Stále viac sa zaujímame o to, čo jeme. Prednosť dávame lokálnym potravinám bez chémie a umelých hnojív. Niet nad slnkom prevoňané jahody a čerstvé reďkovky, ešte špinavé od hliny. Môžeme si ale taký zážitok dopriať, aj keď nemáme vlastnú záhradu? Samozrejme, že áno. Poradíme vám, ako na to.

 

Urban gardening je nový trend, ktorý umožňuje pestovanie rastlín uprostred mesta. A nemusia to byť len kvety, ale pestovať môžete aj ovocie, zeleninu alebo bylinky. Urban gardening totiž zakladajú a spravujú sami obyvatelia. Je tu pre všetkých, ktorí túžia vypestovať svoje vlastné plodiny a chcú do betónových ulíc priniesť trochu života a sviežosti.

Balkón

Dopriať si vlastnoručne vypestovanú zeleninu, bylinky či ovocie si môžete dopriať, aj keď bývate v meste a nedisponujete záhradou. Najjednoduchšie je využiť na to vlastný balkón alebo terasu. „Pokiaľ máte menší balkón, nevešajte hlavu. Vyskúšajte vertikálne pestovanie. Vyberte si múr natočený k slnku a naňho upevnite kvetináče smerom do výšky. Využite závesné systémy alebo si záhon vyrobte z europaliet. Pri zariaďovaní nepodceňte správnu veľkosť kvetináča a sadeníc vhodných pre tento druh pestovania,“ odporúča David Benda, odborník z oddelenia záhrada projektového marketu Hornbach.   

 

Parapety

Nemáte balkón? Nezúfajte. Zeleninu a bylinky môžete pestovať aj na parapete. Obmedzený priestor si však žiada presnejšie plánovanie. Preto si najskôr premyslite, aké rastliny chcete zasadiť a koľko priestoru budú potrebovať. Na okná sa hodia samozavlažovacie kvetináče. Pre previsnuté druhy voľte závesné nádoby alebo tie, ktoré ľahko pripevníte na okenný parapet.

 

Vnútroblok

Bývate v dome s nevyužitým vnútroblokom? Dohodnite sa s ostatnými nájomníkmi a využite spoločný priestor na zahradníčenie. Jednoduchým spôsobom si z dosiek a paliet viete vyrobiť vlastné kvetináče. Vypestujete tak nielen viac zeleniny, ale aj nové priateľstvá.

 

Komunitné záhrady

Vždy ste túžili mať záhradu, ale osud vás zavial na panelákové sídlisko? Nevešajte hlavu. Trendom posledných rokov sú takzvané komunitné záhrady, ktoré vznikajú vo väčších mestách. Môžete si prenajať svoj pľac a pestovať tu kvety, zeleninu, ovocie alebo bylinky, aké vám hrdlo ráči. Komunitné záhrady ale nie sú len o pestovaní rastlín. Ich cieľom je ponúknuť ľuďom nový spôsob trávenia voľného času a tiež nové priateľstvá.

 

David Benda radí - Ako si vyrobiť vysoký záhon z palety

Mať doma kus nábytku vyrobený z palety je v súčasnosti veľmi moderné. Pripravil som si pre vás návod, ako si z palety vyrobíte jednoduchý vysoký záhon. Či už kvetináče osadíte kvetinami alebo bylinkami, je iba na vás.

 

  1. Najprv si pripravte potrebný materiál. Narežte si ho sami pomocou okružnej píly či dierovky alebo využite naše prírezové centrum.

          topoľová preglejka: 3 ks v rozmere 1 100 x 100 mm

          doska: 2 ks narezať na 600 mm

          preglejka so sieťotlačou: 6 ks v rozmere 400 x 100 x 21 mm

 

  1. Najprv odstráňte stredné dosky z prednej aj zadnej strany. Pokiaľ plánujete vysoký záhon oprieť chrbtom o stenu a kvetináče budete mať umiestené iba z prednej strany, odstráňte iba jednu dosku spredu.

 

  1. Predvŕtajte drevené prírezy 400 x 100 x 20 mm, potom ich môžete priskrutkovať ako dno jednotlivých políc s rastlinami a to pomocou skrutiek 3,5 x 35 mm.

 

  1. Na označenie jednotlivých políc s rastlinami priskrutkujte drevené prírezy 1 100 x 100 mm. Ich rezné hrany odporúčam najprv zapečatiť lodným lakom.

 

  1. Paleta kvôli svojej hmotnosti potrebuje stabilné stanovisko. Zoskrutkujte zospodu obe narezané dosky tak, aby na oboch stranách prečnievali rovnakou časťou. Tu predvŕtajte otvory na skrutky a priskrutkujte pomocou skrutiek 4,5 x 60 mm.

 

  1. Vysoký záhon teraz postavte a osaďte hrantíkmi. Rastliny bažiace po svetle by mali byť umiestnené hore a tieňomilné rastliny dole. Tým pre ne vytvoríte ideálne podmienky.

 

 

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

 

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 12

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2020  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby