Biele steny v interiéri môžu po čase omrzieť. V prípade, že rozmýšľate nad zmenou a chcete svoj domov oživiť a dodať mu nový vzhľad, jednoduchým a zároveň efektívnym riešením je použitie tehlového obkladu. Vynikne v modernom industriálnom interiéri, ale hodí sa aj do vintage či vidieckeho štýlu.
„Tehlový obklad má široké možnosti použitia. Je vhodný na skrášlenie stien či kozuba v obývačke, skvelo vyzerá za policami s knihami či dokonca v kúpeľni alebo kuchyni. Dodať interiéru autentický vzhľad tehlového muriva môžete dosiahnuť s tehlovými obkladovými pásikmi Terca,“ hovorí Ing. Gabriel Szöllösi, produktový manažér spoločnosti Wienerberger.
Rozmanitosť obkladových pásikov
Tehlové obkladové pásiky sú z prírodného materiálu a sú vypaľované pri veľmi vysokých teplotách. Vyrábajú sa v širokej palete rôznych farieb a môžu sa lepiť do rôznych väzieb, spravidla s vynechaním škár alebo na dotyk, tzn. bez škár. Vďaka doplnkovým rohovým pásikom sa dá dosiahnuť efekt na nerozoznanie od tehlového muriva. „Výsledný vzhľad obloženého povrchu veľmi závisí aj od farby škárovacej malty a hrúbky škáry. Kombináciou tých istých pásikov so škárovacou maltou rôznych farieb dosiahnete úplne odlišné farebné odtiene obkladanej steny,“ dodáva G. Szöllösi.
Ako lepiť tehlové obkladové pásiky Terca
Pred aplikáciou tehlových obkladových pásikov treba najskôr zo steny demontovať kryty na vypínače a zásuvky a oblepiť páskou styčné plochy ostatných povrchov a podlahových líšt. Rubovú stranu tehlových pásikov pred lepením treba očistiť od prachu pomocou suchého štetca alebo kefky. Počas lepenia treba mať po ruke 3-4 krabice pásikov, z ktorých budete striedavo odoberať. Týmto spôsobom dosiahnete premiešanie pásikov tak, že nevzniknú neželané ostré rozhrania farieb alebo štruktúr.
1. Škrabaním jemne narušte pôvodnú omietku steny po celej ploche. Následne rovnomerne aplikujte hĺbkovú penetráciu (v žiadnom prípade nepoužívajte fasádnu penetráciu). Penetračný náter nechajte schnúť približne 1,5 hodiny.
2. Po vyschnutí penetračného náteru si na stene vyznačte pomocné čiary, ktoré vám zjednodušia ukladanie obkladových pásikov. Tieto čiary by mali korešpondovať s dôležitými líniami na stene, ako sú napríklad parapet okna alebo nadpražie okna či dverí. Rozmeraním jednotlivých radov pásikov s rešpektovaním týchto línií sa vyhnete zbytočnému rezaniu pásikov a nevydareným detailom.
3. Pokiaľ obkladáte dve steny, ktoré sa stretávajú na spoločnom rohu, alebo stenu s otvorom, začnite lepiť rohové pásiky na rohu alebo osteniach otvorov pozdĺž vyznačených pomocných čiar. Od rohov alebo ostení pokračujte lepením rovných pásikov. Lepidlo možno nanášať hrebeňovým hladidlom na podklad (stenu) alebo na rubovú stranu pásikov. Pri nanášaní lepidla na rubovú stranu pásikov (ako je to v tomto postupe) dbajte na to, aby lepidlo bolo všade v rovnakej hrúbke. Pásiky na stenu pritlačte a jemným pohybom zo strany na stranu dosiahnete ich rovnomerné uchytenie k podkladu. Na urovnanie pásikov použite gumové kladivo.
4. Tak ako pri murovaní, ani pri lepení pásikov sa nezaobídete bez dorezov, ktoré budete potrebovať v mieste rôznych detailov. Dorezy treba najprv presne zmerať a následne odrezať. Vhodným náradím na rezanie pásikov je malá uhlová brúska s vhodným rezným kotúčom.
5. Okrem lepenia pásikov na spôsob režného muriva s maltovými škárami je možné lepiť obkladové pásiky aj na dotyk, čiže bez škár (viď obrázok). Týmto spôsobom aj s rustikálnejšími obkladovými pásikmi môžete dosiahnuť moderný vzhľad. Veľkou prednosťou takéhoto spôsobu lepenia je ušetrenie času a materiálu na škárovanie.
6. Na zavesenie obrazov, fotiek či iných predmetov je vhodné využiť väčšie medzery v škárach medzi tehlovými pásikmi. Pri vŕtaní dier alebo pri zatĺkaní klincov v miestach, kde sa pásiky tesne dotýkajú, môže dôjsť k ich odlúpnutiu. Takéto riziko nehrozí pri obklade s klasickými maltovými škárami. Pri vŕtaní dier pre hmoždinky odporúčame preto vŕtať radšej v strede pásikov.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.