, prieskum realizovaný 08/2019 pre spoločnosť HORNBACH
Väčšina opýtaných triedi odpad u seba doma
Z tých opýtaných, ktorí odpad separujú, viac ako 97 % opýtaných tak robí doma, odkiaľ ho následne triedia do špecializovaných smetných košov. Elektroodpad odnáša na zberné miesto v priemere každý druhý respondent a zberný dvor využíva tretina opýtaných.
„Na každej našej predajni sa nachádza zberné miesto, kde môže ktokoľvek bezplatne odovzdať menší aj väčší elektroodpad – od bateriek, cez žiarivky až po kosačku na trávu. A to bez nutnosti trvalého pobytu,“ dodáva Kolář. Zberné miesto je vždy otvorené počas prevádzkových hodín predajne. Pokiaľ spoja zákazníci separovanie odpadu s nákupom, ušetria hneď dvakrát – jednak čas strávený v aute a jednak množstvo prejazdeného paliva.
*zdroj Median, prieskum realizovaný 08/2019 pre spoločnosť HORNBACH
Aký odpad triedia Slováci najčastejšie?
Viac ako 90 % respondentov triedi plast, papier a sklo. Takmer 65 % opýtaných triedi batérie a tesne nad hranicu 50 % sa dostali kovy. Pod ňou ostal elektroodpad, oblečenie, nápojové kartóny a bioodpad.
*zdroj Median, prieskum realizovaný 08/2019 pre spoločnosť HORNBACH
Triedenie odpadu priamo v mieste nákupu
„Bol by pre Vás rozhodujúci benefit pri výbere predajne, ak by ste mohli využiť triedenie odpadu a recykláciu priamo na predajni?“ Na túto otázku odpovedalo kladne viac ako 80 % opýtaných. Okolo 12 % respondentov odpovedalo, že by pre nich takýto benefit nebol rozhodujúci a 7 % nevedelo odpovedať.
*zdroj Median, prieskum realizovaný 08/2019 pre spoločnosť HORNBACH
Zaujímavosti zo sveta recyklácie:
- Vedeli ste, že z troch zrecyklovaných plastových fliaš môžu vzniknúť dámske balerínky, z tridsiatich fliaš jedna flísová mikina?
- Vedeli ste, že recyklácia stoviek mobilných telefónov ušetrí toľko energie, koľko spotrebuje moderná úsporná chladnička viac než za 4,3 roka prevádzky?
- Vďaka recyklácii jedného notebooku sa zníži spotreba ropy o také množstvo, na aké prejde osobný automobil takmer 100 km alebo dôjde k úspore 392 litrov pitnej vody. Také množstvo vody spotrebuje umývačka riadu pri 30 cykloch.
- Každé jedno elektro zariadenie obsahuje rôzne druhy materiálov, ako napríklad plast, sklo alebo kovy, ktoré môžu byť použité na druhotné využitie. Napríklad zo zlata získaného z recyklácie elektrozariadení sa môžu opäť vyrobiť šperky.
Šesť príkladov, ako HORNBACH aktívne pristupuje k ochrane životného prostredia
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.