Projekt ChemMultimodal – „Promotion of Multimodal Transport in Chemical Logistics“, ktorého hlavným cieľom je presun cestnej prepravy výrobkov a surovín v chemickom priemysle na železničnú prepravu, s očakávaním pozitívnych environmentálnych a bezpečnostných dopadov, sa po troch rokoch práce blíži do finále.

Projekt je realizovaný z finančných prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg Central Europe a je do neho zapojených 7 regiónov a 14 partnerov z rôznych krajín Strednej Európy. Slovenskú republiku v projekte zastupuje Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR. Informovala o tom generálna sekretárka ZCHFP SR Silvia Surová.

 

            Ing. Jaroslav Čermák, koordinátor projektu za ZCHFP SR, k tomu povedal: ,,Projekt trval 36 mesiacov a za ten čas sa nám podarilo spraviť veľa pozitívneho. Za najväčší úspech považujeme presun prepráv chemických látok a výrobkov z ciest na multimodálnu prepravu na šiestich trasách do Británie, Španielska, Portugalska a Beneluxu, na ktorých sa ročne ušetrí 6 864 ton emisií CO2. Jedným z cieľov projektu je aj vytvorenie spoločnej nadnárodnej stratégie podpory multimodálnej prepravy. V projekte je spolu 14 partnerov zo 7 krajín Európy, čo v závere znamená jednu spoločnú stratégiu a 7 akčných plánov pre každú krajinu.“

 

Ďalej poukázal na to, že významnú časť podpory multimodality v rámci Európy tvoria aj nástroje tzv. Tool-boxu, ktoré spoločne vytvorili projektoví partneri a prostredníctvom nich motivujú jednotlivé spoločnosti z chemického sektora na presun prepráv z ciest na iné typy dopravy. Patria k nim konzultačné služby, ktoré v SR poskytuje ZCHFP SR, plánovanie trás, virtuálna platforma intermodálnych tratí a CO2 kalkulačka. Českí a slovenskí partneri spoločne vytvorili aj brožúru multimodálnej prepravy pre širokú odbornú verejnosť. Jej cieľom je spopularizovať multimodálnu prepravu medzi výrobnými spoločnosťami a zároveň poskytuje užitočné informácie pre pokročilých logistov a dopravcov.

 

Prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Ing. Roman Karlubík, MBA k budúcnosti multimodality na Slovensku povedal: ,,Na základe našej iniciatívy sa vo februári a marci tohto roka konali dve návštevy zástupcov ZCHFP SR na Ministerstve dopravy a výstavby Slovenskej republiky (MDV SR), ktorých predmetom boli diskusie o podpore a rozvoji kombinovanej a multimodálnej dopravy v Slovenskej republike. Výsledkom rokovaní bolo rozbehnutie aktivít zo strany MDV SR, ktoré na druhom stretnutí predložilo Schému štátnej pomoci na podporu rozvoja kombinovanej dopravy v SR. Na základe tejto schémy MDV SR plánuje vyčleniť finančné prostriedky zo zdrojov štátneho rozpočtu na projekty zamerané na prevádzkovanie liniek alebo prepráv v systéme kombinovanej dopravy a na úpravy a doplnky koľajísk a pozemných komunikácií, prístavných hrán v termináli intermodálnej prepravy ako aj zariadení potrebných na ich riadenie, čo zástupcovia chemických a logistických podnikov veľmi oceňujú.“

 

Poukázal aj na to, že jedným z princípov každého európskeho projektu je jeho udržateľnosť, ktorá bola i témou záverečnej porady partnerov v nemeckom Magdeburgu. V záujme pokračovania rozbehnutých aktivít preto bude presun prepráv z ciest na multimodalitu ťažiskom činnosti pracovnej komisie logistiky pri ZCHFP SR.  Tá bude spolupracovať s podnikmi ZCHFP SR a logistickými firmami a hľadať nové riešenia pre efektívnejšiu prepravu.

 

,,Keďže celoeurópsky vývoj v cestnej doprave je nepriaznivý pre nedostatok vodičov, vysokú hustotu premávky aj protekcionistické opatrenia v západnej Európe, ako je minimálna mzda či zákazy víkendového odpočinku v kabínach, stanú sa nové riešenia dopravy nevyhnutnosťou.

Na Slovensku budeme rozvíjať myšlienku terminálov vo veľkých podnikoch ako riešenie problémov vyplývajúcich z nedobudovanej diaľničnej siete či nedostatočnej kapacity cestnej dopravy. Pokračujeme v spracovaní stratégie riešenia podnikových terminálov s využitím skúseností zo štartu prekládok v spoločnosti Duslo a. s., až po organizáciu ucelených vlakov. Veľmi dobrú spoluprácu máme so Svazem chemického průmyslu ČR aj s predstaviteľmi českej logistiky. Spoločne hľadáme efektívne riešenia našich spoločných problémov a využívame ich skúsenosti. Projekt nám pomohol nadviazať kontakty so špičkami európskej logistiky, tvorcami európskej aj národných dopravných politík, prezentovať naše strategické vízie aj smerovanie k zelenej logistike,“ uzavrel R.Karlubík.

 

 

Zobrazenia: 142

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby