Premýšľali ste niekedy nad tým, čo všetko musíte zohľadniť pri kúpe nového matraca? Často si vyberáme len podľa veľkosti, vzhľadu či podľa toho, ako ho výrobca v popisku vychváli. Zamerať by sme sa však mali na vlastnosti matraca a naše individuálne potreby. Pri výbere záleží na našom zdravotnom stave, váhe, obľúbenej spánkovej polohe a ďalších aspektoch.

Obrázok: Kvalitný matrac vám zabezpečí kvalitný spánok. Zdroj: Vyspise.cz

Ako ovplyvňuje tvrdosť matraca náš spánok a zdravie?

Tvrdosť matraca ovplyvňuje nielen kvalitu spánku, ale aj náš nasledujúci deň. Často sa stáva, že si kúpime nový matrac a vyspíme sa na ňom omnoho horšie ako na tom starom. Prehadzujeme sa, lebo si nevieme nájsť pohodlnú polohu, v priebehu noci sa budíme na bolesť bedrových kĺbov, krku, kolien a ráno sa prebúdzame dolámaní.

Niekto si môže myslieť, že je to len dočasné a telo si musí na nový matrac zvyknúť. To je však omyl. Problém je v nesprávnej tvrdosti matraca. Ak si zvolíte nevhodnú tvrdosť, môže na to doplatiť nielen vaše telo, ale aj psychika, keďže sa v noci poriadne nevyspíte. Ako teda vybrať vhodný matrac?

Typy matracov podľa tvrdosti

Ak kupujete matrac online, čiže si ho nemôžete vopred vyskúšať na vlastnom tele, je dobré sa orientovať podľa stupnice tvrdosti, ktorú predajca uvádza pri každom výrobku. Stupnica tvrdosti matraca sa označuje písmenom T alebo H. Za písmenom sa uvádzajú číslice od 1 do 5 (od najmäkšieho po najtvrdší matrac). Pri matraci teda môžete vidieť jedno z týchto označení:

  • H1/ T1 - veľmi mäkký matrac
  • H2/ T2 - mäkký matrac
  • H3/ T3 - stredne tvrdý matrac
  • H3/ T4 - tvrdý matrac
  • H4/ T5 - veľmi tvrdý matrac

Obrázok: Výber správnej tvrdosti matraca ovplyvňuje kvalitu spánku. Zdroj: Materasso.sk

Čo ovplyvňuje výber tvrdosti matraca?

Ako sme spomínali v úvode, výber matraca ovplyvňuje viacero faktorov a medzi tie najzákladnejšie patrí jeho tvrdosť, ktorá sa odvíja od nasledovných faktorov.

Váha

Pokiaľ nemáte žiadne zdravotné problémy, ktoré by mohli ovplyvniť výber matraca, je pri voľbe tvrdosti vhodné zohľadniť vašu váhu. 

Najmäkšie matrace sa hodia hlavne pre väčšie deti a pre ľudí s nízkou hmotnosťou do 60 kg. Matrace s označením H2 vhodné pre ľudí do 80 kg, takže tieto matrace využívajú prevažne ženy. Stredne tvrdé matrace využívajú prevažne muži do 110 kg alebo ženy s vyššou váhou. Tvrdé matrace sú vhodné pre ľudí s maximálnou váhou 130 kg a úplne tvrdé matrace pre ľudí s nadváhou nad 130 kg.

Zdravotný stav

Ak kvôli zdravotným problémom v posteli trávite viac času ako len počas nočného spánku, tvrdé a veľmi tvrdé matrace pre vás nie sú vhodné. Pokiaľ sa na tvrdej posteli leží veľmi dlho, môže to spôsobiť bolesť kĺbov, a to kvôli tlaku tela na posteľ.

Prevažne seniori s ťažšou mobilitou by si mali vybrať stredne tvrdý ortopedický zdravotný matrac alebo tzv. zónový matrac. Zónový matrac svojimi mäkšími časťami uľaví kĺbom, ale v miestach, kde potrebuje spiaci pevnú oporu, je dostatočne tvrdý.

Obľúbená poloha pri spánku

Ak najčastejšie spávate na boku tvrdý matrac sa neodporúča, pretože dochádza k nerovnomernému tlaku na lôžko, ktorý môže pri spánku deformovať chrbticu. Na mäkkom alebo stredne tvrdom matraci, ideálne z pamäťovej peny, sa telo rovnomerne rozloží a chrbtica tak zostane rovná.

Pokiaľ radi spávate na bruchu, vyberte si tvrdší matrac. Spánok na bruchu nie je veľmi zdravý, pretože pri tejto polohe brušná strana tlačí na vnútorné orgány a hlavne na srdce. Keď ste už na túto polohu zvyknutí a je pre vás príjemná pre spánok, vyhýbajte sa mäkkým matracom. 


Pre spánok na chrbte voľte matrac H3 alebo H4, ideálne z pamäťovej peny, ktorá sa výborne prispôsobí krivkám vášho tela. Vaša chrbtica tak bude pri spánku rovná a uľavíte ako bedrám, tak aj krčnej chrbtici.

Výber matraca podľa veku

Aj vek zásadne ovplyvňuje výber tvrdosti matraca. Pre tých najmenších, čiže pre bábätká, sa aj napriek veľmi nízkej váhe odporúčajú matrace H3 a vyššie. Školáci si už môžu dovoliť matrace podľa svojej váhy, ideálne mäkšie. Dospelí si vyberajú matrace podľa vyššie uvedeného. Ak chcete spať ako v bavlnke, zaobstarajte si zónový matrac, pri ktorom viete, že každá časť vášho tela bude správne podopretá.

Obrázok: Spoločnosť Materasso vyrába nielen kvalitné matrace, ale aj postele. Zdroj: Vyspise.cz

Investujte do kvality

Pri výbere matraca sa zamerajte hlavne na to, aby neškodil vášmu zdraviu, ale naopak, aby k zdraviu prispieval. Matrac by mal byť antibakteriálny, vzdušný a mal by sa ľahko udržiavať.

Kvalitný matrac nemusíte hľadať ďaleko. Renomovaného výrobcu a predajcu nájdete na severe Slovenska v obci Oravské Veselé. Matrace spoločnosti Materasso sú zaradené Štátnym ústavom SR pre kontrolu liečiv medzi zdravotné matrace. Pri výrobe sa zameriavajú na individuálne požiadavky zákazníka a tomu prispôsobujú aj vlastnosti matraca, ako je tvrdosť, elasticita či antialergické vlastnosti.

Zobrazenia: 21

© 2022  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby