Prichádza ideálny čas na prerezávanie stromov, kríkov a rastlín. Ako ale naložiť s odpadom, ktorý nám po práci zostane? Odborník z Hornbachu poradí, ako správne strihať, drviť a predovšetkým kompostovať v kompostéri, ktorý si ľahko vyrobíte aj svojpomocne.

Stromy, kríky aj rastliny po správnom jarnom reze môžu priniesť veľa kvetov a plodov. Orezané zvyšky potom najlepšie poslúžia ako súčasť kompostovania. „Žiadna záhrada nie je tak malá na to, aby na nej nemohol stáť kompostér,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach, a dodáva: „Ten totiž dokáže pomôcť majiteľom záhradiek aj s finančnou úsporou. Nielenže môžu spracovať všetok biologický odpad, ktorý vyprodukujú, vďaka čomu neskončí v smetiaku a ušetrí sa na poplatkoch za jeho odvoz, navyše si rovno vyrobia materiál, ktorý záhrade dodá potrebnú výživu a je tým najlepším hnojivom, ktoré je úplne zadarmo.“ Ako teda na to?

Strihanie a drvenie drevín

Dreviny treba správne prerezať tak, že sa odstránia pri rastlinách príslušné postranné výhony. Týmto rezom sa mení tok energie rastliny. Stopy po reze by pritom mali byť čo najmenšie, nie príliš na očiach a veľmi hladké. Väčšie odrezky je vhodné ešte zmenšiť pomocou silnejších nožníc na konáre, ktoré majú veľkú páku. Vzniknuté menšie kúsky potom drvič lepšie spracuje.

Aj pred vysadením nového stromu by sa mal urobiť špeciálny rez. Práve u kríkov, vysokých kmeňov a polokmeňov je to mimoriadne dôležité pre ďalší rast stromu. „Ak rezy nebudete robiť, tak strom síce bude plodiť skôr, ale pri raste bude chradnúť a urýchlite jeho úhyn. Mali by ste vytiahnuť jeden hlavný výhonok a 3-5 bočných vetiev. To znamená, že na výhonkovej základni odstránite ďalšie silné bočné výhonky. Menšie vetvičky môžete nechať, pretože tie zaisťujú rovnováhu pri raste a sú zodpovedné za tvorbu plodov. Existujúce výhonky sa skrátia cca o 1/3, aby posledné očko výhonku ukazovalo smerom von,“ upresňuje David Benda.

TIP: Obojručné hliníkové teleskopické kovadlinkové nožnice na konáre for_q s prevodom a rovným výbrusom budú nevyhnutnou súčasťou záhradnej výbavy. Prevedenie čepele z uhlíkovej ocele zaistí presný rez o maximálnom zábere 38 mm. Pogumovaná rukoväť ponúka pohodlné a bezpečné zaobchádzanie. Na produkt sa vzťahuje záruka 10 rokov.

 

„Ak ste už rastliny, stromy a kríky dostatočne zbavili živelne rastúcich výhonkov, prichádza na rad drvenie. S vhodným drvičom to bude hračka. Nepokúšajte sa však vkladať materiál do drviča násilím. Mohli by ste ho tým poškodiť,“ radí David Benda.

TIP: Elektrický drvič konárov for_q FQ-ELH 2500 so zberným košom s objemom 53 litrov vďaka reznému valcu rozdrví drevený aj vláknitý záhradný odpad úplne spoľahlivo. Poradí si s vetvami až do priemeru 40 mm, odpadom po úprave kríkov a živých plotov a s rastlinným materiálom, ako sú listy, korene a ostatný záhradný odpad. Má tichý chod a výkon 2 500 wattov. Záruka na produkt je 10 rokov.

Ak je materiál po prvom nadrvení príliš hrubý, je možné proces ešte raz opakovať. Nemožno však počítať s tým, že drvič bez problémov zvládne príliš mokrý či silno znečistený materiál, životnosť nožov sa tým navyše veľmi skracuje.

Teraz bude potrebný vyhovujúci kompostér. Ktorý vybrať a ako správne kompostovať?

Základy kompostovania

V prvom rade je dôležité pre kompost vybrať správne miesto, teda také, na ktoré bude svietiť priame slnko, bude tam prúdiť vietor a dopadať dážď. Ďalšou podstatnou úlohou je správny výber samotného kompostéra. „Než sa pre nejaký rozhodnete, myslite na dážďovky. Ľahký prístup do kompostu im zaistí podložka z priepustného materiálu,“ upozorňuje David Benda z Hornbachu. Veľkosť kompostéru sa odvíja od množstva kompostu, ktorý sa bude vytvárať.

„Do kompostu možno s čistým svedomím dať trávu, lístie, zeminu, zvyšky ovocia a zeleniny, kvety, vetvičky, hobliny, kôru, čajové vrecúška, kávu, dobre rozložiteľný papier, popol z dreva či trus od sliepok alebo králikov,“ prezrádza David Benda , a dodáva: „Naopak do kompostu jednoznačne nepatria rastliny napadnuté škodcami, kôstky z ovocia, mäso, kosti, kamene, popol z uhlia, porcelán, plasty, chemikálie, lieky a výkaly od psov i mačiek.“

Pri kompostovaní si treba dať pozor na vlhkosť. Kompost by nemal byť príliš mokrý ani príliš suchý. „Nadbytok vody by viedol k hnitiu a nepríjemnému zápachu. Sucho naopak skomplikuje kompostovacie procesy. Ak sa vášmu kompostu dobre darí, môžete sa tešiť na prvú úrodu približne po deviatich týždňoch kompostovania. Počítajte s tým, že vám kompost poslúži iba pre mulčovanie. Potrebnú zrelosť kompost dosiahne asi až po 10 mesiacoch. Že je zmes pripravená pre hnojenie spoznáte tak, že získa tmavo hnedú farbu a príjemnú lesné vôňu,“ komentuje odborník David Benda z Hornbachu.

Vlastný kompostér

Pri jasnej predstave o veľkosti, farbe i napríklad samotnom spracovaní kompostéra je najjednoduchším variantom postaviť ho svojpomocne. „Pri budovaní vlastného kompostéra postačia projektové dosky spolu so stĺpikmi v potrebnej veľkosti a skrutky do dreva so zápustnou hlavou. K ruke nám bude priamočiara píla, aku skrutkovač, vŕtačka, skladací meter, ceruzka a vrták do dreva. Postup v iba dvoch krokoch je veľmi jednoduchý,“ radí David Benda. Kreatívnej tvorbe vo vonkajšej oblasti sa rozhodne medze nekladú.

  1. krok

Vždy dva stĺpiky položte súbežne v rozstupe cca 99 cm na rovnú podložku. Oba stĺpiky teraz hore a dole spojte jednou doskou pomocou skrutiek (na každej strane dosiek použite vždy dva kusy). Dbajte na to, aby boli dosky so stĺpikmi na konci zarovnané. Medzi oba tieto stĺpiky sa teraz rovnomerne rozloží sedem ďalších dosiek a priskrutkujú sa k stĺpikom (na každej strane dosky sa doprostred umiestni vždy jedna skrutka). Rovnako postupujte aj na druhej strane.

 

  1. krok

Teraz môžete spojiť dohromady obe bočné časti so zvyšnými doskami. Za týmto účelom sa vždy vyrovná osem kusov podľa horného okraja vo výške stredu už namontovaných dosiek na bočnej časti a priskrutkujú sa k stĺpikom (vonkajšie dosky sa vždy priskrutkujú dvojito).

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 46

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2021  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby