Starostlivosť o fasády - účinný prostriedok na predĺženie životnosti fasády

Starostlivosť o čistotu a hygienu vo vnútorných aj vonkajších priestoroch je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Nikto by nikdy nemal klásť otázku, či je úprava a udržiavanie čistoty v kanceláriách a obytných priestoroch opodstatnená. S absenciou pravidelného upratovania by sa naše pracovné prostredie rýchlo zmenilo na nepríjemné a nezdravé miesto na pobyt. Preto je dôležité nezanedbávať umývanie podláh a utieranie prachu z nábytku, ako aj venovať rovnakú pozornosť čisteniu exteriéru.

Časté faktory znečistenia fasády

Jednou z činností, na ktorú sa často zabúda, je čistenie fasády. Fasáda domu je vystavená nepriaznivým poveternostným podmienkam počas celého roka. Hoci by sa mala natierať približne každých desať rokov, je dôležité venovať jej aj pravidelnú údržbu a čistenie aj v sezónnych medziobdobiach.

Čistenie fasád sa líši podľa mnohých faktorov, pričom jeden z najvýznamnejších je sklon strechy. Čím menší je sklon, tým viac je fasáda vystavená nečistotám a poškodeniu. Domáce s minimálnym sklonom strechy sú často náchylnejšie na rast rias a machov, ktoré je potrebné pravidelne odstrániť, aby sa predišlo poškodeniu omietky a zvýšeným nákladom na opravu.

Okrem toho, domy v blízkosti miest a cestných komunikácií čelia väčšiemu znečisteniu z výfukových plynov, čo môže spôsobiť sivé zašpinenie fasády. Tento druh kontaminácie je častejší v blízkosti dopravných uzlov, ako sú železnice, diaľnice a prístavy.

Čo je potrebné vedieť o čistení fasád?

Pri čistení fasád je dôležité zvážiť typ materiálu, z ktorého je fasáda vyrobená. Syntetické materiály možno čistiť mokrými handričkami a čistiacimi prostriedkami, avšak pri omietnutých fasádach je potrebná opatrnosť, aby nedošlo k poškodeniu povrchu. Pri tehlových fasádach je dôležité venovať pozornosť aj možným škáram.

Cena čistenia fasády môže byť až o 70% lacnejšia ako náklady na novú omietku. Avšak konečná cena závisí od viacerých faktorov, ako je veľkosť plochy, stupeň znečistenia, použité vybavenie a čistiaci prostriedky. Preto je vhodné požiadať o prehliadku, počas ktorej sa stanoví presná cena a spôsob čistenia vašej fasády.

Čistenie fasády pomocou wapky

Majitelia domov sa často rozhodnú, že si sami poradia s čistením fasády, pričom často siahajú po čistení fasády wapkou. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o najlacnejší spôsob čistenia fasády, ale v skutočnosti by to mohlo byť veľmi nákladné. Príliš vysoký tlak vody z wapky alebo nedostatočná vzdialenosť od fasády počas čistenia môžu spôsobiť trvalé poškodenie fasády. Je dôležité mať na pamäti, že takýmto spôsobom sa fasáda čistí len povrchovo a neodstránia sa nečistoty hlbšie v pórach. To môže viesť k opakovanému rastu rias a plesní, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy a rýchlo sa môžu znovu objaviť na povrchu fasády. Preto je dôležité venovať pozornosť správnemu spôsobu čistenia fasády, aby sa predišlo nežiaducim následkom a zachovala sa jej dlhšia životnosť.

Ako to robíme my?

Zdravie je bezpochyby na prvom mieste. Riasy, plesne a iné mikroorganizmy, ktoré sa vyskytujú na zateplených fasádach, uvoľňujú spóry, ktoré sa môžu dostať do vnútorného prostredia počas vetrania a spôsobiť rôzne zdravotné problémy ako alergie, kožné reakcie alebo respiračné ochorenia.

Predĺženie životnosti fasády je ďalším dôležitým faktorom. Pravidelné a šetrné čistenie fasády každých 5-8 rokov môže predísť potrebe nákladnej opravy alebo premaľovania fasády. Mikroorganizmy, ktoré sa na nej hromadia, môžu spôsobiť štrukturálne poškodenie a postupné zhoršenie stavu fasády. Cena profesionálneho čistenia fasády sa často nevyrovná nákladom na maľovanie a má podobný účinok.

Estetický vzhľad je tiež dôležitým faktorom. Čistá a zdravá fasáda prispieva k celkovému dojmu domu a je základným kameňom jeho vzhľadu. Pred malovaním fasády je dôležité zabezpečiť kvalitný podklad. Dôkladné čistenie je nevyhnutné, aby sa odstránili nečistoty a riasy a zabezpečil sa primeraný povrch pre nanesenie nového náteru. Tento krok je často lacnejší ako samotné maľovanie, pretože nie je potrebné aplikovať ochranný nástrek.

Sme odborne preškolený tím zameraný na čistenie a ochranu fasádnych systémov a odstraňovanie graffiti. Naša firma je certifikovaná v tejto oblasti a používa značkové čistiacie a ochranné produkty od švédskej spoločnosti Trion Tensid AB. Pri čistení fasád sa nespoliehame len na vysoký tlak vody. Naše špeciálne nastavené trysky umožňujú jemné a efektívne oplachovanie nečistôt bez poškodenia fasády. Používame vysoko účinné čistiacie a ochranné produkty od renomovanej švédskej spoločnosti Trion Tensid AB, ktorá je známa svojimi štandardmi kvality a flexibilitou vo výrobe od roku 1983.

Zobrazenia: 13

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby