Sprievodca typmi manželských a detských postelí: aké varianty existujú?

Spánok je veľmi dôležitý pre náš fyzický a duševný odpočinok. Na kvalitu spánku má priamy vplyv zvolená posteľ a matrac resp. komfort pri spánku. Zistite, aké typy postelí existujú, čím sa vyznačujú a ktorá možnosť je pre vás tá pravá.

Variant 1: vysoká americká posteľ

Vysoká americká posteľ je známa aj pod označením boxspring alebo kontinentálna posteľ. Význam týchto pojmov je prakticky rovnaký. Tento typ dizajnovej postele sa vyznačuje jedinečnou konštrukciou pozostávajúcou z pružinového základu a čela.

Konštrukcia postele je zvyčajne vyrobená z masívneho dreva. Čelo postele môže byť drevené alebo čalúnené a je to prvok, ktorý si zvyčajne všimnete na prvý pohľad. Pokiaľ ide o matrac, v tomto ohľade si môžete vybrať variant podľa svojich predstáv. Treba poznamenať, že tieto vysoké manželské postele disponujú systémom troch matracov. Prvým je pružinový základ, potom hlavný matrac a následne tenký vrchný matrac tzv. topper.

Cena kvalitných amerických postelí závisí od použitého materiálu, spracovania, veľkosti a kvality prevedenia. Rádovo sa pohybuje v tisíckach EUR. Prémiové postele boxspring však môžu stáť aj viac ako 4 tisíc EUR.

Veľkou výhodou amerických postelí je ich výška, vďaka ktorej sa do postele ľahšie líha a následne vstáva. To ocenia najmä seniori a ľudia s obmedzenou pohyblivosťou.

Správne zvolená posteľ a matrac podporujú komfortný spánok. Zdroj: Materasso.sk

Variant 2: čalúnená manželská posteľ

Čalúnená posteľ sa vyznačuje použitím rámu a čela potiahnutého čalúnnickou látkou. To je hlavný rozdiel v porovnaní s posteľami s masívnym rámom a čelom. Celá konštrukcia je teda potiahnutá mäkkými penami a následne čalúnnickými látkami. Vďaka absencii tvrdých povrchov a ostrých hrán sa podporuje pohodlie.

Na čalúnenie sa používajú špeciálne látky, ktoré sú odolné voči oderu, žmolkovaniu a vyblednutiu farieb. Niektoré varianty majú aj špeciálnu povrchovú úpravu pre jednoduchšiu údržbu.

Samozrejmosťou je, že v tomto prípade si môžete vybrať z veľkého množstva látok a farieb, aby posteľ dokonale zapadla do štýlu vášho interiéru. Čalúnené manželské postele môžu byť vybavené úložným priestorom. 

Variant 3: polohovacia posteľ

Ako už samotný názov napovedá, táto posteľ je vybavená špeciálnym polohovacím roštom. Ten umožňuje nastavenie sklonu v oblasti hlavy a nôh. Polohovanie sa potom môže vykonávať buď manuálne, alebo pomocou elektrického pohonu.

Nevýhodou manuálneho pohonu je potreba vynaložiť vlastnú fyzickú silu. Na druhej strane je to cenovo dostupnejšia možnosť. Elektrické polohovacie lôžko je pohodlnejšie, pretože si môžete nastaviť optimálny sklon jednoduchým stlačením tlačidla. Na druhej strane si za toto pohodlie priplatíte.

Polohovanie v oblasti hlavy je užitočné, ak si chcete napríklad pred spaním čítať alebo pozerať obľúbené filmy. Môže sa hodiť aj ľuďom, ktorí chrápu. Polohovanie nôh môže pomôcť aj ľuďom, ktorí majú problémy s krvným obehom, kŕčovými žilami, opuchnutými nohami alebo zlým pohybom lymfy.

Variant 4: king size postel

Pod pojmom king size posteľ sa neskrýva konkrétny typ postele ako takej, ale skôr posteľ s charakteristickými rozmermi. Veľkosť manželskej king size postele je 180 × 200 cm, zatiaľ čo veľkosť super king size postele je 200 × 200 cm. Vďaka tomu ponúka dostatok priestoru a je skvelou voľbou pre partnerov, ktorí si chcú užiť dostatok pohodlia. Zároveň môže byť veľmi dobrým riešením pre rodiny, ktoré uprednostňujú spoločné spanie s deťmi.

Ak zatúžite po king size posteli, môžete si vybrať z niekoľkých možností. Konkrétny dizajn, samozrejme, ovplyvní konečnú cenu. Môžete si zvoliť priemyselne vyrobenú king size posteľ alebo ručne vyrobený model, pri ktorom si môžete nakonfigurovať farbu čalúnenia, použitý materiál či dokonca farbu nožičiek.

Výhody king size postelí jednoznačne spočívajú vo vysokom komforte, ktorý poskytujú spiacim osobám. Sú ideálne do priestranných spální, kde sa stanú pomyselnou dominantou. Veľká a kvalitná posteľ sa postará o luxusný spánok.

King size postele ponúkajú dostatok priestoru. Zdroj: Materasso.sk

Variant 5: poschodová posteľ

Najčastejšou voľbou pre deti je poschodová posteľ. Detské poschodové postele (alebo tiež palandy) sa používajú v malých detských izbách, kde bojujete s priestorom. Poschodová posteľ sa skladá z dvoch lôžok, ktoré sú umiestnené nad sebou. Každé lôžko má štandardné rozmery 90 × 200 cm, takže v prípade potreby sa na ňom bez problémov vyspí aj dospelý človek. Horné lôžko má zvyčajne zvýšenú bočnicu, ktorá chráni dieťa pred pádom.

Najlacnejšie poschodové postele sa pohybujú v rozmedzí niekoľkých stovák EUR. Potom ešte musíte investovať do kvalitného matraca.

Poschodové postele sú najčastejšie vyrobené z kvalitného a odolného masívneho dreva. Môžete sa stretnúť aj s konštrukciami z laminovaných dosiek, ktoré sú cenovo dostupnejšou možnosťou.

Variant 6: manželská posteľ na mieru

Výhodou kvalitnej postele na mieru je jednoznačne možnosť personalizácie zo strany zákazníka. Môžete si sami vybrať preferovaný rozmer, materiál, konštrukciu postele a dizajn. Posteľ tak môžete maximálne prispôsobiť svojim potrebám a priestoru, ktorý máte k dispozícii.

Luxusné manželské postele na mieru sú skvelou voľbou pre atypické priestory. Sú vhodné aj pre vysokých ľudí, ktorí potrebujú predĺženú posteľ pre väčšie pohodlie. Na druhej strane však musíte počítať s vyššou cenou, ktorá je s týmto riešením prirodzene spojená. Ak ale nechcete robiť žiadne kompromisy, určite si prídete na svoje.

Ako vidíte, existuje mnoho typov postelí. Každý z nich je zameraný na špecifické potreby rôznych spáčov. Pri výbere postele preto zvážte svoje požiadavky a priestor, ktorý máte k dispozícii. Nezabúdajte, že posteľ je jedným z najdôležitejších kusov nábytku a že má priamy vplyv na to, ako sa budete cítiť po prebudení.

Zobrazenia: 5

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby