|Bratislava, 6. septembra 2023 | - Ak cítite, že vo vašom dome potrebujete viac priestoru, máte niekoľko možností. Sťahovať sa, pristaviť, či nadstaviť. Ak bývate v dome so šikmou strechou, do úvahy prichádza transformácia podkrovia. Jeho zobytnenie so sebou prináša zlepšenie životnej situácie, efektívne využitie priestoru, šetrenie energií a zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti.
Na Slovensku sa jestvujú desaťtisíce rodinných domov so šikmou strechou - novostavieb aj starších objektov. Pod ňou sa nachádza podkrovie – zútulnené, ale aj neobytné. Časť majiteľov rodinných domov so šikmou strechou sa zapojila do prieskumu agentúry Focus, ktorý sa zameral na využitie podkrovia na Slovensku. Prieskum priniesol rôzne zistenia.
Zapojilo sa doň 855 respondentov vo vekovej skupine 30+, pričom 27,4 % vzorky tvorili ľudia, ktorí žijú v domácnosti s podkrovím. Z prieskumu vyplynulo, že najviac ľudí, ktorí využívajú svoje podkrovie býva v Žilinskom kraji a najviac ľudí, ktorí podkrovie majú, ale ho nevyužívajú, býva v Banskobystrickom kraji.
Spoločnosť VELUX sa snaží prostredníctvom svojich dlhodobých aktivít ukázať verejnosti rôzne inšpirácie, ako možno pracovať s podkrovím a ako využiť jeho potenciál naplno. Niekoľko z nich možno nájsť aj na tomto linku.
Multifunkčný a variabilný priestor pod šikmou strechou
Pri odpovedi na otázku: Pri akých životných situáciách by ste mohli využívať podkrovie? vyplynulo, že ženy sa pozerajú nielen na praktické využitie podkrovia, ale vnímajú aj jeho spoločenský potenciál.
Podľa nich zvyšuje šancu, že k nim budú častejšie chodiť návštevy a že prinesie viac priestoru na využívanie domácnosti. Rovnako je pre ne podkrovie ideálnym miestom na trávenie voľného času.
Výhodou priestorov pod šikmou strechou je ich variabilita. Možno sem umiestniť súkromnú tichú zónu; alebo sa z nej môže stať čarovný priestor, určený pre návštevy. Priestor pod šikmou strechou sa môže prispôsobiť potrebám obyvateľov domu bez ohľadu na ich vek.
Podľa výsledkov prieskumu si respondenti myslia, že okrem úložného priestoru, môže podkrovie slúžiť napríklad ako izba pre hostí, priestor určený na trávenie voľného času, detská izba, ale aj ako domáca pracovňa, spálňa, herňa pre deti, či meditatívny priestor. Takmer tretina opýtaných si uvedomuje, že z obytného podkrovia sa môže stať plnohodnotný obytný priestor.
Stačí málo a nevýhody sa zmenia na výhody
Oproti plusom podkrovia stoja aj mínusy, z ktorých majú podľa prieskumu Slováci strach. Medzi ne patria problémy s vynášaním predmetov, či obmedzený prístup pre osoby so zníženou pohyblivosťou, ale ajj obavy s vysokými nákladmi na vykurovanie (40,9 %), nízkou úrovňou presvetlenia (29,1 %) a zlou ventiláciou (19,2 %). Tieto tri faktory však nemusia byť problémom pri správnej transformácii podkrovia.
Premena neobytného podkrovia na obytné
Pokiaľ rodina uvažuje o zväčšení obytného priestoru, práve transformácia existujúceho nevyužívaného podkrovia môže byť optimálnou možnosťou. V porovnaní s prístavbou, ktorá môže navyše ubrať cenné metre štvorcové z pozemku, ide o finančne efektívnejšie riešenie, ktoré môže v dlhodobom horizonte významne navýšiť cenu nehnuteľnosti. Podľa prieskumu si to myslí až 72,7 % opýtaných.
Ak sa obyvatelia domu rozhodnú o zobytnenie podkrovia, je potrebné zohľadniť kvalitu strechy a jej izolácie, doplniť možnosti presvetlenia a vetrania, a overiť statiku podkrovia. S týmito požiadavkami obyvateľom hravo pomôže šikovný projektant a architekt.
Treba myslieť aj na to, že v čase, kedy cena energií na vykurovanie neustále kolíše a stúpa, je vhodným riešením práve kvalitná izolácia strechy a vonkajšej obálky budovy, ako aj výber kvalitných strešných okien. Netreba však zabúdať, že kvalita produktu ide ruka v ruke s kvalitou montáže.
Renovácia podkrovia a jeho premena na obytnú časť domácnosti je investícia s dlhodobou návratnosťou nielen z finančného, ale aj zdravotného hľadiska a obyvateľom domu prináša aj väčší komfort.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.