V závislosti od činnosti, ktorú v miestnosti vykonávame sa mení aj potreba osvetlenia. Základom by malo byť presvetlenie interiéru prirodzeným denným svetlom. Bez umelého zdroja sa však dnes nezaobíde žiadna domácnosť. Odborník z Hornbachu radí, ako zabezpečiť vhodné interiérové svetlo čo najjednoduchšie.

Denné svetlo je pre človeka nenahraditeľné. V lete ho máme k dispozícii dostatok, avšak v zime si bez umelého osvetlenia v našich domovoch veľmi neporadíme. Často je však podceňovanou súčasťou našich domovov. Osvetlenie má nielen obrovský vplyv na funkčnosť miestností, ale má zásadný vplyv aj na náladu, emócie a pohodu. Vďaka SMART osvetleniu budete mať správne svetlo v každej miestnosti.  

Lux, lúmen a kelvin – ako sa v nich vyznať?

Kedysi sa žiarovky kupovali na základe jedného podstatného údaju, a to „watáže“, čiže spotreby energie. S príchodom moderných luminiscenčných diód (LED) sa spotreba radikálne zredukovala, no žiarovky nabrali mnoho nových označení a skratiek, ktoré môžu byť viac než mätúce.

  • Kelvin (K) – je jednotkou teploty svetla. Udáva, do akej miery je svetlo sfarbené do modra alebo červena. Čím je číslo vyššie, tým je teplota svetla chladnejšia (modrá). Pri žiarovkách odlišujeme teplé, prirodzené a studené svetlo.

          Teplé svetlo: 1700-3500 K

          Prirodzené svetlo: 3500-5000 K

          Studené svetlo: 5000-7000 K

  • Lux (lx) – jednotka intenzity osvetlenia. Vyjadruje, koľko lúmenov svetelného toku dopadá na 1meter štvorcový. 1 lx = 1lm/m²

  • Lúmen (lm) – je jednotkou svetelného toku. Lúmeny udávajú, koľko svetla žiarovka vyžaruje. Čím je počet lúmenov vyšší, tým viac svetla v miestnosti získate.

Súčasným trendom sú predovšetkým Smart LED žiarovky, ktoré sú multifunkčné, jednoducho ovládateľné a integrovateľné. Vďaka nim vytvoríte v každej miestnosti správnu atmosféru, a zabezpečíte potrebné svetlo pre činnosť, ktorú vykonávate. Oproti tradičným LED žiarovkám ponúkajú Smart žiarovky aj mnohé výhody,“ vysvetľuje Zlatko Slebodník z oddelenia elektro v projektových marketoch Hornbach.

Výhody Smart osvetlenia

  • Pohodlné ovládanie a ovládanie na diaľku

Ovládanie svetiel na diaľku vám umožní naprogramovať ich zapnutie v čase, keď nie ste doma. Môžete napríklad zapnúť svetlá vo vstupnej hale len niekoľko minút pred návratom domov. Svetlá je možné ovládať cez mobilnú aplikáciu, alebo cez hlasového asistenta (Alexa, Google, Apple). Používanie moderných hlasových príkazov umožňuje nielen zapínať a vypínať svetlá samotným hlasom, ale aj nastavovať ich farby a jas.

  • Nastavenie plánov a prispôsobenie svetla

Na rozdiel od stmievateľných LED žiaroviek, ktoré si vyžadujú inštaláciu stmievacích ovládačov, nepotrebujú Smart žiarovky žiadne špeciálne príslušenstvo. Prostredníctvom aplikácie môžete rýchlo a jednoducho meniť jas, farbu a teplotu svetla a vytvoriť tak atmosféru, ktorá vyhovuje vašej nálade alebo situácii. Výhodou je aj možnosť vytvorenia časových plánov. „Ak používate určitý typ svetla často a v určitom čase, môže byť únavné ju zakaždým ručne zapínať alebo vypínať. Namiesto toho môžete túto úlohu jednoducho automatizovať nastavením rozvrhu v aplikácii inteligentnej žiarovky. Napríklad ráno sa môžu automaticky zapnúť tlmené svetlá, aby si vaše oči pomaly zvykali. Pred odchodom sa môžu zapnúť len svetlá pri dverách. Funkciu zapínania a vypínania svetla je možné zosynchronizovať aj s východom a západom slnka,“ vysvetľuje odborník.

  • Zvýšenie bezpečnosti

Inteligentné svetlá môžu zvýšiť tiež bezpečnosť vášho domova. Svetlá môžete vypínať a zapínať na diaľku bez ohľadu na to, ako ďaleko sa nachádzate. Existuje dokonca osvetlenie s vyhradeným režimom pre vzdialené/odcestované osoby. Takýto režim budú náhodne cyklicky vypínať a zapínať vaše svetlá, takže to bude vyzerať, že sa nachádzate doma.

  • Výber farieb

Jednou z najvýraznejších výhod Smart žiaroviek je možnosť meniť nielen teplotu osvetlenia, ale aj farbu. „Smart žiarovky ponúkajú mimoriadne široké spektrum farieb (16 miliónov). Zmena farebného osvetlenia v miestnosti pomôže navodiť vynikajúcu relaxačnú atmosféru, a môže pomôcť aj ľuďom trpiacim nespavosťou. Nastavenie teplého tónu a teplých farieb pred spánkom môže pomôcť vášmu telu lepšiu synchronizáciu s cirkadiánnym rytmom,“ vysvetľuje Zlatko Slebodník.

Ako vybrať Smart žiarovky

Ak len teraz vstupujete do sveta modernej automatizácie domácností, zrejme sa pred kúpou Smart žiaroviek budete pýtať, čo všetko k ich fungovaniu potrebujete. V prvom rade musíte vedieť, že existujú rôzne typy inteligentných svietidiel, ktoré súvisia najmä s typom pripojenia používaného na ich diaľkové ovládanie. V domácej automatizácii poznáme štyri komunikačné protokoly:

  • Wi-fi – v súčasnosti najrozšírenejší systém pripojenia používaný v domácnostiach a kanceláriách. Umožňuje pripojenie mnohých inteligentných zariadení, ktoré si vyžadujú prenos veľkého množstva dát, napr. Smart TV, žiarovky či bezpečnostné kamery.

  • Bluetooth – protokol používaný mnohými zariadeniami, ktoré sa v súčasnosti bežne používajú, napríklad smartfóny, laptopy alebo slúchadlá. Umožňuje prenos menšieho množstva dát na kratšiu vzdialenosť, a preto jeho využitie v Smart home technológiách je značne obmedzené.

  • Zigbee – protokol navrhnutý tak, aby uľahčoval automatizáciu inteligentných domácností. Tento komunikačný protokol využíva veľké množstvo Smart zariadení s nízkou náročnosťou na prenos dát, ako napríklad senzory pohybu, klimatizácia, termostaty, smart zámky na dvere, elektrické zásuvky či ovládanie žalúzií. Dosah riadiacej jednotky v interiéri je približne 100m.

Z-wave – medzinárodný systém vyvinutý špeciálne pre domácu automatizáciu, ktorý je veľmi podobný protokolu Zigbee. Výhodou Z-wave protokolu je, že neruší systémy Bluetooth a Wi-Fi, čo sa pri Zigbee môže občas stať.

Ako vybrať osvetlenie podľa miestnosti

Pri výbere svietidiel do každej miestnosti sa určite často pýtate, či je lepšie zvoliť teplé, studené alebo prirodzené svetlo. „Aj v tomto prípade je potrebné myslieť na zamýšľané využitie miestnosti. Do kuchyne sa hodia predovšetkým prirodzené biele a výkonné svetlá, pretože zvyšujú bezpečnosť pri práci. Na konzumáciu jedla ale postačí aj menej intenzívne svetlo. Obývačka je multifunkčná miestnosť, ktorá si zaslúži flexibilné osvetlenie, no vo všeobecnosti tu lepšie funguje teplejšie osvetlenie. Pozor dávajte predovšetkým v spálni Vyhýbajte sa studenému a intenzívnemu osvetlenie, a rovnako aj príliš výrazným farbám, ktoré môžu narušiť váš spánok,“ upozorňuje odborník z Hornbachu.  

ODPORÚČANÉ OSVETLENIE

Kuchyňa

Centrálne svietidlo                                           Doplnkové svietidlo

Teplota: 4000-5000 K                                      4000-5500 K

Intenzita: 500 lx na prípravu jedla, 300 lx na konzumáciu

Kúpeľňa

Teplota: 4000-6000 K

Intenzita: minimálne 200 lx

Obývacia izba

Centrálne osvetlenie                                        Doplnkové osvetlenie

Teplota: 2500-3500 K                                      cca 3000 K

Intenzita: 500 lx

Spálňa

Teplota: do 3000 K

Intenzita: 500 lx

Detská izba

Teplota: 3500-5500 K (2700 K nočný stolík)

Intenzita: 500 lx (na čítanie a písanie)

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 45

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby